Dzisiaj jest wtorek 15 października 2019, imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18060) SPORT FORUM FIRMY (5379) PRACA (37) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 15oC
Jutropogoda
16 / 12oC
Pojutrzepogoda
15 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
PiS wygrał najwyżej w gminach, w miastach Koalicja ... (2)Przy magistracie powstaje furtka. Piesi będą mogli ... (0)

Golina. Oświata, inwestycje i e-projekt dla mieszkańców

Materiał promocyjny

Dodano: 1.04.2019 13:02

W gminie Golina wiele się dzieje. Niebawem rozpocznie się największa inwestycja wodno-kanalizacyjna. Trwa też konkurs na dyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej, a w Bibliotece Publicznej realizowany jest projekt „Ja w internecie”.

Golina gotowa do strajku nauczycieli
Szkoła Podstawowa w Golinie czeka na wyniki konkursu na dyrektora. Sprawująca tę funkcję Ewa Kutnik, będzie szefować placówce do końca sierpnia. Burmistrz Mirosław Durczyński postanowił już rozpisać konkurs, bo jak podkreśla, to newralgiczny rok. - Chcemy wiedzieć na czym stoimy – mówi Mirosław Durczyński. - Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami odbędą się 8 kwietnia – dodaje.

Wtedy też ma rozpocząć się planowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk. W golińskiej szkole gotowość przystąpienia do protestu zadeklarowało 70 procent nauczycieli. Burmistrz podkreśla, że będzie się starał w tym czasie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. - Chcemy wykorzystać potencjał lokalowy placówek oświatowych, które funkcjonują na terenie gminy. Myślę o hali widowiskowo-sportowej, bibliotece i domu kultury, żebyśmy zagospodarowali czas jak nie będzie zajęć – mówi Mirosław Durczyński. - Jestem na bieżąco w kontakcie z dyrektorami placówek i będziemy podejmować decyzje, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczniom - dodaje.

Inwestycje to wyzwanie
Lada dzień powinno się rozpocząć duże zadanie, którego głównym beneficjentem jest Zakład Usług Wodnych w Koninie. Warte ponad 33 mln zł zadanie polegać będzie na uregulowaniu gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Za 9 mln zł zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków w Golinie. Natomiast budowa kanalizacji z przykanalikami obejmie miejscowości: Kraśnica, Węglew, Adamów, Spławie, Kawnice i ul. Jagodową w Golinie. - Mamy rozstrzygnięty przetarg. Na początku kwietnia podpiszemy umowy z wykonawcami – mówi Mirosław Durczyński. - Dużo się będzie działo. Będziemy przechodzili przez drogę krajową nr 92, drogi powiatowe, tory i posesje. Chcemy mobilizować mieszkańców do współpracy – dodaje.

Zadanie powinno być zrealizowane do listopada 2020 roku. Natomiast już podczas kwietniowej sesji radni będą musieli poszukać brakujących pieniędzy, które potrzebne są do realizacji kolejnej inwestycji – rozbudowy szkoły w Kawnicach. - Mamy kosztorys i dokumentację techniczną. Mamy też zapewnione 2 mln zł, ale ok. 1,5 mln zł musimy jeszcze znaleźć. Firma musi wejść na plac budowy po 20 czerwca – mówi burmistrz Durczyński.

Ja w internecie
Aż 252 mieszkańców gminy Golina weźmie udział w bezpłatnych zajęciach związanych z internetem. W projekcie Fundacji Legalna Kultura wziąć mogą udział wszyscy powyżej 25. roku życia. - Mamy siedem bardzo ciekawych modułów. W każdym mieszkańcy gminy znajdą coś dla siebie – mówi Żanetta Matlewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie i koordynatorka projektu. - To nie tylko podnoszenie kompetencji, ale też integracja mieszkańców – dodaje.

Trzydniowe warsztaty prowadzą trenerzy: Żanetta Matlewska, Anna Rabiega, Olga Frońda i Arleta Stolarska. W bibliotece odbyły się już dwa moduły: „Działam w sieciach społecznościowych” i „Rodzic w sieci”. Od przyszłego tygodnia ruszy rekrutacja do zajęć pod hasłem „Rolnik w sieci”. W dalszej kolejności odbędą się moduły: „Moje finanse i transakcje w sieci”, „Kultura w sieci”, „Mój biznes w sieci” oraz „Tworzę własną stronę internetową”.

Warsztaty odbywać się będą do października. W ramach projektu zakupione zostały laptopy za ponad 50 tys. zł, które trafią do szkół podstawowych z terenu gminy Golina. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

  • Golina. Oświata, inwestycje i e-projekt dla mieszkańców
  • Golina. Oświata, inwestycje i e-projekt dla mieszkańców

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:golina,   inwestycje,   oświata,   edukacja

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.