Skocz do zawartości
LM.plWiadomościCo po węglu? Miasto gorączkowo szuka nowych źródeł rozwoju

Co po węglu? Miasto gorączkowo szuka nowych źródeł rozwoju

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Co po węglu? Miasto gorączkowo szuka nowych źródeł rozwoju

Prezydent Korytkowski wraz ze swoimi zastępcami dokonał podsumowania pierwszych stu dni swojego urzędowania. Na razie są to głównie słowa, ale przecież na podstawie tego, co władza mówi, też można przewidywać, co może stać się w przyszłości.

Panowie zaczęli od bilansu tego, co zastali, obejmując stanowiska i czego się przez pierwsze trzy miesiące sprawowania swoich urzędów o mieście dowiedzieli. Ale o tym napiszę później, tym razem chcę bowiem, żeby dobrze wybrzmiało to, co mnie ucieszyło i podniosło na duchu. Piotr Korytkowski powiedział bowiem, że Konin nie może już opierać swoich planów na przyszłość na węglu i - co najważniejsze - musi poszukać nowej drogi rozwoju gospodarczego.

Zgodzę się, oczywiście, że nowy prezydent nie powiedział niczego, czego rozumni ludzie w naszym mieście nie wiedzieli już od dawna, ale do tej pory władze Konina jak pijany płotu trzymały się tezy o sektorze paliwowo-energetycznym jako podstawie naszej gospodarki. Takie oświadczenie najwyższego w mieście urzędnika ma swoją wagę również dlatego, że wciąż nie brak osób przekonanych, że na tej gałęzi gospodarki powinniśmy opierać naszą przyszłość.

Tymczasem od wielu już lat wiadomo, ile w regionie konińskim jest węgla do wydobycia i kiedy skończą się jego zapasy. Nieskromnie przypomnę, że już siedemnaście lat temu napisałem, iż „mieszkańcy Konina nadal nie wiedzą, z czego będzie utrzymywało się to miasto, kiedy skończy się węgiel. Nikt tego zresztą nie wie i ja wcale nie wymagam, żeby władze miejskie wyjęły, niczym królika z kapelusza, gotowy projekt konińskiej przyszłości. Brak mi jest tylko szerokiej społecznej debaty na ten temat, którą władze miasta powinny zainicjować” („Felieton mało życzliwy” w: Konińska Gazeta Weekendowa z 28 czerwca 2002 r.).

Gdyby nawet udało się uruchomić odkrywkę Ościsłowo lub dobrać do złóż Dęby Szlacheckie i Izbica Kujawska, to po pierwsze, oba leżą już na obszarze powiatu kolskiego, którego mieszkańcy zajmą ewentualne nowe miejsca pracy, po drugie, również i ten węgiel kiedyś się skończy.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole