Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKomu przekazać 1% podatku i jak to zrobić?

Komu przekazać 1% podatku i jak to zrobić?

Materiał promocyjny

Dodano:
Komu przekazać 1% podatku i jak to zrobić?

Od 1 stycznia 2004 roku, kiedy to weszła w życie Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. 2003 nr 96 poz.873), każdy podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych może przekazać 1% kwoty swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji. Jest to całkowicie legalne, a nawet wskazane.  Dzięki przekazaniu jednego procenta możesz zupełnie bez szwanku dla swojej kieszeni wspomóc wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego, a także konkretną osobę, o ile posiada ona własne subkonto w fundacji, która się nią opiekuje. Taką możliwość oferuje swoim Podopiecznym również Fundacja Avalon.

Kto może przekazać 1% swojego podatku?

Każdy podatnik rozliczający w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, jeśli tylko terminowo złoży swoje zeznanie podatkowe i odprowadzi do Skarbu Państwa cały należny mu podatek, może przekazać jeden procent kwoty tego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Mogą więc to zrobić Ci, którzy rozliczają się:

  • przez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 18% i 32%, niezależnie od tego, czy źródłem dochodów jest umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, zbycie akcji, czy tak zwane inne źródła podatkiem liniowym
  • ryczałtowo, od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałtowcy)
  • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe, giełda, czyli wszyscy, którzy rozliczają w danym roku PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC oraz oświadczeniem PIT-OP

Jak obliczyć kwotę swojego 1% podatku? Instrukcja.


1. Zdecyduj komu przekażesz 1% swojego podatku.

Wykaz wszystkich Organizacji Pożytku Publicznego, które Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakwalifikował do możliwości przyjmowania 1% podatku w danym roku, publikowany jest nie później niż 15 grudnia na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej, a także na stronie Ministerstwa Finansów. Znajdziesz wśród nich także Fundację Avalon, która od lat niesie pomoc osobom przewlekle chorym i z niepełnosprawnościami niezależnie od ich wieku, płci, rodzaju choroby i stopnia niepełnosprawności. Można więc śmiało powiedzieć, że Fundacja Avalon pomaga wszystkim chorym, którzy potrzebują wsparcia finansowego.

Warto wiedzieć, że każdy Podopieczny Fundacji Avalon ma możliwość założenia swojego własnego subkonta w ramach konta Fundacji. W prostych słowach oznacza to, że możemy przekazać 1% swojego podatku także konkretnej, wybranej przez nas osobie, która jest Podopiecznym Fundacji Avalon.

Aby lepiej się z nimi zapoznać, wejdź na stronę www.fundacjaavalon.pl w zakładkę Podopieczni, gdzie można obejrzeć ich zdjęcia i przeczytać o ich potrzebach i marzeniach.

2. Oblicz kwotę, którą będziesz mógł ofiarować.

By móc przekazać 1% swojego podatku najpierw należy obliczyć kwotę całego podatku należnego. Aby to zrobić, od kwoty całorocznego przychodu odejmij koszty (składki na ubezpieczenie społeczne, cele rehabilitacyjne, odsetki od kredytu czy internet), a także składki na ubezpieczenie zdrowotne i inne odliczenia i ulgi, z których chcesz i możesz skorzystać (na przykład ulga na dziecko).

Uzyskana kwota to całość Twojego podatku, który powędruje do Skarbu Państwa. Tę kwotę należy pomnożyć razy 0,01 i zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Oto Twój 1% podatku.

3. Wypełnienie odpowiednich rubryk.

Jeśli chodzi o kwestię przekazania 1% interesuje nas rubryka WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP). W tym okienku wpisz numer KRS wybranej organizacji, na przykład Fundacji Avalon (nr KRS Fundacji Avalon to 0000270809), a w okienku obok kwotę uzyskaną z obliczeń, wyjaśnionych w punkcie pierwszym niniejszej instrukcji.

Kwota przekazywana na daną fundację za pośrednictwem PIT-u nie może być wyższa niż 1% podatku dochodowego zaokrąglonego do dziesiątek groszy w dół, ale oczywiście może być niższa (z korzyścią dla Skarbu Państwa).

Co ważne, swój 1% podatku możesz przekazać konkretnej osobie, szczególnie, jeśli jest Podopiecznym wspomnianej już Fundacji Avalon. Jeśli pragniesz wspomóc konkretnego Podopiecznego, w rubryce DODATKOWE INFORMACJE wpisz jego nazwisko oraz numer jego osobistego subkonta. Na przykład „Lewandowski, xxx”.

4. Złożenie PIT-u.

Terminowo złóż prawidłowo wypełniony PIT. Urząd Skarbowy przekaże Twój 1% podatku na konto wskazanej przez Ciebie Organizacji Pożytku Publicznego najwcześniej w maju danego roku. Zgodnie z obowiązującym prawem, naczelnicy Urzędów Skarbowych muszą przekazać środki z 1% Organizacjom Pożytku Publicznego od maja do końca lipca.

Jak najprościej przekazać 1% Fundacji Avalon?

Na stronie Fundacji Avalon wybierając zakładkę „Jak pomóc?” a następnie „1%” znajdziesz odnośnik do ściągnięcia bezpłatnego i całkowicie bezpiecznego programu, który znacznie ułatwi Ci wypełnienie PITu i przekazanie 1% podatku Fundacji Avalon. Korzystając z tego programu masz również możliwość skorzystania z telefonicznej pomocy ekspertów w tej dziedzinie.

Czytaj więcej na temat:podatek, 1%, fundacje, opp
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole