Dzisiaj jest wtorek 20 sierpnia 2019, imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19058) SPORT FORUM FIRMY (5348) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 19oC
Jutropogoda
19 / 15oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Trzy piłkarki Medyka Konin powołane do reprezentac ... (0)Zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II Woj ... (0)

Konin. Co dalej z kamienicą Esse? Będą rozmowy z właścicielami

Dodano: 20.03.2019 14:01
Źródło: LM.pl

To patowa sytuacja – mówi Witold Nowak, wiceprezydent Konina o decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie kamienicy Esse.

Wczoraj informowaliśmy, że minister odmówił wykreślenia kamienicy z rejestru zabytków. To znaczy, że nie można jej wyburzyć, a ul. Staszica nadal będzie zamknięta.

- Taka jest decyzja i musimy sobie z nią poradzić – mówi Witold Nowak. - Trzeba teraz przystąpić do próby jakiegoś rozwiązania tej sytuacji. Próby, które były podejmowane się nie powiodły i to jest smutne. Boimy się, że sprawa będzie się przeciągać – dodaje.

Zastępca prezydenta podkreśla, że kamienica nigdy nie była miejska i właściciele nie mogą mieć roszczeń wobec samorządu.

- Teraz mogą mieć pretensje tylko do siebie, że kupili kamienicę i przez lata nic nie robili. Myślę, że gdyby zabezpieczyli ją w odpowiednim czasie to można by dzisiaj mówić o zrujnowanym zabytku, ale nie o kompletnej ruinie – mówi Witold Nowak. - Decyzja ministra z tyłu głowy mówi nam o tym, że ten zabytek można uratować chociażby w fasadzie, tylko wymaga to ogromnych kosztów – dodaje.

W sprawie ul. Staszica władze miasta zamierzają przeanalizować jakimi narzędziami dysponują.

- Być może takie są, a jeśli nie, to może przedsiębiorcy (z ul. Staszica – od red.) powinni wystąpić z roszczeniem do właścicieli kamienicy, bo to oni powinni zabezpieczyć obiekt. Musieliśmy zamknąć ulicę, nie dlatego że takie było nasze widzimisię, tylko dlatego, że ktoś nie zadbał o budynek – mówi wiceprezydent Nowak. - Trzeba rozmawiać w każdej sytuacji, nawet w najtrudniejszej i tutaj nie będziemy się uchylać od rozmów. Nawet jeśli ta atmosfera była do tej pory napięta to trzeba spróbować zrobić krok w tył i znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich - dodaje.

  • Konin. Co dalej z kamienicą Esse? Będą rozmowy z właścicielami

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

No to może obciążyć właścicieli kosztami zamknięcia ulicy?
Dodano: 20.03.2019 14:20    Przez: ~kja
Prawda jest taka że to potrwa latami. bo co może miasto?? firmy znajdujące się obok mogą składać roszczenia ale znając nasze sądy latami będzie spór... Miasto winno żądać natychmiastowego remontu i zabezpieczenia kamienicy ażeby przywrócić ruch. jeśli właściciele nie zrobią tego przecież miasto może zrobić to za nich i kosztami obciążyć właścicieli. później komornik i za kilka lat skarb państwa będzie włascicielem :)
Dodano: 20.03.2019 14:41    Przez: ~mieszkam obok i mam dość
Konserwator niech wystawi co miesiąc mandat za 1000 zł dla właściciela i nakaz remontu.Proste!
Dodano: 20.03.2019 15:05    Przez: ~Lipka
Miasto wyremontuje to i właściciel się znajdzie,nie zdziwie się jak będzie to jakiś 140letni spadkobierca
Dodano: 20.03.2019 14:33    Przez: ~RUDY 1984
za zamknięcie pasa drogowego powinni zostać obciążeni jak to jest że są równi i równiejsi
Dodano: 20.03.2019 16:47    Przez: ~dfgy

