Dzisiaj jest sobota 17 sierpnia 2019, imieniny: Jacka, Anity, Mirona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18584) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 20oC
Jutropogoda
22 / 19oC
Pojutrzepogoda
21 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Mieszkańcy mogą zdecydować o uchwale krajob ... (0)Ekstraliga. Czy w niedzielę pęknie granica dziesię ... (0)

Ekologiczny Konin: 6 autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych

Dodano: 25.03.2019 16:28

Ponad 21 milionów trafi do Konina dzięki projektowi „Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego

Umowę na dofinansowanie podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu prezydent Konina Piotr Korytkowski i skarbnik Irena Baranowska. Projekt będzie realizowany przez MZK, ZDM i Wydział Gospodarki Komunalnej. Dzięki temu w mieście pojawi się 6 nowych autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych, prawie 400 m ciągów pieszych zostanie przebudowanych na pieszo-rowerowe, będziemy mieć 9 punktów przesiadkowych typu bike&ride (przystanki ze stojakami dla rowerów) oraz 3 ładowarki wolnostojące dla autobusów. To oczywiście tylko część zadań, które będą zrealizowane w ramach projektu. Koszt całego przedsięwzięcia to 31.245.985,85 zł, dofinansowanie z WRPO 2014-2020 wynosi 21.706.388,92 zł. Brakująca kwota, niespełna 10 milionów, to wkład własny.

Głównym celem projektu jest stworzenie w Koninie sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniającego standardy UE w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjnego względem transportu indywidualnego. Ponadto projekt przyczyni się do osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności w Koninie. Realizacja poszczególnych zadań potrwa do połowy 2020 roku i zakończy się akcją informacyjną dotycząca zrównoważonej mobilności rozumianej jako łączenie się, uzupełnianie przemieszczania pieszo, rowerem czy autobusem w mieście i jego okolicach.

Zadania w projekcie:

1. Zakup autobusów dla MZK

autobusy hybrydowe – 6 sztuk

autobusy elektryczne – 6 sztuk

2. Przebudowa ciągów pieszych na pieszo-rowerowe (397 m)

wzdłuż ul. M. Kolbego o długości 267 m

wzdłuż ul. Poznańskiej o długości 130 m

3. Modernizacja infrastruktury transportowej

zakup i montaż wiat przystankowych wraz z oświetleniem i stojakami na rowery – punkty przesiadkowe typu bike&ride, 9 sztuk na terenie Konina;

zakup 3 sztuk ładowarek wolnostojących do ładowania autobusów;

zakup i instalacja aplikacji do zarzadzania flotą pojazdów oraz systemu informacyjnego tablic wraz z systemem dyspozytorskim (centrum obsługi wraz z osprzętem, oprogramowanie, 9 tablic informacyjnych elektronicznych do zamontowania na punktach przesiadkowych)

4. Akcja informacyjno  -promocyjna dotycząca zrównoważonej mobilności.

Fot. Hybrydowy autobus testowy, który jeździł  po Koninie 

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Za te szroty śmierdzące w pksie radzę się zabrać , kto to do ruchu dopuszcza...
Dodano: 25.03.2019 17:59    Przez: ~U
Brawo ! Miasto musi iść z postępem, szczególnie w kwestii ekologicznej oraz infrastruktury komunikacyjnej. Chociaż te 400 m do przebudowania ścieżek, na rowerowo-piesze, jest trochę groteskowe. Od czegoś trzeba zacząć. Czas przerzucać się na rowery i komunikację miejską!
Dodano: 25.03.2019 16:55    Przez: ~pepe
A kto będzie jeździł tymi nowoczesnymi autobusami jak w MZK już brakuje kierowców bo nikt kto się szanuje nie pracuje za najniższą krajową.
Dodano: 25.03.2019 19:57    Przez: ~XYZ
Ale są jeszcze stare autobusy które jednak kopcą i wytwarzają nieprzyjemny zapach od którego zaraz głowa boli a to dlatego, że taki stary MAN jest już wyeksploatowany i trzeba to zastąpić czymś nowym a zarazem lepszym, nic nie jest wieczne.
Dodano: 25.03.2019 17:38    Przez: ~Ppppp
Podobno sam dyrektor ma jeździć? ??
Dodano: 26.03.2019 06:55    Przez: ~Tylko

KOMENTARZE

Aaaa gdzie Ci obiecani inwestorzy i miejsca pracy? ?? Bo jak na razie to dług miasta rośnie
Dodano: 26.03.2019 06:52    Przez: ~Sprawdzam
Bawimy sie dobrze. Tańcujemy na rynku i wydajemy kase której nie mamy! PO co zarabiać pieniądze zyskując nowych inwestorów jak mozna wziąć kredycik i wydawac kase. Za 5 lat ktośinny bedzie sie martwił o jego spłatę! Najwyżej POdniesiemy opłaty za cieplik i za śmieci...
Dodano: 26.03.2019 09:18    Przez: ~tańcerzy
Kiedy Prezydent zacznie spełniać obietnice wyborcze ja czekam osobiście za godnym miejscem pracy
Dodano: 26.03.2019 09:56    Przez: ~Sprawdzam
do tańcerzy... jak na razie to twoje PISiory wydaja na potęgę kasę, której nie mają :(
Dodano: 26.03.2019 10:25    Przez: ~stop PiS
Najczystsze są Autosany i Kamazy.
Dodano: 26.03.2019 08:21    Przez: ~Waku
Od razu narzuca się pytanie .Jaki jest pomysł na miejska komunikację ? otóż nie ma żadnego pomysłu. Znów dług publiczny wzrośnie o 11 mil z odsetkami może nawet 12 przecież tak też można ,przecież nie za swoje można zadłużyć miasto - można i mieszkańcom naiwnym ze to w ranach poprawienia ekologii -można ,i ze to w ramach dozwolonego zadłużania miasta -można. Wszyscy widzom nie musza mierzyć jak kopcą autobusy PKS ,przecież oni mają własną stacje kontroli pojazdów to w czym problem ,podpisać w dowodzie rejestracyjnym ze wszystko jest OK .Pojazdy wszystkie PKS I MZK musza być badane przez certyfikowana stację kontroli -zaznaczam inna (obcą) i chociaż raz w miesiącu przez policyjna -mobilną stacje pomiaru spalin -bez zapowiedzi ,acha jeszcze kontrola na wycieki z silnika nie zaszkodzi i jeden problem rozwiązany tylko trzeba być konsekwentny i z dyscyplinowanym -regularne kontrole do bólu aż będzie osiągnięty efekt . cdn...
Dodano: 26.03.2019 08:52    Przez: ~xxx
Czytam Twoje komentarze i muszę powiedzieć że są do tej pory trafione w każdym temacie.
Dodano: 26.03.2019 09:28    Przez: ~Ok super
Czytam komentarze xxx i odnoszę wrażenie że tajemnicza osoba xxx zna się na wszystkim... CZYLI NA NICZYM!!! ha, ha
Dodano: 26.03.2019 10:30    Przez: ~znawca
komentować można do woli i znać się na wielu sprawach, jak ma coś się do powiedzenia istotnego -wiedzę, jak się nie ma to się milczy odp .do "znawca" i się słucha . Ja jak mam do czynienia z ludźmi mądrymi to raczej słucham a nie szczekam. Ja często tylko stwierdzam fakty , osąd pozostawiam innym. Mi nie jest dane kogokolwiek oceniać. Tak jestem człowiekiem może ,niestety wykształconym mam pełne trzy fakultety i duże doświadczenie nie wiem czy to jest jakaś przeszkoda. Wiem ze tylko wąska specjalizacja daje największe efekty pozytywne .Mówimy, dyskutujemy, piszemy o sprawach wielu ,głównie sprawach dotyczących nas normalnych mieszkańców tego miasta , na to trzeba patrzeć wielokierunkowo -niestety .Chętnie wymienię z" znawca" poglądy. Zapraszam.
Dodano: 26.03.2019 11:58    Przez: ~xxx
do xxx Tobie się tylko wydaje, że znasz się na czymkolwiek. Wyluzuj chłopie...
Dodano: 26.03.2019 14:01    Przez: ~luzik
