Dzisiaj jest niedziela 20 października 2019, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18498) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 14oC
Jutropogoda
18 / 14oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolejna wtopa Górnika Konin. Fatalna seria u siebi ... (0)Konin. Zlot MIG-iem po raz czwarty. Grali dla Mich ... (0)

Kosztowne i niezwykle ważne inwestycje w gminie Golina

Materiał promocyjny

Dodano: 27.02.2019 14:55

W połowie marca powinny być znane wyniki przetargu na największą planowaną w tym roku inwestycję w gminie Golina. Chodzi o budowę kanalizacji i modernizację oczyszczalni.

Wszystko wskazuje na to, że uda się rozstrzygnąć drugi przetarg na uregulowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie działania Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. 18 lutego otwarto koperty i jak się okazało, do wykonania zadania związanego z budową kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w miejscowościach: Węglew, Kraśnica, Kawnice, Adamów i wzdłuż drogi do Spławia, zgłosiły się cztery firmy. Natomiast do prac modernizacyjnych oczyszczalni ścieków w Golinie przyjęto oferty dwóch firm. - Na tę chwilę komisja bada ważność ofert i przegląda wszystkie załączniki, czy spełniają one znamiona rozstrzygnięcia pozytywnego – mówi Mirosław Durczyński, burmistrz Goliny.

Inwestycja została oszacowana na 25 232 177 zł netto (31 035 572 zł brutto). Najtańsza oferta na pierwsze zadanie opiewa na 18 621 405 zł, a na drugie – 8 315 000 zł. To oznacza, że gminie brakować będzie ponad 1,7 mln zł. - Będziemy rozważać jak tą lukę załatać, czy z budżetu gminy, czy zrobi to Zakład Usług Wodnych w Koninie, który jest głównym beneficjentem – mówi Mirosław Durczyński. - To trudne zadanie, bo będziemy poruszać się wzdłuż drogi krajowej nr 92, z przejściami pod torami. Jesteśmy zdeterminowani, żeby to zadanie realizować. Poprawi ono sprawę związaną ze ściekami, ale również wielu mieszkańców budujących się szczególnie w Kraśnicy, czy Węglewie dopytuje o możliwości podłączenia się do kanalizacji - dodaje.

Inwestycja ma zostać wykonana do końca listopada 2020 roku. Po budowie kanalizacji, konieczne będzie odtworzenie dróg. Priorytetową będzie droga powiatowa w Kawnicach (od kościoła do torów kolejowych). - Chcemy to zrobić zgodnie ze standardami europejskimi, z chodnikami, zatoczkami. Z tej drogi korzysta wielu mieszkańców powiatu, pielgrzymów przyjeżdżających do sanktuarium, ale to też droga do Głodowa, czy na skróty do Kazimierza Biskupiego. Mieszkańcy od kilku lat proszą o interwencję w tym temacie – podkreśla burmistrz Durczyński.

W Kawnicach wyremontowana ma być też szkoła podstawowa. Rozbudowa placówki ma kosztować ok. 3,5 mln zł. Gmina przygotowała już kosztorys, a w tegorocznym budżecie zarezerwowała na ten cel ok. 2 mln zł. Kolejną planowaną inwestycją jest budowa chodników od ul. Poniatowskiego w Golinie w stronę Konina, która została ujęta w 2015 roku w Narodowym Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. - Miałaby ona być realizowana etapami: Golina – Kawnice, Węglew - Konin, ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i środkowym pasem, a także światłami w Kawnicach przy kościele i w Węglewie. Zwróciliśmy się też, żeby powstały światła w Kraśnicy, bo widzimy, że tam mieszkańcy mają trudności z wyjazdem. Wysłałem już w tej sprawie pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz do parlamentarzystów. Mam nadzieję, że w tym roku uda się rozpocząć tę inwestycję – mówi Mirosław Durczyński.

Jej szacowany koszt to ok. 28 mln zł.

Milion złotych natomiast ma kosztować budowa chodnika w stronę autostrady A2. Burmistrz na prośbę mieszkańców Myśliborza, Radoliny, Sługocina  Chrustów od lat zwraca się z pismami do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Od 2017 roku gotowa jest dokumentacja techniczna budowy chodnika. I wygląda na to, że pojawiło się światło w tunelu. - Otrzymałem pismo, że Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w tym roku planuje wykonać pierwszy etap chodnika w miejscowości Radolina, na kwotę pół miliona złotych – mówi burmistrz Goliny.

Zarząd Dróg zwraca się również z prośbą o partycypację w kosztach. Z pismem muszą teraz zapoznać się radni.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:golina,   inwestycje,   kanalizacja,   oczyszczalnia,   Mirosław Durczyński

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.