Dzisiaj jest poniedziałek 22 lipca 2019, imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18972) SPORT FORUM FIRMY (5343) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
17 / 17oC
Pojutrzepogoda
25 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Matuszak w 1/32 finału mistrzostw świata. Przegrał ... (0)Konin. Seans i warsztaty filmowe na koniec Festiwa ... (0)

Minister odmówił wykreślenia kamienicy Esse z rejestru zabytków

Dodano: 19.03.2019 11:26
Źródło: LM.pl

Kamienica Esse nie zostanie wykreślona z rejestru zabytków. Taką decyzję podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budynek z połowy XIX wieku zlokalizowany przy ul. Staszica w Koninie od lat popadał w ruinę. Pod koniec lipca ubiegłego roku w kamienicy zawalił się strop. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina nakazał zabezpieczenie budynku, które wiązało się z zamknięciem ulicy.

Prezydent Konina w grudniu 2018 roku złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o wykreślenie kamienicy z rejestru zabytków. Postępowanie prowadzone było na wniosek właścicieli nieruchomości, popartego pismem Piotra Korytkowskiego.

- Zgromadzony materiał dowodowy – w tym „Ekspertyza techniczna zabytkowej kamienicy przy ul. Staszica 4 w Koninie” z 4 września 2018 roku, sporządzona przez rzeczoznawcę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – nie potwierdził, by w wyniku zniszczenia kamienica utraciła wartości historyczne, artystyczne lub naukowe. Jej wartość nie została również podważona nowymi ustaleniami naukowymi – informuje Magdalena Tomaszewska, główny specjalista Centrum Informacyjnego – Wydziału Promocji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z tym, decyzją z 12 marca minister odmówił skreślenia kamienicy z rejestru zabytków.

  • Minister odmówił wykreślenia kamienicy Esse z rejestru zabytków

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

BRAVO BRAVO PANIE MINISTRZE !!!JAK ABAKUS CZY INNI KONIŃSCY HANDLARZE NIERUCHOMOŚCIAMI BY CHCIELI ZA CZAPKĘ GRUSZEK PRZEJMOWAĆ/KUPOWAĆ KAMIENICE. A NASTĘPNIE JE DOPROWADZAĆ DO RUINY I WYBURZAĆ. TO RZĄD MÓWI STANOWCZE NIE!!! TAKIM PRAKTYKOM. TEN KTO KUPIŁ, WIEDZIAŁ ŻE NABYWA ZABYTEK DO RENOWACJI I ODBUDOWY. I NIECH TERAZ REMONTUJE !W PRAWIE BUDOWLANYM "NIE MA POJĘCIA" NIE NADAJE SIĘ DO REMONTU. ZAWSZE DA SIĘ WYREMONTOWAĆ JEŻELI SIĘ CHCĘ I ZAINWESTUJE ODPOWIEDNIE ŚRODKI.TO SAMO KTOŚ CELOWO SPALIŁ DACH DUŻEJ KAMIENICY OBOK PAŁACU ŚLUBÓW NA WESTERPLATTE. ABY ROZBIERAĆ I BURZYĆ TEN ZABYTKOWY OBIEKT. WIĘC TEŻ JUŻ NIECH TO BĘDZIE SYGNAŁ ŻE TAKIE COŚ NIE PRZEJDZIE JUŻ W KONINIE. I TO SAMO ZABYTKOWE KINO! JEST W RĘKACH OSOBY PRYWATNEJ- NIECH REMONTUJE !!!
Dodano: 19.03.2019 11:39    Przez: ~BRAVO
tak samo kamienica piętrowa z XVIII wieku na Placu zamkowym. Ktoś od lat celowo ją dewastuje. Rozebrał dach, aby kamienica stopniowo ulegała erozji, od padających opadów deszczu. Moim zdaniem to zaplanowane przestępstwo i ktos wreszcie w Koninie powinien się tym zająć. Kupował obiekt historyczno zabytkowy. A umyślnie go doprowadza do ruiny.
Dodano: 19.03.2019 11:49    Przez: ~plac zamkowy
Ten kto kupuje takie obiekty i je celowo destuje zamiast odrestaurowywać. Szkodzi okolicznym mieszkańcom @!! Wydaje mi się że powinien im teraz wypłacać stosowne odszkodowania za brak wywiązania się z prawa wykonywania prawa i zagospodarowania urbanistycznego
Dodano: 19.03.2019 11:59    Przez: ~ul.Dąbrowskiego
ten blok co powstał obok Cku, to również była wcześniej historyczno zabytkowa kamienica. Fundamenty i ściany zostały zrównane z ziemią. I wystawione to obecne "strasydełko".Ponoć po dawnych zabytkowych młynach na Dąbrowskiego chcą zrobić to samo. Stara kamienica na Dąbrowskiego została kupiona za około 500tysięcy z przylegającą dużą działką za nią w użytkowaniu wieczystym. Działkę sobie ktoś... (wiadomo kto), zabrał i odciął, a kamienice bez nawet zabezpieczenia jej stanu. Wystawił ponownie na sprzedaż za 800tysięcy. Z tym że wcześniej przegnał mieszkańców. Tak wygląda w Koninie "kupczenie" dobrami historycznymi i zabytkowymi. Wiem, bo miałem w tej kamienicy znajomego, co z dnia na dzień został prziony. Obiekt obecnie ma powybijane okna, i jest w stanie dewastacji
Dodano: 19.03.2019 11:56    Przez: ~ul.Dąbrowskiego
To nie wina rządu, tylko cwaniaków co kupują i nie chcą remontować. Ofiarami są jedynie okoliczni mieszkańcy.
Dodano: 19.03.2019 12:02    Przez: ~gosc

KOMENTARZE

Tu dosłownie wszystko się sypie,zróbmy skansen będzie atrakcja dla turystów w drodze do Lichenia,może ktoś się tu zatrzyma
Dodano: 19.03.2019 11:36    Przez: ~Turysta
A na gruzach tejże historycznej zabudowy umieścimy jaki pomnik aktualnego bohatera Dobrej zmiany. Upomnikowaną personę patia sama wytypuje.
Dodano: 19.03.2019 12:20    Przez: ~jaś
Konin to odpowiednie miasto na skansen,kto jest za !
Dodano: 19.03.2019 12:23    Przez: ~Ja
od 1994 roku miastem rządzi SLD i PO. To oni doprowadizli to miasto do ruiny i znowu dorwali sie do koryta! Chcieliscie PO to macie PO!
Dodano: 19.03.2019 12:44    Przez: ~Donald toosk
@Donald toosk - przeciez to pisowski minister wydal taka decyzje...
Dodano: 19.03.2019 14:13    Przez: ~Pn
W kazimierzu biskupim na rynku trz jest zabytek. Remiza strazacka oblozona steropianem i blachodachowka
Dodano: 19.03.2019 16:40    Przez: ~Ie
Głos dewelopera ....turysty
Dodano: 19.03.2019 17:51    Przez: ~He he
To było jasne jak słońce. Jak ktoś z PO składa pismo do kogoś z PiSu to zawsze będzie na NIE....
Dodano: 19.03.2019 11:38    Przez: ~Pn
Trzeba było użyć mózgu przy wyborach samorządowych.
Dodano: 19.03.2019 12:16    Przez: ~JPO
JPO - i wieszosc mieszkancow miasta to zrobila. Ci, ktorzy głosowali na tamtego z dojnej, mozg zostawili w domu.
Dodano: 19.03.2019 14:14    Przez: ~Pn
Pn znowu tutaj smrodzisz
Dodano: 19.03.2019 14:30    Przez: ~Cebula
@Cebula - jak na razie to najwiekszy syf czuc od ciebie.
Dodano: 19.03.2019 15:22    Przez: ~Pn
No faktycznie. Stado baranów i koniński plebs dał nabrać się KOrytkowskiemu na darmową komunikację miejską jak warszawiacy Trzaskowskiemu na darmowe żłobki. I gdzie jest darmowe MZK pytam się ?
Dodano: 19.03.2019 15:31    Przez: ~JPO
BRAVO BRAVO PANIE MINISTRZE !!!JAK ABAKUS CZY INNI KONIŃSCY HANDLARZE NIERUCHOMOŚCIAMI BY CHCIELI ZA CZAPKĘ GRUSZEK PRZEJMOWAĆ/KUPOWAĆ KAMIENICE. A NASTĘPNIE JE DOPROWADZAĆ DO RUINY I WYBURZAĆ. TO RZĄD MÓWI STANOWCZE NIE!!! TAKIM PRAKTYKOM. TEN KTO KUPIŁ, WIEDZIAŁ ŻE NABYWA ZABYTEK DO RENOWACJI I ODBUDOWY. I NIECH TERAZ REMONTUJE !W PRAWIE BUDOWLANYM "NIE MA POJĘCIA" NIE NADAJE SIĘ DO REMONTU. ZAWSZE DA SIĘ WYREMONTOWAĆ JEŻELI SIĘ CHCĘ I ZAINWESTUJE ODPOWIEDNIE ŚRODKI.TO SAMO KTOŚ CELOWO SPALIŁ DACH DUŻEJ KAMIENICY OBOK PAŁACU ŚLUBÓW NA WESTERPLATTE. ABY ROZBIERAĆ I BURZYĆ TEN ZABYTKOWY OBIEKT. WIĘC TEŻ JUŻ NIECH TO BĘDZIE SYGNAŁ ŻE TAKIE COŚ NIE PRZEJDZIE JUŻ W KONINIE. I TO SAMO ZABYTKOWE KINO! JEST W RĘKACH OSOBY PRYWATNEJ- NIECH REMONTUJE !!!