cd.2. … W końcu trzeba się zdecydować albo elektryczne albo hybrydy ( zaraz za jakieś 25 lat będą wodorowe -to jako żart w ramach Doliny Energi -Głupoty) to ma sen całościowo albo -albo. jak to jest spółka MZK jest tak zadłużona i jeszcze dostaje dodatkowy koszt proszę niech mi ktoś to wytłumaczy jak to jest rozliczane ) bo jak to jest z środków Unii Europejskiej to przez 5 lat winno służyć społeczeństwu za darmo ,chyba ze się mylę ,jak to jest?. ta dodatkowa otoczka to jakieś nieporozumienie jakie tablice informacyjne takie same jak są- nieczytelne -za małe litery Przystanki coś upadła dalsza wymiana -acha rozumie tuż przed wyborami będą to już tak było -pewna norma (zbicie splendoru prze wyborami) Ile razy można robić, naprawiać zatoczki przy przystankach patrz przykład przy dawnym Hotrtexie jak on dziś wygada znów do naprawy nie dawno był robiony. cdn.
Dodano: 26.03.2019 09:07    Przez: ~xxx
cd 3. … chce odnieś się do tzw ekologii .Autobusy elektryczne muszą mieć możliwość właściwego ładowania potrzebna jest energia elektryczna i właściwa infrastruktura do ładowania to kosztuje i nie mało ,energia elektryczna- kosztuje i to nie mało ,by ją wytworzyć trzeba w elektrownia spalić tony (brudnego) węgla brunatnego,biomasy lub śmieci to żeby spalić w ekologicznym kotle (tylko z nazwy bo on nie jest ekologiczny - wytwarza trujące gazy do środowiska w procesie spalania _ niektóre gazy zwłaszcza te mocno trujące spalają się w znacznie wyższej temperaturze niż panuje w kotle, reszta idzie w powietrze ,co to za ekologia)Wspomnę dla przykładu ze na dobę 24 h, spala się średnio 2400 ton bio masy to jest około 120 samochodów pełnych TIR w większości przeładowanych -dodatkowo niszczą ul Przemysłową ile ton paliwa musza spalić by to przywieź na miejsce ile spali wytworzą Pytam się gdzie tu jest ta ekologia to jest wielkie oszustw ...
Dodano: 26.03.2019 09:27    Przez: ~xxx
mzk nowy sprzęt owszem ale żebyten zakład istniał trzeba wymienić kadrę zażądzającą prezesa całe kierownicto iwszystkich dyspozytorów
Dodano: 26.03.2019 10:23    Przez: ~pod rumin
Ścieżkę rowerową z Konina do Pątnowa mogliby zrobić, wielu mieszkańców korzystało by na dojazdy do zakładów i na plażę latem.
Dodano: 26.03.2019 11:22    Przez: ~Ścieżka do Pątnowa
chcesz znać odpowiedz ,nie za tej kadencji widzisz ile metrów (395m) jest realizowane i za jakie pieniądze a ty chcesz nad jezioro 6 km policz ile to zajmie czasu o kasie nie wspomnę
Dodano: 26.03.2019 11:38    Przez: ~xxx
cd.3. … Na którym tylko niektórzy robią biznes to jest ogłupianie mieszkańców jak to jest z niskoemisyjną i zrównoważą mobilnością w Koninie. To są opowiadane bzdury.Proszę niech się ktoś wypowie jak sa opłacani kierowcy w MZK dlaczego ich po prostu nie ma tylu jak mówią o tym przepisy prawa (naciągane -lewe karty pracy kierowców mam takie sygnały od kolegi który tam pracuje , to trzeba sprawdzić) czy wszystkie autobusy w MZK mają elektroniczne tachografy. Wyjaśnię na czym polega domniemane oszustwo Kierowca "X" ma swoją kartę identyfikacji jest na wolnym lub urlopie a na jego jeździ kierowca "Y" na pozór wszystko jest ok tylko kierowca 'Y" nie jest kierowca "X" to trzeba sprawdzić kartę elektroniczną z karta pracy i wszystko wyjdzie na jaw -inspekcja pracy to wychwyci jakie sa różnice. Na koniec kiedy będą istotne zmiany kadrowe w MZK Wypowiem się jeszcze w innych komentarzach na temat smogu to dopiero ciekawa historia cdn....
Dodano: 26.03.2019 11:35    Przez: ~xxx
He he dobre
Dodano: 26.03.2019 18:25    Przez: ~Bis
na temat ad bluu w autobusach solaris i tego że mają zakłucacze i nie pobierają ad bluu
Dodano: 26.03.2019 19:10    Przez: ~mechanik
Proszę zabrać się z spalanie śmieci na osiedlach domów jednorodzinnych os. Wilków. Więcej kontroli.
Dodano: 27.03.2019 13:24    Przez: ~ekoe
2 z 2
<<12