KOMENTARZE

No to może obciążyć właścicieli kosztami zamknięcia ulicy?
Dodano: 20.03.2019 14:20    Przez: ~kja
Wywłaszczyć na cel publiczny. I zrobić teatr operę muzeum jak np. mają w Kaliszu.
Dodano: 20.03.2019 17:45    Przez: ~Tak myślę
Właścicieli to możecie w tyłek pocałować.
Dodano: 20.03.2019 18:47    Przez: ~Kaka
Dobrze piszesz wywłaszczyć na dom publiczny. Popieram.
Dodano: 20.03.2019 18:52    Przez: ~Rasputin
Dzisiaj byłem w UM i zobaczyłem na liczniku że dług jaki zrobili ludzie z PO-SLD wynosi ponad 140 000 000 zł. Czy ktoś kto tak zadłuża miasto naprawdę potrafi rządzić??? Mieszkańcy skazują to miasto na wymarcie Gratulacje dla was.
Dodano: 20.03.2019 20:57    Przez: ~Waldek
jeszcze się chwalą wykształcone niemoty bym ich zwolnił i zatrudnił ukaińskie sprzątaczki było by taniej i na co popatrzeć
Dodano: 21.03.2019 08:50    Przez: ~redf
To jest przykład braku pomysłu kolejnych władz miasta. Czy w Warszawie zamknięto by jakaś ważną ulice z powodu walącej się kamienicy?
Dodano: 21.03.2019 10:34    Przez: ~Pikuś
Jak to co dalej?poczekamy aż się zawali.To są za duże koszty remontu,nowe by mniej wyniosło.
Dodano: 20.03.2019 14:22    Przez: ~Ha
Trzeba troszkę pomóc żeby się zawaliło. To odblokuje ulicę
Dodano: 20.03.2019 18:57    Przez: ~Saper
Potrzeba dwa granaty na to i palacyk Reymonda
Dodano: 20.03.2019 19:35    Przez: ~ja
"Kilka dni po ogłoszeniu nowych programów rządu [tzw. 5 Kaczynskiego] do dymisji w rozmowie z Mateuszem Morawieckim podała się Teresa Czerwińska [Minister Finansow] - dowiedział się portal wPolityce.pl. Premier dymisji jednak nie przyjął. Szefowa resortu finansów sprzeciwia się rozdmuchiwaniu wydatków socjalnych."
Dodano: 20.03.2019 14:33    Przez: ~Pn
pn - ty potrafisz czytać? czy za każdym razem musisz wtrącić swoje po-wskie 4 grosze? Artykuł o kamienicy a nie o finansach państwa.... he he he
Dodano: 20.03.2019 17:30    Przez: ~www
Pn ty komuchu smierdzący i tutaj moncisz choć nie na temat już Ci się naprawdę poprzestawialo od tej bryndy
Dodano: 20.03.2019 18:01    Przez: ~Gigifi
"Narodowy Bank Polski opublikował pełną listę nazwisk osób, które w latach 2003-2018 zostały odznaczone odznaką honorową "za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej". Na liście znalazły się również dyrektor departamentu komunikacji Martyna Wojciechowska i dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik."
Dodano: 21.03.2019 08:10    Przez: ~Pn
Miasto wyremontuje to i właściciel się znajdzie,nie zdziwie się jak będzie to jakiś 140letni spadkobierca
Dodano: 20.03.2019 14:33    Przez: ~RUDY 1984
pewnie jak zawsze, od nas z Izraela.
Dodano: 20.03.2019 17:37    Przez: ~שלום־עליכם
@שלום־עליכם - Nie byłbym zdziwiony, bo żydów w przedwojennym Koninie było jak "mrówków".
Dodano: 20.03.2019 19:27    Przez: ~Uppa
było ich około 4000. z czego wojnę przezyło około 300 osób. zostały w Koninie dwie osoby. żyły w skromnych warunkach aż do śmierci. podziwiam bezmiar głupoty ludzi, którzy swoje nieróbstwo, malkontenctwo - usprawiedliwiają obecnością innych nacji czy wierzeń. Pani Esse zrobiła dla edukacji w Koninie tak wiele. Jak widać was to ominęło.
Dodano: 21.03.2019 06:55    Przez: ~gj
To niech minister się do tej rudery wprowadzi. Wiadomo że gdyby inna partia rządziła w Koninie, to zezwolenie na burzenie dostali by w ciągu tygodnia. A tak robią sobie na złość, i przez to odmówił burzenia tej rudery.
Dodano: 20.03.2019 14:33    Przez: ~lko
