Dzisiaj jest środa 15 lipca 2020, imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17486) SPORT FORUM FIRMY (5512) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 16oC
Jutropogoda
20 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Letnie koncerty MDK w ogrodzie Muzeum Okręgowego w ... (0)Ruszyła sprzedaż biletów na mecz Medyka Konin z Ol ... (1)

Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki

Dodano: 17.03.2019 09:03
Źródło: LM.pl

To była zasłużona mieszkanka konińskiego Morzysławia i dobrodziejka miejscowej parafii. Grób Klary Podgajeckiej jest w opłakanym stanie. O pomoc w tej sprawie do Stowarzyszenia FRYDHOF zwróciła się 91-letnia Wanda Andrzejewska z Konina.

Klara Podgajecka urodziła się w 1841 roku w Berlinie. Była córką Jana i Emilii Ebel. Mieszkała w Morzysławiu, w budynku dzisiejszej siedziby PCK. Do jej rodziny należał między innymi teren, na którym dziś są ogrody działkowe i cmentarz komunalny. Wspomagała finansowo budowę kościoła św. Wojciecha. Klara Podgajecka zmarła w 1931 roku, w wieku 90 lat. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Morzysławiu.

Dziedziczkę doskonale pamięta 91-letnia Wanda Andrzejewska z domu Rożnowska.

- Mieszkałam w Niesłuszu i koło jej pałacyku chodziłam do szkoły. To była bardzo uczynna, elegancka pani z siwymi włosami i kokiem – mówi pani Wanda. - Mój tatuś był kowalem i przyjaźnił się z księdzem w Morzysławiu. To była też nasza parafia. Dziedziczka Klara często tam przychodziła do sióstr księdza. Zawsze lubiła porozmawiać z tatusiem. Ojciec mówił: „Pani Klaro, jak Pani umrze i będzie w naszej parafii to ja, albo moje dzieci na pewno się zajmiemy grobem”. Pytał ją, czy nie chce być pochowana tam, gdzie jej rodzina w Berlinie. Ale ona mówiła, że pokochała Morzysław i te ziemie chciała w dobrych rękach zostawić – dodaje.

Ojciec pani Wandy dotrzymał słowa. Opiekował się grobem Klary Podgajeckiej, a po jego śmierci, o grób dziedziczki dbała matka pani Wandy. Później jej siostra, a teraz sama pani Wanda.

- Jestem już po 90-tce i ciężko mi to ogarnąć. Ludzie kładą tam śmieci. Jest stary krzyż i kwiaty. Kto teraz się zaopiekuje tym grobem? - pyta kobieta.

Dzięki sąsiadowi, 91-latka skontaktowała się ze Stowarzyszeniem FRYDHOF. Najpierw wspólnie z tzw. „grobersami” zebrali pieniądze na opłacenie miejsca pochówku, bo grób Klary zagrożony był likwidacją. Teraz trwa zbiórka na nagrobek.

- Społeczny Komitet przy Stowarzyszeniu FRYDHOF chciałby oddać cześć wspominając ją ( Klarę Podgajecką- od red. ) i upamiętniając godnym nagrobkiem, którego niestety nie doczekała się, choć grób zachował się na miejscowym cmentarzu – informują organizatorzy zbiórki.

- Ona nikogo nie miała, tylko siostry księdza. Chodzi o skromny nagrobek, tylko żeby pamięć przetrwała. Ja też dam – podkreśla pani Wanda.

Na platformie pomagam.pl pod hasłem „Pamiętamy o Klarze” do tej pory udało się zebrać 480 zł z zaplanowanych 4500 zł. Pieniądze można wpłacać też na kontro Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF w Koninie, nr konta: 32 8543 0000 2005 4509 0655 0001.

 

fot. 1 - Wanda Andrzejewska z aktem zgonu Klary Podgajeckiej

fot. 3 - autor: Jakub Kwiatkowski

fot. 4 - źródło: Wielkopolskie Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF

  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki
  • Pamiętają o Klarze. Trwa zbiórka pieniędzy na nagrobek dziedziczki

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Skoro pomagała i sponsorowała kościół w Morzysławiu to niech pleban z niedzielnej tacy sfinansuje w całości dobry pomnik na cmentarzu w Morzysławiu a nie cały czas żebranie i żerawnia na uczuciach biednych ludzi.
Dodano: 17.03.2019 09:13    Przez: ~Tez z Konina
Co tu się spodziewać w Wąsoszach kaplica fundatorów na cmentarzu się rozsypuje a proboszcz leń od urodzenia nawet palcem nie kiwnie tylko cennik na sakramenty ma w głowie.
Dodano: 17.03.2019 09:42    Przez: ~pvolf
emerytko w 100% Cie popieram Ktos majatek zagarnal ten niech dba Willa PCK stoi,ogrodki dzialkowe tez sa, a i cmentarz komunalny zbiera szalone pieniadze Więc ma kto pomnik postawic i to piękny
Dodano: 17.03.2019 10:28    Przez: ~z Morzyslawia
Skad pani Klara miala takie wlosci skoro najblizsi az w Berlinie? Komu je zapisala niech ten dba. A ksiadz jeszcze wzial pieniadze za oplate miejsca, a teraz od ludzi sie zebrze. Mam mogily najblizszych na cmentarzu parafialnym i komunalnym musze slono placic i nikt mnie od tego nie zwalnia ani nikt za mnie nie placi
Dodano: 17.03.2019 09:41    Przez: ~emerytka
Poteierdzamm to wypis aktu zgonu z Parafialnej Księgi Zmarłych ( Liber Mortuorum) a nie testament . Widać poziom portalu......niestety
Dodano: 17.03.2019 09:36    Przez: ~Znawca

KOMENTARZE

I znów w całej okazałości widać jak działa Kościół Katolicki. Co za fałsz i obłuda !
Dodano: 18.03.2019 10:47    Przez: ~rydzyk
A Wanda w wieku 3 lat chodzila do szkoly i wszystko pamieta nawet dziedziczke- co za bzdury!
Dodano: 18.03.2019 10:59    Przez: ~konkretna
Pani Wandzie gratuluję znajomości komputera i internetu.
Dodano: 18.03.2019 14:06    Przez: ~pekaen
Paradoks życia... Pani Klara jak donoszą zapiski była,, dobrodziejka" parafii w Modzysławiu. Nie wiem dokładnie ale była fundatorka kościoła lub przekazała grunt pod budowę (może i jedno i drugie, nie istotne). Grub w opłakanym stanie, zbiórki na OPŁATĘ miejsca, zbiórki na renowacje. Pytam się co robili proboszczowie i klerycy przez ostatnie lata! Czy Wam już się w du..ach poprzewracalo? Proboszczu, rusz swoje wielebne cztery litery, weź grabki, pojemnik na chwasty, znicz i po sprawie. Nugusy, tylko daj i daj, taca tu taca tam, zbiórka zbiórką poganiana i gdzie pieniądze? Macie jeszcze celność żądać pieniędzy za grób? I Wy księża w Boga wierzycie? Wydaje mi się że nie.
Dodano: 17.10.2019 11:26    Przez: Jim Beam
3 z 3
<<123

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.