Dzisiaj jest czwartek 27 czerwca 2019, imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20339) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 14oC
Jutropogoda
22 / 13oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Z Konina do Madrytu. Tancerka "Rytmixu" na scenie ... (0)Golina. Umowa na rewitalizację osiedla Starówka po ... (0)

Sytuacja bez wyjścia? Paraliż ul. Staszica w pobliżu kamienicy

Dodano: 21.03.2019 13:59

Koninowi grozi dalszy paraliż ulicy Staszica w pobliżu kamienicy Stefanii Esse. Decyzja ministra kultury powstrzymała rozbiórkę, a stan techniczny budynku zagraża otoczeniu i generuje koszty. 

- Mamy sytuację patową – poinformował Piotr Korytkowski, prezydent Konina .- Miasto Konin nie jest właścicielem kamienicy, jest to własność prywatna, dlatego też nie możemy w pełni uczestniczyć w działaniach administracyjnych. Nadzór budowlany zobowiązał prezydenta,aby zabezpieczyć ten teren, co zostało zrobione, ale to zabezpieczenie powoduje straty dla miasta, lokalnych przedsiębiorców.

Prezydent Konina, tuż po zaprzysiężeniu, wystosował pismo do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, z prośbą o wykreślenie kamienicy z rejestru zabytku. - W styczniu tego roku wystosowałem także pisma do parlamentarzystów Ziemi Konińskiej z prośbą aby pomogli nam doprowadzenia tej części miasta do porządku– powiedział P. Korytkowski. - Potem było kolejne pismo z załączoną kolejną ekspertyzą budowlaną. Decyzja ministra Glińskiego była negatywna, bowiem odmówił wykreślenia kamienicy z rejestru zabytków.

- Staramy się być aktywni w tej sprawie – dodał Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - Teraz wszystko jest w rękach wojewódzkiego konserwatora zabytków, który może wydać nakaz konserwatorski. To środek przymusu dla właściciela, aby przebudował kamienicę zgodnie z wymogami konserwatora, z rozłożeniem na etapy, aby realnie można kamienicę przebudowywać. Tymczasem powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jest na stanowisku, że obiekt nie nadaje się do przebudowy, ale do rozbiórki, a decyzję wydał na podstawie ekspertyzy sporządzonej przez właściciela nieruchomości. Tak skomplikowana pod względem prawnym jest ta sytuacja. Powstał jakiś klinicz prawny, w którym znalazł się właściciel. Nakaz konserwatorski w kierunku właściciela posunie sprawę do przodu. Uruchomione zostanie bowiem postępowanie egzekucyjne w stosunku do właściciela, który będzie musiał jakoś odnieść się do tego. Jako miasto staramy się być aktywnym podmiotem w tej sprawie bo jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców.

- Sytuacja jest bardzo złożona. Żadne instytucje nie posuwają rozstrzygnięcia do przodu. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i liczymy, że pewne decyzje zostaną zweryfikowane – powiedział P. Korytkowski.

Konferencja prasowa w całości. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

a kto jest właścicielem tej kamienicy ? czy to jakaś tajemnica?
Dodano: 21.03.2019 14:11    Przez: ~ola
a gdzie pan posel tomasz nowak na rybach nagle woda w ustach okulary zaparowaly
Dodano: 21.03.2019 14:40    Przez: ~koniniak
Po prostu Prezydent jest za cienki ( układy) by przeskoczyć ten problem.
Dodano: 21.03.2019 14:17    Przez: ~kudi
Jak jest właściciel i nie potrafi o to zadbać to niech pokrywa koszty
Dodano: 21.03.2019 15:07    Przez: ~L57
Kupił i ma problem i to jego problem, władze Konina powinny go zmusić do działania, kupując ruinę zapewne liczył na łatwy zysk, ale się przeliczył i powinien teraz ponieść koszty.
Dodano: 21.03.2019 15:52    Przez: ~Mieszkaniec

KOMENTARZE

a kto jest właścicielem tej kamienicy ? czy to jakaś tajemnica?
Dodano: 21.03.2019 14:11    Przez: ~ola
Miny mają jakby Józef umarł. Józef Stalin oczywiście.
Dodano: 21.03.2019 18:07    Przez: ~Paweł
macie to swoje PO oni nic dla miasta nie robią tylko ruinę z niego zrobią
Dodano: 21.03.2019 18:07    Przez: ~lsk
Lsk - ruine z kraku yo robi pis. Juz ich minister finansow chcisl podac sie do dymisji kiedy zobaczył jak deweloper ruinuje finanse kraju.
Dodano: 21.03.2019 18:43    Przez: ~.
Konin- Zdrój
Dodano: 21.03.2019 19:25    Przez: ~Wiceprezydent
Na liczniku miejskim dług już ponad 140 000 000 zł! Kiedy PO-SLD oddadzą te pieniądza? Jak może rządzić ktoś kto tylko zadłuża miasto? To zwykły Kononowicz potrafi.
Dodano: 21.03.2019 20:16    Przez: ~rere
musi byc jakis fumfel rzadzacych ten co chce to wyburzyc bo walcza dla niego jak moga.. a zamiast tego powinni pociagnac do odpowiedzialnosci bo za posiadanie zabytku koles dostawal kase od miasta i powinien ja wpakowac w remont a zamiast tegoi powszechna praktyka zapewne kolega z biura nieruchomosci kasowal kase a teraz przydalo by sie zburzyc bo juz jest klient na działke.
Dodano: 22.03.2019 02:31    Przez: ~kom2
Przecież tę kamienicę ktoś kupił aby zburzyć i postawić coś nowego. Od samego początku robione jest wszystko aby zburzyć ten zabytek.A najciekawsze że miasto wydając postulat do ministerstwa o zburzeniu tego zabytku opiera się na ocenie budowlanej wykonanej przez właściciela !!! Taką ocenę powinien wydać niezależny biegły powołany przez ministerstwo. Reasumując - brawo Warszawa - zabronić wyburzenia. Pogonić właściciela do naprawy szkód !!! Przecież kupując taką kamienicę zdawał sobie sprawę z ogromu kosztów na remont. Ale wiedział że po latach dostanie zgodę na wyburzenie dlatego nic przez te lata nie robił. Czekał aż się zawali!!! To samo dzieje się z innymi starymi budynkami w starym Koninie. Kupują za "grosze" w dobrym miejscu - a co było z synagogą ? To ten sam przekręt !!!
Dodano: 22.03.2019 08:37    Przez: ~Niki
a kto jest właścicielem tej kamienicy ? czy to jakaś tajemnica? odp Tak
Dodano: 22.03.2019 09:42    Przez: ~tak
Oni potrafia wyeksplikowac sie w tancu to paspzyty
Dodano: 22.03.2019 10:16    Przez: ~Marx
Właściciel kamienicy powinien ją wyremontować i tyle. Wygląda na to, że specjalnie tego nie robi żeby wymusić na władzach wykreślenie z listy zabytków, żeby potem ją wyburzyć i sprzedać teren albo postawić jakieś mieszkania. Wałek czuć na odległość, pytanie tylko kto ma udziały w sprawie i z kim się podzieli zyskami skoro tak ochoczo wszystko idzie w tym kierunku. Jeszcze teraz że niby ojej sytuacja bez wyjścia. Dobrze, że zablokowali wykreślenie zabytku.
Dodano: 22.03.2019 10:32    Przez: ~sprawa do CBŚ
Po prostu Prezydent jest za cienki ( układy) by przeskoczyć ten problem.
Dodano: 21.03.2019 14:17    Przez: ~kudi
Jest cienki jak żyletka....
Dodano: 21.03.2019 14:19    Przez: ~......
Słowo "cienki" nie jest żadną obrazą, a jedynie odzwierciedla niemoc Pana Prezydenta ograniczonego prawem.
Dodano: 21.03.2019 15:32    Przez: ~Radca prawny
@Radca prawny - skoro tak to tym bardziej nie rozumiem dlaczego LM usunal moj wpis, w ktirym to slowo bylo....
Dodano: 21.03.2019 15:38    Przez: ~Pn
Gościu ty w ogóle mało rozumiesz, ale to po prostu wina twojego rozumu a nie twoja. Tak że nie martw się tak bardzo.
Dodano: 21.03.2019 17:53    Przez: ~Pl
