Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKazimierz Biskupi. Mediator pomoże w rozwiązywaniu konfliktów

Kazimierz Biskupi. Mediator pomoże w rozwiązywaniu konfliktów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kazimierz Biskupi. Mediator pomoże w rozwiązywaniu konfliktów

Druga gmina w Polsce, po Warszawie, wprowadza usługi mediatora przy rozwiązywaniu konfliktów. Jest to Kazimierz Biskupi.

Jak mówi Grzegorz Maciejewski, wójt Kazimierza Biskupiego, pomysł na korzystanie z usług mediatora wynika z jego wcześniejszych doświadczeń zawodowych. - Już wcześniej zauważyłem, że wiele sporów można rozwiązywać już na etapie jego powstania, zanim on ujrzy światło administracyjne - przekonuje włodarz gminy. - Można załagodzić konflikty zamiast kierować je na salę sądową, konflikty międzyludzkie, które można rozwiązać przez dyskusję i rozmowę. Osoba, która ma doświadczenie, wie, jak się poruszać, jakich słów używać - jest jej po prostu łatwiej. W mojej ocenie usprawni to pracę urzędu. Jest to dobra inwestycja i dobry kierunek.

Przy jakiego typu sprawach może pomóc mediator? To m.in. spory gminy z wykonawcami, konflikty między mieszkańcami, czy problemy między mieszkańcami, a urzędem. - Mamy takie grube tematy, w których już widzę, że mediator będzie nam potrzebny, ale w trakcie trwania tych miesięcy będę starał się szukać, gdzie on będzie mógł nam najbardziej pomóc - wyjaśnia Grzegorz Maciejewski i dodaje, że pojawiła się już pierwsza sprawa, przy której będzie pracował mediator. Chodzi o spór gminy z jednym z wykonawców.

Kazimierz Biskupi jest drugą gminą w Polsce, w której takie rozwiązanie zostało wprowadzone. W zeszłym roku prekursorem była Warszawa. - Mediacje w całej Polsce raczkują, a mediacje w administracji to jest w ogóle novum. Wszyscy wiedzą, że to istnieje, kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza taką możliwość, ale włodarze gmin i mediatorzy podchodzą do tego ostrożnie - ocenia Tomasz Cieślak, mediator z Konina. 

Pomysł może zostać wdrożony również w innych gminach. Zastanawiają się nad nim władze m.in. Ślesina, Starego Miasta, czy Rychwała. Według Tomasza Cieślaka największym problemem są finanse. Choć mediacje to oszczędność czasu i kosztów procesów, wiążą się z korzystaniem z zewnętrznych usług. - W każdej gminie jest radca prawny, musi być. Jeżeli jest radca prawny, to gmina wykorzystuje jego wiedzę i jego umiejętności i woli korzystać z jego usług, niż usług mediacyjnych. Wójtowie i burmistrzowie, którzy sądzą, że sami rozwiążą te problemy, są w błędzie. Często jest tak, że przychodzi mieszkaniec gminy i mówi, że ma problem z jednym z pracowników urzędu. Nie można być sędzią we własnej sprawie.

Kazimierz Biskupi przymierza się również do wprowadzenia zajęć z mediatorem w szkołach. - Żeby już dzieci wiedziały, jak ze sobą rozmawiać - wyjaśnia Grzegorz Maciejewski. Wójt ma konsultować ten pomysł z dyrektorami kazimierskich placówek. Według Tomasza Cieślaka, chodzi o naukę budowania odpowiednich relacji. - Młodych ludzi trzeba uczyć, że to porozumienie jest kluczem do budowania dobrych albo chociaż poprawnych relacji. W sądzie ktoś będzie wygrany, ktoś będzie przegrany, a te relacje między dwojgiem, czy trojgiem ludzi nie będą nawet poprawne. 

Usługi mediatora to nie jedyne prawnicze rozwiązania w Kazimierzu Biskupim. W gminie realizowane są już dwa powiatowe programy - darmowa obsługa prawna dla mieszkańców, dostępna dwa razy w tygodniu oraz program pomocy osobom i rodzinom osób, które wyszły z więzienia.  

 

Kazimierz Biskupi. Mediator pomoże w rozwiązywaniu konfliktów
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole