Dzisiaj jest poniedziałek 21 października 2019, imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18656) SPORT FORUM FIRMY (5387) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 15oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
14 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Baja Europe łupem Kamena Rally Team. Pierwsi w gen ... (0)Wiklinowe kosze staną w parku. W Radolinie podsumo ... (0)

Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki

Dodano: 17.03.2019 09:03
Źródło: LM.pl

To była zasłużona mieszkanka konińskiego Morzysławia i dobrodziejka miejscowej parafii. Grób Klary Podgajeckiej jest w opłakanym stanie. O pomoc w tej sprawie do Stowarzyszenia FRYDHOF zwróciła się 91-letnia Wanda Andrzejewska z Konina.

Klara Podgajecka urodziła się w 1841 roku w Berlinie. Była córką Jana i Emilii Ebel. Mieszkała w Morzysławiu, w budynku dzisiejszej siedziby PCK. Do jej rodziny należał między innymi teren, na którym dziś są ogrody działkowe i cmentarz komunalny. Wspomagała finansowo budowę kościoła św. Wojciecha. Klara Podgajecka zmarła w 1931 roku, w wieku 90 lat. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Morzysławiu.

Dziedziczkę doskonale pamięta 91-letnia Wanda Andrzejewska z domu Rożnowska.

- Mieszkałam w Niesłuszu i koło jej pałacyku chodziłam do szkoły. To była bardzo uczynna, elegancka pani z siwymi włosami i kokiem – mówi pani Wanda. - Mój tatuś był kowalem i przyjaźnił się z księdzem w Morzysławiu. To była też nasza parafia. Dziedziczka Klara często tam przychodziła do sióstr księdza. Zawsze lubiła porozmawiać z tatusiem. Ojciec mówił: „Pani Klaro, jak Pani umrze i będzie w naszej parafii to ja, albo moje dzieci na pewno się zajmiemy grobem”. Pytał ją, czy nie chce być pochowana tam, gdzie jej rodzina w Berlinie. Ale ona mówiła, że pokochała Morzysław i te ziemie chciała w dobrych rękach zostawić – dodaje.

Ojciec pani Wandy dotrzymał słowa. Opiekował się grobem Klary Podgajeckiej, a po jego śmierci, o grób dziedziczki dbała matka pani Wandy. Później jej siostra, a teraz sama pani Wanda.

- Jestem już po 90-tce i ciężko mi to ogarnąć. Ludzie kładą tam śmieci. Jest stary krzyż i kwiaty. Kto teraz się zaopiekuje tym grobem? - pyta kobieta.

Dzięki sąsiadowi, 91-latka skontaktowała się ze Stowarzyszeniem FRYDHOF. Najpierw wspólnie z tzw. „grobersami” zebrali pieniądze na opłacenie miejsca pochówku, bo grób Klary zagrożony był likwidacją. Teraz trwa zbiórka na nagrobek.

- Społeczny Komitet przy Stowarzyszeniu FRYDHOF chciałby oddać cześć wspominając ją ( Klarę Podgajecką- od red. ) i upamiętniając godnym nagrobkiem, którego niestety nie doczekała się, choć grób zachował się na miejscowym cmentarzu – informują organizatorzy zbiórki.

- Ona nikogo nie miała, tylko siostry księdza. Chodzi o skromny nagrobek, tylko żeby pamięć przetrwała. Ja też dam – podkreśla pani Wanda.

Na platformie pomagam.pl pod hasłem „Pamiętamy o Klarze” do tej pory udało się zebrać 480 zł z zaplanowanych 4500 zł. Pieniądze można wpłacać też na kontro Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF w Koninie, nr konta: 32 8543 0000 2005 4509 0655 0001.

 

fot. 1 - Wanda Andrzejewska z aktem zgonu Klary Podgajeckiej

fot. 3 - autor: Jakub Kwiatkowski

fot. 4 - źródło: Wielkopolskie Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF

  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Skoro pomagała i sponsorowała kościół w Morzysławiu to niech pleban z niedzielnej tacy sfinansuje w całości dobry pomnik na cmentarzu w Morzysławiu a nie cały czas żebranie i żerawnia na uczuciach biednych ludzi.
Dodano: 17.03.2019 09:13    Przez: ~Tez z Konina
Co tu się spodziewać w Wąsoszach kaplica fundatorów na cmentarzu się rozsypuje a proboszcz leń od urodzenia nawet palcem nie kiwnie tylko cennik na sakramenty ma w głowie.
Dodano: 17.03.2019 09:42    Przez: ~pvolf
emerytko w 100% Cie popieram Ktos majatek zagarnal ten niech dba Willa PCK stoi,ogrodki dzialkowe tez sa, a i cmentarz komunalny zbiera szalone pieniadze Więc ma kto pomnik postawic i to piękny
Dodano: 17.03.2019 10:28    Przez: ~z Morzyslawia
Skad pani Klara miala takie wlosci skoro najblizsi az w Berlinie? Komu je zapisala niech ten dba. A ksiadz jeszcze wzial pieniadze za oplate miejsca, a teraz od ludzi sie zebrze. Mam mogily najblizszych na cmentarzu parafialnym i komunalnym musze slono placic i nikt mnie od tego nie zwalnia ani nikt za mnie nie placi
Dodano: 17.03.2019 09:41    Przez: ~emerytka
Poteierdzamm to wypis aktu zgonu z Parafialnej Księgi Zmarłych ( Liber Mortuorum) a nie testament . Widać poziom portalu......niestety
Dodano: 17.03.2019 09:36    Przez: ~Znawca

KOMENTARZE

Skoro pomagała i sponsorowała kościół w Morzysławiu to niech pleban z niedzielnej tacy sfinansuje w całości dobry pomnik na cmentarzu w Morzysławiu a nie cały czas żebranie i żerawnia na uczuciach biednych ludzi.
Dodano: 17.03.2019 09:13    Przez: ~Tez z Konina
Co tu się spodziewać w Wąsoszach kaplica fundatorów na cmentarzu się rozsypuje a proboszcz leń od urodzenia nawet palcem nie kiwnie tylko cennik na sakramenty ma w głowie.
Dodano: 17.03.2019 09:42    Przez: ~pvolf
Tak pleban to chętnie by na 10tej części zbiórki łapę położył przecież im jest wiecznie mało i mało i mało....
Dodano: 17.03.2019 13:01    Przez: ~Judenrad
Parafia Morzyslaw powinna postawic nagrobek
Dodano: 17.03.2019 18:55    Przez: ~Wierzacy 15.03.2019
Na zdjęciu nie jest to testament ,tylko kopia wpisu z księgi parafialnej,akt zgonu.
Dodano: 17.03.2019 09:20    Przez: ~Genealog
Nikt dziś nie jest w stanie zweryfikować ani twierdzeń o tym kto do kogo zgłosił się z prośbą o "pomoc", na zdjęciu widoczny tylko kopczyk niczym z liści, może to Stowarzyszenie poszukiwało kogoś? O włościaństwie można też ogólnie powiedzieć że było późnymi potomkami biorących w jasyr, silniejszych przy ognisku. Na cmentarzu zagęszczenie że przejść trudno , a tu dzieciom od ust odjąć i na grobowiec dać!? Biada! W Berlinie się urodziła?
Dodano: 17.03.2019 11:41    Przez: ~han
Poteierdzamm to wypis aktu zgonu z Parafialnej Księgi Zmarłych ( Liber Mortuorum) a nie testament . Widać poziom portalu......niestety
Dodano: 17.03.2019 09:36    Przez: ~Znawca
Skad pani Klara miala takie wlosci skoro najblizsi az w Berlinie? Komu je zapisala niech ten dba. A ksiadz jeszcze wzial pieniadze za oplate miejsca, a teraz od ludzi sie zebrze. Mam mogily najblizszych na cmentarzu parafialnym i komunalnym musze slono placic i nikt mnie od tego nie zwalnia ani nikt za mnie nie placi
Dodano: 17.03.2019 09:41    Przez: ~emerytka
emerytko w 100% Cie popieram Ktos majatek zagarnal ten niech dba Willa PCK stoi,ogrodki dzialkowe tez sa, a i cmentarz komunalny zbiera szalone pieniadze Więc ma kto pomnik postawic i to piękny
Dodano: 17.03.2019 10:28    Przez: ~z Morzyslawia
ogródki działkowe dostały grunt od państwa, jako teren pokopalniany zatem nic do tego nie mają ale z tego co wiem, ktoś kręci się w kwestii odebrania działkom gruntu więc są spadkobiorcy
Dodano: 18.03.2019 08:00    Przez: ~mmm
Za Mnie zapłaci PiS o ile jeszcze wszystkich pieniędzy podatników nie przekazał do Torunia.
Dodano: 17.03.2019 10:09    Przez: ~Nie!Dla kaczystanu
Nie dla..... Słuchaj parobku POstkomuna znajdź inny temat gdzie będziesz siał swoje głupie frazesy ty zgniłku jajczany tzw. Zbukiem
Dodano: 17.03.2019 12:00    Przez: ~Ja z kaczystanu
O proszę wrócił już elektorat prezesa PiS z Kościoła .Czyżby ksiądz czytał nowe wytyczne prezesa by od teraz nazywać innych zamiast zdradzieckimi mordami to zgniłkami czy cóś?Bardzo ładnie odpowiemy w Maju przy urnie wyborczej.Więcej takich wpisów ,już się ludzie na takich poznali i łapówki polityczne nie wystarczą.
Dodano: 17.03.2019 12:19    Przez: ~never PiS
Ty newer.... Was nie trzeba tak nazywać wy już tymi mordami jesteście!
Dodano: 17.03.2019 22:07    Przez: ~Ja z kaczystanu
A cóż mnie obchodzi jakaś dziedziczka!!!! być może dobrze żyła kosztem mego dziadka, który był w jej czasach chłopem bez ziemi-parobkiem. A jakie jej zasługi!, to że dawała chojniej plebanowi na tacę i nie tylko?. dziś też jest wielu takich, fundują, fundują, niech fundują.
Dodano: 17.03.2019 11:16    Przez: ~krk
Moze tzw. Kosciol niech oplaci odbudowe nagrobka .....
Dodano: 17.03.2019 11:53    Przez: ~Pustynny Lis
Budowała kościół w Morzysławiu, a ksiądz bierze za dzierżawę grobu? Dobry żart! Przestańcie w końcu żebrać!!! Kościół ma dotacje od państwa, to niech wynajmie osobę, która zaopiekuje się mogiłą.
Dodano: 17.03.2019 12:34    Przez: ~Konin
Mam wrażenie że kościół jest nastawiony wyłącznie na branie. Bierze od każdego nie bacząc czy to biedny czy bogaty. Od państwa wyrwał majątki ziemskie budynki, budowle ale ich remonty najchętniej widzi w dotacjach państwa. Aby pospólstwo nie miało pretensji że finansuje majątek kościelny więc jest wyjście: restauruje się zabytki.No a zabytek to już musi być finansowany przez państwo. Troska o grób dobrodziejki na rzecz kościoła winna być odwzajemniona przez ten kościół.
Dodano: 17.03.2019 12:55    Przez: ~Koninianin
Kosiolowi przekazala na 1000 pomnikow,ponadto prawdopodobnie jej na nim nie zalezy?
Dodano: 17.03.2019 14:34    Przez: ~Daniel
1 z 3
123>>