Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2019, imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19713) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 15oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ślesin. 70 zespołów na jubileuszowych "Tańczących ... (0)Uszkodzone dachy i powalone drzewa. Pracowita noc ... (7)

Co po węglu? Miasto gorączkowo szuka nowych źródeł rozwoju

KONIN JEST NASZ

Dodano: 24.03.2019 21:32

Prezydent Korytkowski wraz ze swoimi zastępcami dokonał podsumowania pierwszych stu dni swojego urzędowania. Na razie są to głównie słowa, ale przecież na podstawie tego, co władza mówi, też można przewidywać, co może stać się w przyszłości.

Panowie zaczęli od bilansu tego, co zastali, obejmując stanowiska i czego się przez pierwsze trzy miesiące sprawowania swoich urzędów o mieście dowiedzieli. Ale o tym napiszę później, tym razem chcę bowiem, żeby dobrze wybrzmiało to, co mnie ucieszyło i podniosło na duchu. Piotr Korytkowski powiedział bowiem, że Konin nie może już opierać swoich planów na przyszłość na węglu i – co najważniejsze – musi poszukać nowej drogi rozwoju gospodarczego.

Zgodzę się, oczywiście, że nowy prezydent nie powiedział niczego, czego rozumni ludzie w naszym mieście nie wiedzieli już od dawna, ale do tej pory władze Konina jak pijany płotu trzymały się tezy o sektorze paliwowo-energetycznym jako podstawie naszej gospodarki. Takie oświadczenie najwyższego w mieście urzędnika ma swoją wagę również dlatego, że wciąż nie brak osób przekonanych, że na tej gałęzi gospodarki powinniśmy opierać naszą przyszłość.

Tymczasem od wielu już lat wiadomo, ile w regionie konińskim jest węgla do wydobycia i kiedy skończą się jego zapasy. Nieskromnie przypomnę, że już siedemnaście lat temu napisałem, iż „mieszkańcy Konina nadal nie wiedzą, z czego będzie utrzymywało się to miasto, kiedy skończy się węgiel. Nikt tego zresztą nie wie i ja wcale nie wymagam, żeby władze miejskie wyjęły, niczym królika z kapelusza, gotowy projekt konińskiej przyszłości. Brak mi jest tylko szerokiej społecznej debaty na ten temat, którą władze miasta powinny zainicjować” („Felieton mało życzliwy” w: Konińska Gazeta Weekendowa z 28 czerwca 2002 r.).

Gdyby nawet udało się uruchomić odkrywkę Ościsłowo lub dobrać do złóż Dęby Szlacheckie i Izbica Kujawska, to po pierwsze, oba leżą już na obszarze powiatu kolskiego, którego mieszkańcy zajmą ewentualne nowe miejsca pracy, po drugie, również i ten węgiel kiedyś się skończy.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Jest źle a jeszcze przeprawa się sypie,stadion bez komentarza,kamienice na martwym ryneczku grożą zawaleniem,już jedna się zawaliła,bezrobocie jedno z większych w polsce itd.... chwalić się niema czym,a będzie gorzej
Dodano: 24.03.2019 22:34    Przez: ~Adam
Mnie dziwi że ,100 dni im zajęło żeby zobaczyć jak jest..... przecież byli w koalicji przez kilka lat,to,co nie widzieli jak jest czy bali się zapytać Nowickiego..bo po co, lepiej się nie narażać, stołki dla naszych kumpli były ważniejsze niż wyrazistość i chęć naprawy tego co było złe... takie kunktatorstwo na każdym kroku.... już dzień PO powinni wiedzieć . albo się coś robi albo tylko udaje...
Dodano: 24.03.2019 23:21    Przez: ~Obserwator nadwarciański
W 2030 z perspektywą kopalni Konin ma liczyć 62.000,bez kopalni to będzie ok 45.000 czyli o 40.000 mniej z roku 1999 gdzie było ok 85.000 największa populacja w Koninie.Zadne miasto niema tak kiepskich perspektyw,nawet Wałbrzych poszedł do przodu,Konin to taka czerwona w przenośni i prawdziwie latarnia
Dodano: 24.03.2019 22:17    Przez: ~Leon
AMATORSZCZYZNA PRZY WŁADZY KONIEC REGIONU BLISKI...
Dodano: 24.03.2019 22:44    Przez: ~KONIN
Ludziom którzy zadłużyli miasto i nas wszystkich na ponad 140 000 000 (licznik na UM) nie powinno się ufać. Jak wiemy w Koninie rządziło i rządzi PO-SLD. Takich ludzi się skazuje to jest defraudacja publicznych pieniędzy.
Dodano: 24.03.2019 22:23    Przez: ~elo

KOMENTARZE

"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się problemy nieznane w żadnym innym ustroju" - zakazali wydobycia węgla normalnym ludziom, teraz rowiązują problem
Dodano: 24.03.2019 21:55    Przez: ~Korwin Konfederacja
Mieszkańcy nie obawiajcie się panowie coś bez wątpienia wymyślą. Przecież to dopiero sto dni. Na razie wymyślili że coś trzeba by było zmienić. Co prawda już w kampanii wyborczej wymyślili dolinę energii ale rzeczywistość, która przecież dobrze znają od lat jest przytłaczająca. Pomysłów na Konin nie ma niestety i z min widzimy że nie będzie, my wszyscy budzimy się z ręką w nocniku. Ci władcy oczywiście się wyżywią na ciele umierającego miasta. Oni wiedzieli doskonale na czym będzie polegało ich rządzenie. Polega na grze pozorów, dobra mina do złej gry. Ci ludzie nie mają,niestety, zielonego pojęcia co robić dalej. Jestem przekonany że nie zrobią nic oprócz brania pieniądzy, które oczywiście od nas wyciągną ewentualnie zatańczą na rynku lub zjedzą posiłek z mieszkańcami w okresie świątecznym. Ale Konin nie może czekać. Za czasów tych władców nie liczył bym na żadną poprawę. To są ludzie, którzy nie są w stanie co kolwiek zmienić. To jest nasze i Konina nieszczęście.
Dodano: 25.03.2019 06:28    Przez: ~Antykoncepcja
Szanowny Panie Olejnik, na co Pan liczy. Po tych władcach to tylko siarkowodór.
Dodano: 25.03.2019 06:37    Przez: ~Już go czuć
Zaorać zasiać buraki i problem rozwiązany, przecież konin to sztuczny twór na węglu stworzony
Dodano: 25.03.2019 13:15    Przez: ~lslslslslslsls
avatar Ja tam mam remedium dla pana Korytko, niech wprowadzi kartę LGBTQZ to rowiąże wszytkie problemy.buahahahaha
Dodano: 25.03.2019 15:57    Przez: Tomasz Kobrzycki
Teraz wszyscy będą pomagać aby ten region przetrwał ! Juz wyjechało 12 tys, tu już nie będzie nic ! Kres regionu bliski to pewne
Dodano: 24.03.2019 22:01    Przez: ~Q
Po Koninie zostanie niestety tylko miasto kobiet z Panią Jeżak i z prezydentami. Ot taka wiosna.
Dodano: 25.03.2019 06:55    Przez: ~Marzanna
Co po węglu??? zaorać to miasto , zlikwidować Urzędy , większość ludności która tu przyjechała w latach komuny niebawem wymrze jak Mamuty . Tu nic się nie da- Konin czeka stagnacja , myśle że 20-30 tys mieszkancow to maks. Tu mieszka w blokach mnostwo ludzi, którzy żyją w przeświadczeniu że im sie coś należy - dostali mieszkania w blokach za pracę w kombinatach a teraz dzieci tych ludzi nami rządzą
Dodano: 24.03.2019 22:04    Przez: ~66666666
Nie przesadaj,Konin czeka stagnacja,ale te 50 tys zostanie
Dodano: 24.03.2019 22:10    Przez: ~M
Mnie dziwi że ,100 dni im zajęło żeby zobaczyć jak jest..... przecież byli w koalicji przez kilka lat,to,co nie widzieli jak jest czy bali się zapytać Nowickiego..bo po co, lepiej się nie narażać, stołki dla naszych kumpli były ważniejsze niż wyrazistość i chęć naprawy tego co było złe... takie kunktatorstwo na każdym kroku.... już dzień PO powinni wiedzieć . albo się coś robi albo tylko udaje...
Dodano: 24.03.2019 23:21    Przez: ~Obserwator nadwarciański
Przecież to banda nierobów. Zresztą jak to się mówi: najedzony głodnego nie zrozumie
Dodano: 25.03.2019 13:17    Przez: ~alkd;jfa;lksdjf
Jakby kumple Olejnika wygrali to by pisał same pozytywy... Żałosne artykuliki...
Dodano: 24.03.2019 22:04    Przez: ~wiem
Przeczytaj, chłopie, szybko ten artykulik, bo autor akurat chwali tych twoich wybrańców i twój komentarz trafił jak kula w płot!
Dodano: 24.03.2019 22:07    Przez: ~:D :D :D
W 2030 z perspektywą kopalni Konin ma liczyć 62.000,bez kopalni to będzie ok 45.000 czyli o 40.000 mniej z roku 1999 gdzie było ok 85.000 największa populacja w Koninie.Zadne miasto niema tak kiepskich perspektyw,nawet Wałbrzych poszedł do przodu,Konin to taka czerwona w przenośni i prawdziwie latarnia
Dodano: 24.03.2019 22:17    Przez: ~Leon
Spadek z 62 tys do 45 tys mieszkańców w 11 lat jest raczej wykluczony. Przy obecnej ujemnej dzietności i tendencji do urbanizacji do dużych ośrodków normalnym jest, że Konin będzie mniejszy (choć spadek ludności powinien być wolniejszy). Historia Konina to historia małego miasteczka więc powoli wracamy do punktu wyjście. Zakładając ciągły spadek ludności miasta śmiem twierdzić, że wystarczy nam na 2-3 dekady tylko ... węgiel. By przez te 2-3 dekady utrzymać zatrudnienie dla tych kilku tys osób aż stopniowo odejdą na emerytury. Wyzwaniem za to jest polepszenie warunków pracy (rozwój, stabilność, wynagrodzenie, składka, emerytura) dla tych co pozostaną w mieście i dla tych co już w PAK nie pracują. Dla nich trzeba nowych i dobrze płatnych miejsc pracy w przemyśle. By uratować PAK wystarczy zmienić właściciela. Nic więcej. I kolejna 2-3 dekady będzie praca, ale już w grupie PGE czyli bez biurowców. Choć to zrozumiałe.
Dodano: 25.03.2019 09:41    Przez: ~lo 1
A przemysł ma się doskonale w Niemczech tylko u Nas na siłę szukają innej drogi. Wystarczy wsłuchać się w wieść z Korei. Tam miesiąc temu połączyły się 2 największe na świecie stocznie: Samsung i Deawoo. Znacie te nazwy? Tak, tak ci od telewizorów i telefonów (tacy nowocześni) i Ci na gruzach, których powstała KIA i Hyundai mają stocznie i zamówienia na ten rok 32 miliardy USD. Ci sami co o Polsce powiedzieli 18 lat temu: bogaty kraj (bo mamy swoje jedzenie, energię tanią z węgla, surowce węgla, miedzi, siarki, azotu; dostęp do morza). Tak Korea widzi Polskę i jej zasoby plus położenie. Tylko PO ma problem, że stoczniami i węglem. Monokultura nazywają to w polskojęzycznych niemieckich mediach. A na takiej monokulturze, zatrudnieniu tysięcy ludzi, akumulacji kapitału może wyrosnąć firma z kasą na inwestycje w samochody, telefony, telewizory. No bo nie na Solorzu (biznesmen na koncesjach państwa nic nie eksportujący), Lidlach płacących podat ...
Dodano: 25.03.2019 09:48    Przez: ~lo 2 bez węgla nie pojedzie
Będzie taki spadek ludności,Konin będzie liczył w 2030., 62.000,obecnie jest ok 72.000
Dodano: 25.03.2019 15:23    Przez: ~Leon
Wałbrzych wymyślił złoty pociąg co ich uratowało
Dodano: 25.03.2019 15:37    Przez: ~Loczek
Ludziom którzy zadłużyli miasto i nas wszystkich na ponad 140 000 000 (licznik na UM) nie powinno się ufać. Jak wiemy w Koninie rządziło i rządzi PO-SLD. Takich ludzi się skazuje to jest defraudacja publicznych pieniędzy.
Dodano: 24.03.2019 22:23    Przez: ~elo
A firmy należące do miasta Konin (nieważne czy w formule zakłady budżetowe, czy spółki prawa handlowego) wysysają budżet miasta, bo wciąż mają straty, stale potrzebują dofinansowania i żeby to pokryć, miasto będzie podnosić podatki mieszkańcom, by sfinansować życzenia spółek.A deficyt miasta też będzie się powiększał z roku na rok przy kontynuacji takich rządów !!! Obecnie to 140 mln zł .————&mdas komuny to duże zakłady budowały dla miasta basen, hotele, sieć ciepłowniczą, kotłownie, szkoły, przedszkola, sklepy, żłobki itd. …………………………… A Obecnie to miasto Konin finansuje spółki miejskie, odprawy dla prezesów, dofinasowuje zakupy na powiekszenie ich wyposażenia i majątku. Bo SPÓŁKi miejskie to PASOŻYTY żyjące kosztem miasta i jego mieszkańców.——&mdash przepisów unijnych, spalarnia śmieci w Koninie nie może przynosić zysków. No to sprawa jest prosta. ...
Dodano: 25.03.2019 12:40    Przez: ~Zibi
Jest źle a jeszcze przeprawa się sypie,stadion bez komentarza,kamienice na martwym ryneczku grożą zawaleniem,już jedna się zawaliła,bezrobocie jedno z większych w polsce itd.... chwalić się niema czym,a będzie gorzej
Dodano: 24.03.2019 22:34    Przez: ~Adam
zapomniałeś jeszcze o amfiteatrze i zaniedbanym przez tyle lat parku bo tak się w koninie dba o dobra wspólne a te całe KBO nic nie daje tylko marnowanie pieniędzy to jest
Dodano: 25.03.2019 07:08    Przez: ~bzyk
I amfiteatr też całkowicie doprowadzony do ruiny
Dodano: 25.03.2019 10:51    Przez: ~Ewa
AMATORSZCZYZNA PRZY WŁADZY KONIEC REGIONU BLISKI...
Dodano: 24.03.2019 22:44    Przez: ~KONIN
Ciekawe kto ostatni zgasi światło w Koninie i tym pstryknięciem przejdzie do historii
Dodano: 24.03.2019 22:52    Przez: ~Q
wyngiel,ludzie wyngiel przywiezli,wyngiel jest na wsi !
Dodano: 24.03.2019 23:42    Przez: ~Miś
Kierowniku.. jest zimno,,.. przecież zima jest, to musi być zimno, takie jest odwieczne prawo natury....AD.2019..-kierowniku .. źle jest w Koninie.... przecież platforma rządzi,to musi być źle, takie jest odwieczne prawo do głosowania nogami a nie głową
Dodano: 25.03.2019 01:02    Przez: ~Temu misiuOczkoSieOdkleiło
1 z 5
12345>>