Dzisiaj jest wtorek 26 stycznia 2021, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17955) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / 0oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowa Rada Rynku Pracy. Inauguracja kadencji 2 ... (2)Prezent od prezydenta dla Poli - pierwszej koninia ... (1)

Kazimierz Biskupi. Mediator pomoże w rozwiązywaniu konfliktów

Dodano: 30.03.2019 12:22
Źródło: LM.pl

Druga gmina w Polsce, po Warszawie, wprowadza usługi mediatora przy rozwiązywaniu konfliktów. Jest to Kazimierz Biskupi.

Jak mówi Grzegorz Maciejewski, wójt Kazimierza Biskupiego, pomysł na korzystanie z usług mediatora wynika z jego wcześniejszych doświadczeń zawodowych. - Już wcześniej zauważyłem, że wiele sporów można rozwiązywać już na etapie jego powstania, zanim on ujrzy światło administracyjne - przekonuje włodarz gminy. - Można załagodzić konflikty zamiast kierować je na salę sądową, konflikty międzyludzkie, które można rozwiązać przez dyskusję i rozmowę. Osoba, która ma doświadczenie, wie, jak się poruszać, jakich słów używać - jest jej po prostu łatwiej. W mojej ocenie usprawni to pracę urzędu. Jest to dobra inwestycja i dobry kierunek.

Przy jakiego typu sprawach może pomóc mediator? To m.in. spory gminy z wykonawcami, konflikty między mieszkańcami, czy problemy między mieszkańcami, a urzędem. - Mamy takie grube tematy, w których już widzę, że mediator będzie nam potrzebny, ale w trakcie trwania tych miesięcy będę starał się szukać, gdzie on będzie mógł nam najbardziej pomóc - wyjaśnia Grzegorz Maciejewski i dodaje, że pojawiła się już pierwsza sprawa, przy której będzie pracował mediator. Chodzi o spór gminy z jednym z wykonawców.

Kazimierz Biskupi jest drugą gminą w Polsce, w której takie rozwiązanie zostało wprowadzone. W zeszłym roku prekursorem była Warszawa. - Mediacje w całej Polsce raczkują, a mediacje w administracji to jest w ogóle novum. Wszyscy wiedzą, że to istnieje, kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza taką możliwość, ale włodarze gmin i mediatorzy podchodzą do tego ostrożnie - ocenia Tomasz Cieślak, mediator z Konina. 

Pomysł może zostać wdrożony również w innych gminach. Zastanawiają się nad nim władze m.in. Ślesina, Starego Miasta, czy Rychwała. Według Tomasza Cieślaka największym problemem są finanse. Choć mediacje to oszczędność czasu i kosztów procesów, wiążą się z korzystaniem z zewnętrznych usług. - W każdej gminie jest radca prawny, musi być. Jeżeli jest radca prawny, to gmina wykorzystuje jego wiedzę i jego umiejętności i woli korzystać z jego usług, niż usług mediacyjnych. Wójtowie i burmistrzowie, którzy sądzą, że sami rozwiążą te problemy, są w błędzie. Często jest tak, że przychodzi mieszkaniec gminy i mówi, że ma problem z jednym z pracowników urzędu. Nie można być sędzią we własnej sprawie.

Kazimierz Biskupi przymierza się również do wprowadzenia zajęć z mediatorem w szkołach. - Żeby już dzieci wiedziały, jak ze sobą rozmawiać - wyjaśnia Grzegorz Maciejewski. Wójt ma konsultować ten pomysł z dyrektorami kazimierskich placówek. Według Tomasza Cieślaka, chodzi o naukę budowania odpowiednich relacji. - Młodych ludzi trzeba uczyć, że to porozumienie jest kluczem do budowania dobrych albo chociaż poprawnych relacji. W sądzie ktoś będzie wygrany, ktoś będzie przegrany, a te relacje między dwojgiem, czy trojgiem ludzi nie będą nawet poprawne. 

Usługi mediatora to nie jedyne prawnicze rozwiązania w Kazimierzu Biskupim. W gminie realizowane są już dwa powiatowe programy - darmowa obsługa prawna dla mieszkańców, dostępna dwa razy w tygodniu oraz program pomocy osobom i rodzinom osób, które wyszły z więzienia.  

 



  • Kazimierz Biskupi. Mediator pomoże w rozwiązywaniu konfliktów

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Jestem ciekawy co za stary cwaniak ma obiecane to stanowisko. Bo na przeciętnego pracownika w urzędzie trzeba mieć studia a na dyrektorów już nie. Przykład człowieka bez szyji już opowiada że konkurs wygra. Cała gmina z tego wali!!!
Dodano: 30.03.2019 14:09    Przez: ~Adam
Czyli bez zmian tylko doić gminę. Najlepiej niech powie ile długów narobił prowadząc sklep żelazny, gok zapłaci. A wójt nic na to. Może ma procent??? Ręką rękę myje. A w kampanii tak obiecywał a jest gorszy od Janka.
Dodano: 30.03.2019 17:17    Przez: ~Mieszkaniec
Ta nasza gmina to chyba bogata jest jednak...Jaki jest koszt zatrudnienia takiego mediatora? Ile razy w ciągu roku będzie mediował? medytował? czy godził? Bo jak czytam to chyba godził będzie w nasze portfele? Ilu tam prawników mamy na stanie? Zadnen medytować nie umie? Jakas podejrzana ta innowacja? Innych ważnych potrzeb nie ma? Ale ja głupi może jestem i tylko lubiłem głupie występy. Za darmo były, a muzyka jak wiadomo też łagodzi obyczaje.
Dodano: 30.03.2019 13:58    Przez: ~Antyfan
Konkurs na dyrektora GOK to juz w lutym sie rostrzgnol Juz wrocila do gok kapela z kopytateraz szykuja sie na wystep na dniach kazimierza wystapia za darmo tylko wyplaca im diete okolo 5000
Dodano: 30.03.2019 16:21    Przez: ~Podatnik
Jak jest dobry przydupasik to i stanowisko musiało się znaleźć będzie negocjował jak okroić budżet a prawnicy i tak wezmą swoje
Dodano: 30.03.2019 15:14    Przez: ~L57