To nie rudera a zabiedbanie włascicieli. Jedź chociażby do Zakopanego. Tam mnóstwo takich "ruder", które konserwator pilnuje. Trzeba zostawić coś dla potomnych. Kiedyś nasi pradziadowie rozebrali dla cegieł zamek koniński. Zbudowano z niego wiele kamienic w staraku. Dla nich to było pójście z duchem czasu. Może też komuś na łeb spadła jakaś cegła z "rudery"... tylko ze teraz ja i wielu innych potomków tych ludzi, mamy do nich żal. Ktoś kto kupił czy odziedziczył, wiedział co dostaje. Zabytkowa kamienica to nie jakiś tam Polanex czy hala po Fugo... Państwo oczywiście też winne. Zakazywać to pierwsze, partycypować w kosztach ostatnie...
Dodano: 21.03.2019 07:30    Przez: ~gj
Którejś nocy się zawali i decyzja ministra będzie nieaktualna .Jeżeli ktoś jest właścicielem to odpowiada za swoją własność,a jak do tej własności ma prawo konserwator to on ponosi odpowiedzialność za swoje postanowienia.Należy zapoznać się z aktem notarialnym w/w kamienicy co tam jest napisane.
Dodano: 20.03.2019 14:36    Przez: ~stuku puku
A mam pytanie . Kto sprzedał tą kamienicę w 2010 ? Ile ta osoba prywatna zapłaciła i za jaki majątek? I gdzie były władze Konina przez osiem lat .
Dodano: 22.03.2019 21:10    Przez: ~Alan
Prawda jest taka że to potrwa latami. bo co może miasto?? firmy znajdujące się obok mogą składać roszczenia ale znając nasze sądy latami będzie spór... Miasto winno żądać natychmiastowego remontu i zabezpieczenia kamienicy ażeby przywrócić ruch. jeśli właściciele nie zrobią tego przecież miasto może zrobić to za nich i kosztami obciążyć właścicieli. później komornik i za kilka lat skarb państwa będzie włascicielem :)
Dodano: 20.03.2019 14:41    Przez: ~mieszkam obok i mam dość
raczej nie ma narzędzi prawnych pozwalających zmusić właściciela do remontu
Dodano: 21.03.2019 07:50    Przez: ~hela
Konserwator niech wystawi co miesiąc mandat za 1000 zł dla właściciela i nakaz remontu.Proste!
Dodano: 20.03.2019 15:05    Przez: ~Lipka
Konserwator to sobie może wystawiać.
Dodano: 20.03.2019 18:49    Przez: ~Pn
Konserwator ma możliwość dyscyplinowania właścicieli zabytkowych budowli ale...musi chcieć. A w Koninie służby zajmują się burzeniem a nie ochroną zabytków
Dodano: 20.03.2019 19:51    Przez: ~Koniniak
Konserwator to sobie może nadmuchać. Jeżeli chce żeby remontować to niech da pieniądze. To jest święta własność prywatna i tylko właściciel może o niej decydować a on chce żeby się zawaliło. To jest jego zbójeckie prawo. Wy wszyscy możecie jeno popatrzeć.
Dodano: 20.03.2019 21:12    Przez: ~Pn
Trzeba z każdej sytuacji wyciągnąć pozytywne wnioski. Można partrzeć w ten sposób że ruch jest mniejszy nie ma chałasu autobusów. Mniej spalin. Czyste piwietrze.
Dodano: 20.03.2019 15:07    Przez: ~Miś
Aaaa wszystko tak ogólnie ok?
Dodano: 20.03.2019 15:16    Przez: ~J23
A wiec jednak kamienica nie nalezy do rodziny P. Esse tylko zostala zakupiona przez kogos. Pytanie czy to tajemnica czy to osoba prywatna czy firma, dewelouer czy stowarzyszenie, fundacja, polityk, samorzadowiec, handlarz itd.
Dodano: 20.03.2019 16:12    Przez: ~f.r
Tak coś mi się wydaje, że to pewnie kupił ktoś z ludu koczowniczego, bo z Polakiem dawno odpowiednie służby już by sobie poradziły.
Dodano: 20.03.2019 17:46    Przez: ~Czy tak jest ?
Nie zdziwił bym się gdyby należała do kolesia z UM
Dodano: 20.03.2019 18:03    Przez: ~Ucud
do Ucud to się zdziwisz właścicielem nie jest koleś z UM.
Dodano: 20.03.2019 19:25    Przez: ~detektyw
1 z 3
123>>