Dzisiaj jest poniedziałek 26 sierpnia 2019, imieniny: Marii, Natalii, Sandry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18937) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 20oC
Jutropogoda
28 / 22oC
Pojutrzepogoda
29 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Przełamanie Majera, wygrana Górnika! Trzy czerwone ... (0)Medyk wciąż liderem, choć z AZS Wrocław nieźle się ... (0)

Czy niemowlęta i przedszkolaki zagłosują na budżet obywatelski?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 17.03.2019 14:27

Choć mieszkańcom Konina zostały już tylko dwa tygodnie na zgłaszanie projektów do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego (KBO), wciąż nie wiadomo, kto i na jakich zasadach będzie mógł wypowiedzieć się, które z nich zostaną zrealizowane.

Najwięcej zamieszania wprowadziło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego, unieważniające dwa zapisy regulaminu KBO, określające, kto może brać udział w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego w Koninie.

Samo ograniczenie osób uprawnionych do decydowania o przeznaczeniu trzech milionów złotych jedynie do mieszkańców Konina (regulamin pozwalał na to wszystkim, którzy w Koninie uczą się lub pracują) większych problemów nie wywoła. Ponieważ jednak, zdaniem wojewody, świadczy o tym nie tyle zameldowanie danej osoby, co faktyczne jej zamieszkanie w Koninie, sprawdzenie tej okoliczności może być trudne. Jakby tego było mało, zakwestionowano możliwość weryfikowania osób głosujących poprzez numer PESEL czy adres zamieszkania, jako naruszającego przepisy o ochronie danych osobowych. Jak z tego wybrnąć, żeby uniemożliwić fałszerstwa podczas głosowania, nikt jeszcze nie wie.

Przy okazji wojewoda nakazał usunąć z regulaminu ograniczenie wiekowe dla osób biorących udział w głosowania na projekty KBO. Do tej pory musiały one mieć ukończone szesnaście lat, tymczasem według wielkopolskiego przedstawiciela rządu „mieszkańcem jest zatem także osoba fizyczna nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, nieposiadająca polskiego obywatelstwa, pozbawiona praw publicznych jak i każdy mieszkaniec danej gminy, bez względu na wiek czy zameldowanie” (wytłuszczenie moje).

Formalnie rzecz biorąc na projekty KBO mogą zagłosować nawet niemowlęta, a tym bardziej przedszkolaki czy uczniowie szkół podstawowych.

następna
strona 1/2
  • Czy niemowlaki i przedszkolaki zagłosują na budżet obywatelski?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

PO co te artykuliki jak każdy kto tu zagląda często, wie że siedzicie w garści urzędników z UM. tą cenzura pokazaliscie jak bardzo subiektywne dziennikarstwo urzadzacie.
Dodano: 17.03.2019 15:05    Przez: ~śmiech
Czy w ostatnim czasie został zrealizowany jakiś projekt który wygrał? Nie bo zawsze jest niedoszacowany albo wykonawcy wiedząc jaki jest budżet ZAWYŻAJĄ ceny żeby miasto dopłaciło!!!! Idea dobra ale wykonanie....KBO to jedna wielka ściem realizowane są projekty z ostatnich miejsc bo skoro brakuje na realizację 1 czy 2 to weźmy następny itd. A może to celowe działanie.....
Dodano: 17.03.2019 15:11    Przez: ~Pesymista
W Koninie to wszystko jest problemem szczególnie dla urzędników.
Dodano: 17.03.2019 15:53    Przez: ~mieszkaniec Konina
Synki i tak swoje zrobią
Dodano: 17.03.2019 15:49    Przez: ~Rodzice
Dlaczego nie można komentować posta od tym, że w marcu jest jak w garncu? Profesor sobie nie życzy? Co to za cenzura?
Dodano: 17.03.2019 16:37    Przez: ~Gl

KOMENTARZE

PO co te artykuliki jak każdy kto tu zagląda często, wie że siedzicie w garści urzędników z UM. tą cenzura pokazaliscie jak bardzo subiektywne dziennikarstwo urzadzacie.
Dodano: 17.03.2019 15:05    Przez: ~śmiech
Jestem Pana rówieśnikiem, Panie Olejnik i głosował będę "za przedszkolem". Jestem zwolennikiem zaspakajania w pierwszej kolejności prospołecznych inwestycji w "przyszłość naszego narodu". Tym się różnimy Panie Olejnik.
Dodano: 17.03.2019 17:35    Przez: ~przyszłość narodu
Czy w ostatnim czasie został zrealizowany jakiś projekt który wygrał? Nie bo zawsze jest niedoszacowany albo wykonawcy wiedząc jaki jest budżet ZAWYŻAJĄ ceny żeby miasto dopłaciło!!!! Idea dobra ale wykonanie....KBO to jedna wielka ściem realizowane są projekty z ostatnich miejsc bo skoro brakuje na realizację 1 czy 2 to weźmy następny itd. A może to celowe działanie.....
Dodano: 17.03.2019 15:11    Przez: ~Pesymista
Nie szukajmy dziury w całym, wiadomo, że niemowlak i przedszkolak nie będzie głosował, a jedynie człowiek w miarę już dorosły i świadomy swego wyboru, na który chce zagłosować. Zameldowanie czy zamieszkanie, jeśli ktoś mieszka w Koninie, to jest jego mieszkańcem, tak ?
Dodano: 17.03.2019 15:40    Przez: ~K-n
A dlaczego przedszkolak nie miałby zagłosować?
Dodano: 17.03.2019 15:47    Przez: ~Pytanko
do ~pytanko - masz rację, prezentują poziom umysłowy "nam się należy"
Dodano: 17.03.2019 17:38    Przez: ~lew
Synki i tak swoje zrobią
Dodano: 17.03.2019 15:49    Przez: ~Rodzice
Bawić się za 3miliony.. jak miasto jest zadłużone na ponad 100.... góra milion dać na pomysły...a resztę np.po 50,000 poprzez urząd pracy dać na rozpoczęcie działalności gospodarczej!!!!w ten sposób 40 osób rozpocznie swój biznes, będzie mieć pracę i rozrusza lokalną gospodarkę bo te pieniadze wrócą w postaci inwestycji w Koninie
Dodano: 17.03.2019 20:28    Przez: ~Obserwator nadwarciański
Obserwator, ale wiesz, prawda, że w tym roku kwota na KBO wynika z ustawy, którą parlament przyjął ? Wiesz, bo nie pisałbyś głupot, nie?
Dodano: 18.03.2019 17:34    Przez: ~qwerty#2
W Koninie to wszystko jest problemem szczególnie dla urzędników.
Dodano: 17.03.2019 15:53    Przez: ~mieszkaniec Konina
Gdzie to jest , nie kojarzy mi się to miejsce pomozecie w ktorym to miejscu jest
Dodano: 17.03.2019 16:31    Przez: ~Alex
przy końcówce przeprawy w stronę ferio. tam idzie dołem taka ścieżka
Dodano: 17.03.2019 17:02    Przez: ~kuniniuk
Dlaczego nie można komentować posta od tym, że w marcu jest jak w garncu? Profesor sobie nie życzy? Co to za cenzura?
Dodano: 17.03.2019 16:37    Przez: ~Gl
Hola
Dodano: 17.03.2019 19:44    Przez: ~vvfx
Bez sensu jest cala idea. Ludzie zgłaszają absurdalne pomysły, a można dac te pieniądze do poszczególnych spółdzielni i naprawić potrzebne rzeczy. A ja osobiście proponuje wymianę latarni bo bardzo dużo trzyma się na opaskach uciskowych
Dodano: 17.03.2019 22:10    Przez: ~js
I kolejny, który się wymądrza. Nie, nie można ot tak dać tych pieniędzy spółdzielniom. Budżety obywatelskie są dziś formalnym wymaganiem drogą ustawy. Ustawa, przegłosowana przez parlament reguluje wszystkie kwestie z tym związane. Ty możesz uważać pomysły za absurdalne, ale ludzie mają prawo je zgłaszać i mogą zagłosować na co chcą.
Dodano: 18.03.2019 17:37    Przez: ~qwerty#2
Wydaje mi sie ze to dzieci grajom najwiekszą role prosilismy o boisko dla nich na ul Mari dąbrowskiej zeby zapewnić bezoieczeństwo przed interwencjami osub starszych mieszkajacych i buntujących sie o wszystko .myśle ze to bardzo dobry pomysł i prośba bedzie zrealizowana
Dodano: 17.03.2019 22:12    Przez: ~Mieszkańcy
Co robią te dzieci? GRAJĄ czy GRAJOM analfabeto?
Dodano: 17.03.2019 23:36    Przez: ~Też mieszkaniec
1 z 2
12>>