KOMENTARZE

Mateuszek kłamczuszek mnie ogłupia. Co z nim nie tak? Potrzebna mediacja z udziałem psychiatry!
Dodano: 30.03.2019 13:09    Przez: ~Pilne!
Z tymi z PO czy jak oni się tam nazwali PO-KO bez psychiatry się nie da, takie głupoty opowiadają, że nikt rozsądny w te ich gatki-szmatki nie uwierzy.
Dodano: 30.03.2019 16:13    Przez: ~PO to POlityczne DNO
A czy oby ten mediator to nie stanowisko stworzone przez wojta dla swojego kolesia
Dodano: 30.03.2019 21:28    Przez: ~He
Ta nasza gmina to chyba bogata jest jednak...Jaki jest koszt zatrudnienia takiego mediatora? Ile razy w ciągu roku będzie mediował? medytował? czy godził? Bo jak czytam to chyba godził będzie w nasze portfele? Ilu tam prawników mamy na stanie? Zadnen medytować nie umie? Jakas podejrzana ta innowacja? Innych ważnych potrzeb nie ma? Ale ja głupi może jestem i tylko lubiłem głupie występy. Za darmo były, a muzyka jak wiadomo też łagodzi obyczaje.
Dodano: 30.03.2019 13:58    Przez: ~Antyfan
Jestem ciekawy co za stary cwaniak ma obiecane to stanowisko. Bo na przeciętnego pracownika w urzędzie trzeba mieć studia a na dyrektorów już nie. Przykład człowieka bez szyji już opowiada że konkurs wygra. Cała gmina z tego wali!!!
Dodano: 30.03.2019 14:09    Przez: ~Adam
Jak jest dobry przydupasik to i stanowisko musiało się znaleźć będzie negocjował jak okroić budżet a prawnicy i tak wezmą swoje
Dodano: 30.03.2019 15:14    Przez: ~L57
Eee to ja bym urzedasom za to muzykę relaksacyjna puszczał, co by się z petenatami nie klocili. Moze jakaś joga w przerwie. Ale pójdę do urzędu za jakis czas i się pokloce z ta pania z obsługi np a co....sprawdze czy system dziala. A tak jak juz pisze to czy ten mediator medytator to może wynegocjowac zeby mieszkancy nie palili byle czym boo smród smog i czarna dziura i du...a w calym Kazimierzu. Takie wyzwanie.
Dodano: 30.03.2019 16:36    Przez: ~Antyfan
Moze jozef m. W koncu pomogl wojtowi na piedestal sie dostac
Dodano: 30.03.2019 21:29    Przez: ~40
Ty Adamek chyba tez korzystasz z mienia Gminnego - mam rację
Dodano: 31.03.2019 19:13    Przez: ~Podastnik II
Konkurs na dyrektora GOK to juz w lutym sie rostrzgnol Juz wrocila do gok kapela z kopytateraz szykuja sie na wystep na dniach kazimierza wystapia za darmo tylko wyplaca im diete okolo 5000
Dodano: 30.03.2019 16:21    Przez: ~Podatnik
Czyli bez zmian tylko doić gminę. Najlepiej niech powie ile długów narobił prowadząc sklep żelazny, gok zapłaci. A wójt nic na to. Może ma procent??? Ręką rękę myje. A w kampanii tak obiecywał a jest gorszy od Janka.
Dodano: 30.03.2019 17:17    Przez: ~Mieszkaniec
Najlepszy jest jego kumpel z kapeli już doji gok
Dodano: 30.03.2019 17:23    Przez: ~Obserwator
Bandzio będzie tematem przewodnim dni kazikaf
Dodano: 30.03.2019 21:30    Przez: ~F
Treść komentarzy świadczy niestety o bardzo niskim poziomie świadomości, czym jest mediacja. Polacy zamiast szukania porozumienia, kompromisu, wolą ścieżkę wojenną, jaką jest wchodzenie w spór sądowy, czyli najdroższy i często wyniszczający psychicznie sposób "załatwienia" sprawy. Dodam, że z sądu najczęściaj nikt nie wychodzi zadowolony, bo wyrok ustala ktoś z zewnątrz, czyli sędzia. Porozumienie, jakie się osiąga w drodze mediacji, wypracowują wspolnie(!) obie strony. Nikt im niczego nie narzuca, nie doradza nawet, a "jedynie" stwarza odpowiednią atmosferę do szukania porozumienia. Nie oznacza to, że "winny" nie ponosi konsekwencji, ponosi, ale z własnej woli i często się zdarza, że po rozmowach mediacyjnych naprawdę rozumie swój błąd i wchodzi na inne tory w życiu. To naprawdę działa. A przy tym kosztuje grosze podatników w porównaniu z procesami sądowymi. PS I nie jestem mediatorem. Korzystałam z usług mediatora, co bardzo zmieniło moje życie, bo pomogło mi nie tylko uzyskać "spra ...
Dodano: 30.03.2019 17:14    Przez: ~AM
Panie Wójcie niech Pan napisze ile to będzie kosztować, ile zarabiają leśne działki których Pan zatrudnił Mieszkańcą te sumy się nie spodobają.
Dodano: 30.03.2019 17:21    Przez: ~Mieszkaniec