@Pn Nie wiesz,że pani autor popiera dobrą zmiane
Dodano: 21.03.2019 18:20    Przez: ~Oczywista oczywistość
@Oczywista oczywistość - na to wszystko wskazuje. Hehehe.
Dodano: 21.03.2019 18:44    Przez: ~Pn
Fanka PiSu z LMu nadal usuwa komentarze. Prawda cie boli? Jeden komentarz ze słowem "cienki" usuwasz a drugiego z tym samym słowem już nie potrafisz? Ładnie to tak? Jak juz usuwasz jeden to zrob to i z drugim! Inaczej sie tylko osmieszasz.
Dodano: 22.03.2019 11:35    Przez: ~Pn
Niestety Pan Prezydent jak również złożony.. przykre.Porażka miasta i mieszkańców...
Dodano: 21.03.2019 14:21    Przez: ~......
Bardzo sympatyczna(W tle) ta urocza blondyneczka...
Dodano: 21.03.2019 14:24    Przez: ~O
a gdzie pan posel tomasz nowak na rybach nagle woda w ustach okulary zaparowaly
Dodano: 21.03.2019 14:40    Przez: ~koniniak
Nie, cenzorem kest ta "damulka"'. Ponoc to fanatyczka DOJNEJ zmiany.
Dodano: 21.03.2019 18:48    Przez: ~Pn
20,03,br. promował się na zebraniu rolniczym w Sławsku. A co ten gość ma wspólnego w rolnictwem???
Dodano: 22.03.2019 13:30    Przez: ~Anka
Wszędzie POraźka
Dodano: 21.03.2019 14:46    Przez: ~Wstyd
A co chcialbys? Pycha i Szmal?
Dodano: 21.03.2019 15:12    Przez: ~Pn
Wiesz oni teraz są zajęci załatwianiem papierów na uzdrowisko by odsprzedać odwiert geotermalny. Przecież miasto nie bawi się w developerkę, hotelarstwo. Oczywiście inwestor prywatny i zysk dla niego. Ogłosi się sukces bo z 150 miejsc pracy. No i ten wodór trzeba pogonić i coś jeszcze o ekologii i innowacji. Może dotacja na 8 mln na panele PV. Taki plan na 3 lata w kwocie 100 mln zł (czyli 1/5 budżetu miasta za rok). Ambicje jak Strzałkowie. W PO zawsze mieli ambicje niskie. 8 lat rządzili i takiemu przemysłowi w skali całego kraju dali 1 elektrownie Opole i gazoport. I to niedokończone i warte mniej niż 1 rok 500plus a jeszcze 150 mld o OFE znikło a efektu nie ma.
Dodano: 21.03.2019 16:54    Przez: ~Lo
Ten z Poznania to coś potrafi?
Dodano: 21.03.2019 17:39    Przez: ~Hm
@Lo - doksztalc sie bo brednie piszesz...
Dodano: 21.03.2019 18:49    Przez: ~Pn
Jak jest właściciel i nie potrafi o to zadbać to niech pokrywa koszty
Dodano: 21.03.2019 15:07    Przez: ~L57
Kupił i ma problem i to jego problem, władze Konina powinny go zmusić do działania, kupując ruinę zapewne liczył na łatwy zysk, ale się przeliczył i powinien teraz ponieść koszty.
Dodano: 21.03.2019 15:52    Przez: ~Mieszkaniec
No ale kolega? ????
Dodano: 21.03.2019 16:06    Przez: ~Ups
ciekawe jakie będą losy kamienicy na pl. Wolności, tej zamaskowanej, jeszcze trochę a będzie zagrażała bezpieczeństwu, jeśli już tak się nie dzieje, też będą wysokie koszty remontu
Dodano: 22.03.2019 07:59    Przez: ~hela
BRAVO mininster !!!! NIe burzyć zabytkowych kamienic!!!!
Dodano: 21.03.2019 15:25    Przez: ~asas
Dokładnie niech remontują właściciele. ...
Dodano: 21.03.2019 16:05    Przez: ~Do roboty
Po przejęciu władzy w Koninie przez PO nastąpiła duża podwyżka ciepłej wody, a teraz podwyżka na śmieci ? A miało być "więcej" i "lepiej" ?
Dodano: 21.03.2019 16:32    Przez: ~Tylko nie PO
Gdzie jest jozeph pytam?
Dodano: 21.03.2019 17:35    Przez: ~Czas
Dlaczego znowu mam płacić więcej za śmieci jak mnie b często nie ma w kraju?
Dodano: 21.03.2019 18:43    Przez: ~????
Skoro wiecejbsyfu generujesz to plac wiecej.
Dodano: 21.03.2019 18:53    Przez: ~Pn
Jest super dla mnie ok.
Dodano: 21.03.2019 16:36    Przez: ~Tylko nie pis
1 z 5
12345>>