Dodano: 19.03.2019 11:39    Przez: ~BRAVO
Art. 67 Prawa Budowlanego... "Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany NIE NADAJE SIĘ DO REMONTU, odbudowy lub wykończenia, organ nadzoru budowlanego..." także ten, tego... ;)
Dodano: 19.03.2019 12:07    Przez: ~inż.
Właściciel powinien wrzucić tam granat
Dodano: 19.03.2019 12:19    Przez: ~ja
Nie krzycz trolu z PiSu,to było do przewidzenia ,złośliwa decyzja...
Dodano: 19.03.2019 12:29    Przez: ~Cały pis
do ja ....o tym granacie by rzucić to już od wielu słyszałem to jak by nie patrząc jest jakieś rozwiązanie, zobaczymy co wtedy powie konserwator zabytków. też zgadzam się z tymi co sadzą ze to sprawa polityczna jest tu jakaś racja właściciel jest, ostatnio płakał ja to mu ciężko przed Radnymi na sesji RM i nic mądrego z tego nie wynikło, jesteśmy w punkcie wyjścia ,a gdzie to niech każdy sam sobie dopowie.
Dodano: 19.03.2019 13:22    Przez: ~xxx
A czy to tajemnica kto jest obecnym wlascicielem tego objektu???
Dodano: 19.03.2019 11:48    Przez: ~F.R.
Już budynek jeden się zawalił
Dodano: 19.03.2019 11:49    Przez: ~Az
Niedawno tańcowali na rynku:) Titanic tonie a oni jeszcze tańcują....
Dodano: 19.03.2019 12:51    Przez: ~21e
tak samo kamienica piętrowa z XVIII wieku na Placu zamkowym. Ktoś od lat celowo ją dewastuje. Rozebrał dach, aby kamienica stopniowo ulegała erozji, od padających opadów deszczu. Moim zdaniem to zaplanowane przestępstwo i ktos wreszcie w Koninie powinien się tym zająć. Kupował obiekt historyczno zabytkowy. A umyślnie go doprowadza do ruiny.
Dodano: 19.03.2019 11:49    Przez: ~plac zamkowy
Proszę napisać jaki jest dalszy scenariusz postępowania. Mieszkańców interesuje jak wyglądała będzie komunikacja w obrębie kamienicy. Kto ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Kto jest właścicielem kamienicy i jakie są jego zamiary po takiej decyzji. Może czeka na zmianę na stanowisku ministra kultury po wyborach wygranych przez KO.A co jak PiS zostanie przy władzy ??. Stan zawieszenia na kilka lat. A Musk tym czasie wyląduje z załogą na Marsie.
Dodano: 19.03.2019 11:51    Przez: ~Franek
