Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościProjekt „Stres a nasz mózg - walka do wygrania” z ZSEU w Żychlinie

Projekt „Stres a nasz mózg - walka do wygrania” z ZSEU w Żychlinie

Dodano:
Projekt „Stres a nasz mózg - walka do wygrania” z ZSEU w Żychlinie

Projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania” powstał w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie, i choć początkowo miał objąć uczniów, wyruszył w Polskę, zawojował Europę, a teraz obiega cały świat.

Projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania”, którego inicjatorką i współautorką jest nauczycielka biologii Joanna Gadomska, to przedsięwzięcie edukacyjne, proponujące uczniom, ich rodzicom i nauczycielom działania z zakresu zdrowych sposobów walki ze stresem w szkole. Ma być wsparciem dla młodych ludzi i nauczyć ich panowania nad stresem bez uciekania się do wszelkiego rodzaju używek: narkotyków, dopalaczy, czy alkoholu.

Projekt, opracowany przez sześć nauczycielek z ZSEU w Żychlinie (Joannę Gadomską, Ewelinę Jankowską, Monikę Kieliszak, Agnieszkę Marciniak, Agnieszkę Rogalską i Ewę Wallis), zakłada szereg zajęć, wykładów i warsztatów, które poprowadzą m.in. nauczyciele, wykładowcy akademiccy, dietetycy, farmaceuci, lekarze, studenci medycyny, sportowcy, instruktorzy fitness, jogi, tańca oraz szachów, a także samorządowcy. Część wykładów transmitowana będzie również online, aby przekazywana przez specjalistów wiedza mogła trafić do jak największej liczby osób.

- Obecnie, przeprowadzana jest ogólnopolska ankieta skierowana do uczniów ze wszystkich typów szkół na temat sytuacji stresujących dla młodego człowieka, a także sposobów radzenia sobie ze stresem. Chęć przeprowadzenia badania wśród uczniów zgłosiło ponad 80 nauczycieli. Wyniki ankiety zostaną zaprezentowane 15 marca w naszej szkole w Żychlinie podczas podsumowania obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, które na całym świecie trwają od 11 do 17 marca – informuje Joanna Gadomska z ZSEU w Żychlinie. – Jesteśmy też w trakcie opracowywania scenariusza zajęć antystresowych, który prześlemy do szkół, by pomóc nauczycielom w przygotowaniu zajęć na temat zdrowych sposobów walki ze stresem. Scenariusz ten zostanie również zamieszczony na portalach dla nauczycieli – dodaje Joanna Gadomska.

Pierwsze wzmianki o projekcie ukazały się w internecie na początku lutego br. Już w ciągu tygodnia zyskał on ogromną popularność i obiegł całą Polskę. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiły akces 32 szkoły z całego kraju i wciąż przyłączają się kolejne. Projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania” został również doceniony przez Federację Europejskich Towarzystw Neuronauki (FENS) w Brukseli, a Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, jako jedyna szkoła w Europie, otrzymał grant od Fundacji DANA z Brukseli (w wysokości 800 euro) na organizację wydarzeń podczas Światowego Tygodnia Świadomości Mózgu 2019.

- Wszystkie zgłoszone wnioski podlegały bardzo rygorystycznemu procesowi selekcji. Spośród 75 wniosków, złożonych głównie przez biologiczne i neurologiczne instytuty badawcze oraz uniwersytety biologiczne i medyczne z 20 różnych krajów europejskich, do finansowania wybrano także nasz projekt. To ogromne wyróżnienie - mówi Joanna Gadomska. - Został on również zarejestrowany na międzynarodowej platformie BAW (Brain Awareness Week), stając się częścią Światowego Tygodnia Świadomości Mózgu 2019.

Honorowy patronat na przedsięwzięciem sprawują: starosta koniński, Wielkopolski Kurator Oświaty, grupa SuperBelferzy RP oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. 

Projekt „Stres a nasz mózg - walka do wygrania” z ZSEU w Żychlinie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole