Dzisiaj jest czwartek 19 września 2019, imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19583) SPORT FORUM FIRMY (5362) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 8oC
Jutropogoda
14 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zmarł wieloletni dyrektor SP3 - Ryszard Nijakowski ... (2)Szczepionka poróżniła konińskich radnych. Zadecydu ... (4)

Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki

Dodano: 17.03.2019 09:03
Źródło: LM.pl

To była zasłużona mieszkanka konińskiego Morzysławia i dobrodziejka miejscowej parafii. Grób Klary Podgajeckiej jest w opłakanym stanie. O pomoc w tej sprawie do Stowarzyszenia FRYDHOF zwróciła się 91-letnia Wanda Andrzejewska z Konina.

Klara Podgajecka urodziła się w 1841 roku w Berlinie. Była córką Jana i Emilii Ebel. Mieszkała w Morzysławiu, w budynku dzisiejszej siedziby PCK. Do jej rodziny należał między innymi teren, na którym dziś są ogrody działkowe i cmentarz komunalny. Wspomagała finansowo budowę kościoła św. Wojciecha. Klara Podgajecka zmarła w 1931 roku, w wieku 90 lat. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Morzysławiu.

Dziedziczkę doskonale pamięta 91-letnia Wanda Andrzejewska z domu Rożnowska.

- Mieszkałam w Niesłuszu i koło jej pałacyku chodziłam do szkoły. To była bardzo uczynna, elegancka pani z siwymi włosami i kokiem – mówi pani Wanda. - Mój tatuś był kowalem i przyjaźnił się z księdzem w Morzysławiu. To była też nasza parafia. Dziedziczka Klara często tam przychodziła do sióstr księdza. Zawsze lubiła porozmawiać z tatusiem. Ojciec mówił: „Pani Klaro, jak Pani umrze i będzie w naszej parafii to ja, albo moje dzieci na pewno się zajmiemy grobem”. Pytał ją, czy nie chce być pochowana tam, gdzie jej rodzina w Berlinie. Ale ona mówiła, że pokochała Morzysław i te ziemie chciała w dobrych rękach zostawić – dodaje.

Ojciec pani Wandy dotrzymał słowa. Opiekował się grobem Klary Podgajeckiej, a po jego śmierci, o grób dziedziczki dbała matka pani Wandy. Później jej siostra, a teraz sama pani Wanda.

- Jestem już po 90-tce i ciężko mi to ogarnąć. Ludzie kładą tam śmieci. Jest stary krzyż i kwiaty. Kto teraz się zaopiekuje tym grobem? - pyta kobieta.

Dzięki sąsiadowi, 91-latka skontaktowała się ze Stowarzyszeniem FRYDHOF. Najpierw wspólnie z tzw. „grobersami” zebrali pieniądze na opłacenie miejsca pochówku, bo grób Klary zagrożony był likwidacją. Teraz trwa zbiórka na nagrobek.

- Społeczny Komitet przy Stowarzyszeniu FRYDHOF chciałby oddać cześć wspominając ją ( Klarę Podgajecką- od red. ) i upamiętniając godnym nagrobkiem, którego niestety nie doczekała się, choć grób zachował się na miejscowym cmentarzu – informują organizatorzy zbiórki.

- Ona nikogo nie miała, tylko siostry księdza. Chodzi o skromny nagrobek, tylko żeby pamięć przetrwała. Ja też dam – podkreśla pani Wanda.

Na platformie pomagam.pl pod hasłem „Pamiętamy o Klarze” do tej pory udało się zebrać 480 zł z zaplanowanych 4500 zł. Pieniądze można wpłacać też na kontro Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF w Koninie, nr konta: 32 8543 0000 2005 4509 0655 0001.

 

fot. 1 - Wanda Andrzejewska z aktem zgonu Klary Podgajeckiej

fot. 3 - autor: Jakub Kwiatkowski

fot. 4 - źródło: Wielkopolskie Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF

  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Skoro pomagała i sponsorowała kościół w Morzysławiu to niech pleban z niedzielnej tacy sfinansuje w całości dobry pomnik na cmentarzu w Morzysławiu a nie cały czas żebranie i żerawnia na uczuciach biednych ludzi.
Dodano: 17.03.2019 09:13    Przez: ~Tez z Konina
Co tu się spodziewać w Wąsoszach kaplica fundatorów na cmentarzu się rozsypuje a proboszcz leń od urodzenia nawet palcem nie kiwnie tylko cennik na sakramenty ma w głowie.
Dodano: 17.03.2019 09:42    Przez: ~pvolf
emerytko w 100% Cie popieram Ktos majatek zagarnal ten niech dba Willa PCK stoi,ogrodki dzialkowe tez sa, a i cmentarz komunalny zbiera szalone pieniadze Więc ma kto pomnik postawic i to piękny
Dodano: 17.03.2019 10:28    Przez: ~z Morzyslawia
Skad pani Klara miala takie wlosci skoro najblizsi az w Berlinie? Komu je zapisala niech ten dba. A ksiadz jeszcze wzial pieniadze za oplate miejsca, a teraz od ludzi sie zebrze. Mam mogily najblizszych na cmentarzu parafialnym i komunalnym musze slono placic i nikt mnie od tego nie zwalnia ani nikt za mnie nie placi
Dodano: 17.03.2019 09:41    Przez: ~emerytka
Poteierdzamm to wypis aktu zgonu z Parafialnej Księgi Zmarłych ( Liber Mortuorum) a nie testament . Widać poziom portalu......niestety
Dodano: 17.03.2019 09:36    Przez: ~Znawca

KOMENTARZE

Ludzie dość tego żebrania niech sie zlozą na pomnik spadkobiercy: PCK, ogrodki dzialkowe, cmentarz komunalny oraz pomyslodawczyni. To dziedziczka bedzie miala pomnik jak cyganie w starym koninie
Dodano: 17.03.2019 15:56    Przez: ~prawda?
tak i jeszcze parafia morzyslaw
Dodano: 17.03.2019 15:58    Przez: ~Ya
konkretne wypowiedzi sa oczywiscie likwidowane!
Dodano: 17.03.2019 16:13    Przez: ~Antoni
Likwidowane ? Bo LM prowadzą resortowe dzieci, a oni cenzurowanie wypowiedzi mają w swoich genach po lewackich rodzicach.
Dodano: 17.03.2019 20:33    Przez: ~Tadlik
Pani Wanda ,która zwróciła się o pomoc ma- jak jest w artykule napisane 91 lat tzn.urodziła się w 1928r. a pani dziedziczka zmarła w 1931r.to pani Wanda miała wtedy niecałe 3 latka.Jak 3-letnie dziecko chodziło do szkoły i skąd taka pamięć o pani dziedziczce.
Dodano: 17.03.2019 19:00    Przez: ~Ee
Pani Wanda ma jakis interes w tej swojej dzialalnosci Juz cwana byla jako 3 latka bo do szkoly chodzila Ma cos na sumieniu babunia i sie lansuje za cudze pieniadze niech za swoje pomnik postawi jak taka dobra dla dziedziczki
Dodano: 18.03.2019 08:29    Przez: ~sasiadka
Dawniej tak było, oddaj ziemię pod kościół, cmentarz parafialny, daj na tace, renowacje, na KUL, na seminarium itd a tego który dawał mają panowie w sukienkach głęboko w du...ie :) tu już nie chodzi o jakiś nagrobek, ale czy ciężko proboszczowi wziąć grabki, wiaderko i ogarnąć wokół grobu owej sasłużonej pani? Ciężko ruszyć jajka?
Dodano: 17.03.2019 19:34    Przez: ~Knur
Ciężko, mają swoje rodziny na utrzymaniu, trzeba wybrać nowe auto z salonu lub znaleźć dobre wczasy za granicą ( sorki, tzn wyjazd na rekolekcje haha). Mają dosyć swoich spraw ba głowie :D
Dodano: 18.03.2019 08:57    Przez: ~alunia @
Proboszcz umie wyciągnąć pieniążki od rodzin zmarłych. Ale robi to niesprawiedliwie. Moi rodzice leżą na tym cmentarzu w grobie jednoosobowym o powierzchni 2 m2 i musiałem zapłacić za dzierżawę 600 złotych. Inni mają groby wieloosobowe o powierzchni nawet 6 m2, a nawet większe i płacą tyle samo. Proboszczu gdzie jest tutaj ludzka sprawiedliwość? Czyżby chodziło tylko o pieniądze?
Dodano: 17.03.2019 20:11    Przez: ~reniu
LM - A gdzie się podział mój komentarz ? Skromnie napisałem kogo nie uznaje i nie lubię, czy to było nieetyczne nieobyczajowe i wulgarne ? Zauważyłem, że od pewnego czasu przestawiliście się ze strachu na pissuarów
Dodano: 17.03.2019 20:43    Przez: ~Pn
Co tu dużo mówić - groby obok czyściutkie, zadbane, a ta stara mogiła wygląda jak kupa kompostu. Że też rodzinom odwiedzającym pobliskie groby nie wstyd za to, przecież uprzątnięcie tego śmietnika nie zajęłoby dużo czasu. Co za prowincjonalna mentalność!
Dodano: 17.03.2019 21:13    Przez: ~wasza chata z kraja
Po dotychczasowych komentarzach , widać ile w ludziach jest złośliwości, Jest to bardzo smutne, jacy potrafią być zawistni. Najprościej jest - nie dawaj , i nie komentuj.
Dodano: 17.03.2019 22:24    Przez: ~koninianka
Też jestem porażona i przerażona poziomem nienawiści większości komentarzy. Stara kobieta, której tata zobowiązał się do dbania o grób, a która czuje że w każdej chwili może odejść, prosi o pomoc i wylewa się pośrednio na nią fala hejtu. Okropne