LM mogliscie odrazu za jednym zamachem napisac, że Ościsłowa tez nie będzie i byłby spokój. To miasto zdycha ood 1994 odkąd łapy tu postawiło SLD i PO i juz zaczyna to truchło gnić... Nie ma ratunku dla tej dziury. Tylko meiszkanców żal bo to super ludzie. Niestety wiekszosc glosowala na grabaży z PO i wbila Koninowi ostatni gwóżdz do trumny. Tu juz nie ma co wiecej upasc. Wszystko co sie dalo rozj..ali w drobny mak....
Dodano: 19.03.2019 12:50    Przez: ~nadejdzie dzien
Super ludzie ? Większość strasznie zawistna !
Dodano: 19.03.2019 13:42    Przez: ~A
Większość mieszkańców Konina to ludzie lewicy, ludzie nie wierzący w Boga i dlatego temu miastu Bóg nie będzie błogosławił. Konin będzie się staczał pod rządami lewicy, Bóg nigdy nie sprzyja ludziom niewierzącym w Niego.
Dodano: 19.03.2019 16:42    Przez: ~Chrzescijanin
ten blok co powstał obok Cku, to również była wcześniej historyczno zabytkowa kamienica. Fundamenty i ściany zostały zrównane z ziemią. I wystawione to obecne "strasydełko".Ponoć po dawnych zabytkowych młynach na Dąbrowskiego chcą zrobić to samo. Stara kamienica na Dąbrowskiego została kupiona za około 500tysięcy z przylegającą dużą działką za nią w użytkowaniu wieczystym. Działkę sobie ktoś... (wiadomo kto), zabrał i odciął, a kamienice bez nawet zabezpieczenia jej stanu. Wystawił ponownie na sprzedaż za 800tysięcy. Z tym że wcześniej przegnał mieszkańców. Tak wygląda w Koninie "kupczenie" dobrami historycznymi i zabytkowymi. Wiem, bo miałem w tej kamienicy znajomego, co z dnia na dzień został prziony. Obiekt obecnie ma powybijane okna, i jest w stanie dewastacji
Dodano: 19.03.2019 11:56    Przez: ~ul.Dąbrowskiego
Fundament i ściany byle dla miały dla ciebie wartość...😃
Dodano: 19.03.2019 12:32    Przez: ~Kloaka
Chrześcijaninie już dawno pisałem, że łoże Madeja, jeżeli wiesz co to takiego, czeka na ciebie z wszelkimi wygodami.Tak więc przygotuj się na przyjęcie. Tęsknimy za tobą.
Dodano: 19.03.2019 19:57    Przez: ~lucek
to teraz niech minister wyłoży kasę na remont
Dodano: 19.03.2019 11:57    Przez: ~😮
Ten minister to wykłada entuzjastycznie pieniądze tylko dla nas żydów. Na muzea, festiwale różnego rodzaju, stare żydowskie cmentarze i na wszystkie inne nasze zachcianki i fanaberie.
Dodano: 19.03.2019 20:06    Przez: ~שלום־עליכם
Podobno w Żydowskim Instytucie Historycznym można sobie zrobić folks papiery na żydowskich przodków. Z takim załącznikiem właściciele zrujnowanych kamienic mają duże szanse na ministerialne dotacje. Nie wiem tylko, czy nie trzeba się na tę okoliczność obrzezać :(