Nie jestem wójtem Waszej gminy, nawet go nie znam, nie wiem, czy dobrze zarządza. Mówię tylko o samej idei mediacji. Oczywiście, w kontekście gminy najważniejsze jest, by ten mediator był NIEZALEŻNY, opłacany niezależnie od treści wypracowanego porozumienia. Inaczej to nie ma najmniejszego sensu i jest zaprzeczeniem mediatora. Staje sie wtedy człowiekiem wynajętym do negocjacji, a to już zupełnie inna bajka. Warto poczytać o mediacji. To wcale nie muszą być prawnicy. Nawet niewskazane by było. Prawnicy nie są dobrymi mediatorami, bo mają tendencję do proponowania własnych rozwiązań. A takie narzucone porozumienia są kruche.
Dodano: 30.03.2019 17:37    Przez: ~AM
Mediator ZATRUDNIONY przez wójta będzie obiektywny ? ( np. w sporze wójt- mieszkaniec ? urzędnik - petent ?)
Dodano: 30.03.2019 17:39    Przez: ~sceptyczny
No dobrze. Ja przyznałem się ze prosty chłop ze wsi jestem. Ale czy wojt i urząd nie powinien funkcjonowac tak zeby unikac procesów sądowych ale przez to ze - pracują uczciwie i zgodnie z prawem, a zatrudnieni na etatach prawnicy mają tego pilnować? Wiadomo ze procesy sie zdarzaja ale jezeli postępuje sie uczciwie i zgodnie z zasadami to co gminie moze grozic. Zadaniem wojta jest dobor wykształconej i kulturalnej kadry zeby do sądu nie biegać, a nie jak np pan elelmele tyniu tyniu bandżonem bezkręgowiec znowu przekrętów narobi to oczami za niego swiecic bedzie mediator? Ojoj znowu mu sie przydarzylo no taki typ. Nie mam nic przeciwko mediacjom, ale dla dzieci w szkole to darmowe kursy z jezyka obcego za te pieniądze bym dał.
Dodano: 30.03.2019 17:54    Przez: ~Antyfan
Mediator o tyle jest bezpieczny, że nie wydaje wyroków, obie strony konfliktu muszą zaakceptować treść porozumienia. Istnieje zagrożenie nacisków ze strony płatnika, ale to zagrożenie dla mediatora. Chociaż jeżeli jakis urząd decyduje się na mediatora, to zna myślę zasady mediacji i wie, że dociskany czy zmanipulowany petent, jak się ocknie (a kiedyś na pewno to nastąpi, bo poczucie krzywdy jest jak bumerang), to staje się bardzo zdeterminowany.
Dodano: 30.03.2019 17:54    Przez: ~AM
Do Antyfan : ) Zgadzam się z Panem w 100 procentach i marzę o świecie, w którym wszyscy ludzie są uczciwi, kompetentni, potrafią przeprosić i naprawić krzywdy. Tyle że to utopia. Zawsze będą jakies konflikty, mądrość nasza polega jednak na tym, aby umieć je rozwiązywać. To nie znaczy ustąpić "głupszemu" lub silniejszemu. To znaczy walczyć o swoją godność, szukając porozumienia. Ono bardzo często kończy się zadośćuczynieniem finansowym ze strony winnego, ale odbywa się to bez tej nienawiści, nawalania się jak w sądzie. Oczwiscie nie z każdym da się mediować. Jak ktos sobie pogrywa, to wycofujemy się z mediacji i idziemy do sądu. Wzmocnieni i pewni, że nie było innego wyjścia. Czasem nie ma. Pozdrawiam Rozmówcę.
Dodano: 30.03.2019 18:07    Przez: ~AM
A M - Agnieszka Maciejewska 😂😂😂😂 broń męża
Dodano: 30.03.2019 23:06    Przez: ~...
Tu już niema co bronić co decyzja to wtopa. A za błędy płacą mieszkańcy.
Dodano: 31.03.2019 09:56    Przez: ~Mieszkaniec
Pan Dryjański W. też będzie mediował bo ma już biurko i jakoweś stanowisko w goku
Dodano: 31.03.2019 19:06    Przez: ~K. B.
Biedronkę byście w Kazimierzu załatwili a nie takie głupoty...
Dodano: 31.03.2019 21:28    Przez: ~KB
Na os.Bielawy by się przydał mediator!
Dodano: 31.03.2019 21:29    Przez: ~Bielawy-Bielany
Do Antyfan...Tak to prawda! Wójt powinien tak funkcjonować aby unikać procesów sądowych! Czego nie można powiedzieć o byłym wojcie ... Zakładał sprawę za sprawą w sądzie każdemu ! Karmił się tym jak wampir krwią. .. A opłacana z naszych podatków pani prawnik niczym innym się nie zajmowała tylko "obroną" pana...Biorąc wszystkie ościenne gminy razem, to chyba nie dorownaly by ilością spraw w sądzie gminie KB za tamtego panowania ! I to było dobre i prawidłowe???Widzę, że jakoś źle gmina KB została wprowadzona w XXI wiek, że krytykowane są tak mądre i dobre decyzje...Aha i trzeba dodać że mało ktra sprawa została wygrana... I nie potrzeba tu wykształcenia tylko trochę rozumu.. jak było za ubiegłej kadencji widać- studia nie pomogły tym wybitnie wykształconym zatrudnianym osobom.. Na brak kultury od urodzenia to najlepsze studia nie pomogą. ..