Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Zablokowana DK25 w kierunku Kalisza przez ciężarówkę w rowie. Ruch wahadłowy w miejscowości Główiew. Utrudnienia ok. 1h.

LM.plWiadomościPrzyjechali z Brukseli z tarczą. Mówili jednym głosem o przyszłości

Przyjechali z Brukseli z tarczą. Mówili jednym głosem o przyszłości

Dodano:
Przyjechali z Brukseli z tarczą. Mówili jednym głosem o przyszłości

Szeroka delegacja z Wielkopolski Wschodniej uczestniczyła w spotkaniu platformy regionów w procesie transformacji, które odbyło się w Brukseli 8,9 kwietnia br.

Piotr Korytkowski, prezydent Konina i Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego, którzy byli w tej delegacji, ocenili wizytę w Brukseli optymistycznie i perspektywicznie. - Pojechaliśmy do Brukseli z projektami dla całego regionu, które pomogą przejść w łagodny sposób z przemysłu ciężkiego do nowych technologii – powiedział P. Korytkowski. 

- Byliśmy silnym i różnorodnym zespołem, co zostało bardzo dobrze przyjęte w Brukseli – dodał Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. - Nasza deklaracja, którą podpisaliśmy 3 kwietnia br. została bardzo dobrze przyjęta w Brukseli, doceniono to, że pracujemy wspólnie. Pokazujemy bowiem pewną drogę nowych technologii, co wcale nie znaczy, że nagle przestaniemy wydobywać węgiel. Ten proces będzie długotrwały. Te projekty są tak skonstruowane, aby miejsca pracy, które będą tracone, zastępować innymi. Tak jest już w wielu projektach grupy kapitałowej ZE PAK.

Prezes ARR poinformował, że na spotkaniu w ramach Country Team, głos zabrał Grzegorz Tobiszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, który według relacji uczestników, pochwalił przygotowane przez Wielkopolskę Wschodnią projekty. - Możecie sobie państwo wyobrazić, że wartość 21 projektów to półtora miliarda złotych. Mówimy oczywiście o wartości projektów, a nie o dofinansowaniu – podkreślil M. Sytek.

- Pojechaliśmy mocną ekipą, która obejmowała szeroki wachlarz interesariuszy związanych z pozyskaniem pieniędzy z Unii Europejskiej – powiedział Piotr Korytkowski. - Pozostałe regiony nie były tak silnie reprezentowane. Poza tym firma, która kojarzona jest z produkcją energii elektrycznej z węgla, czyli grupa ZE PAK zmienia o 180 stopni spojrzenie na dalsze funkcjonowanie w regionie. I to też zostało zauważone. Mamy więc spójny projekt związany z przekształceniem całego regionu. Można powiedzieć, że dawne województwo konińskie było w Brukseli razem i mówiło spójnym głosem. To proces, który został zapoczątkowany na platformie powęglowej rok temu. Przed nami sporo pracy. Musimy zintensyfikować sprawy z pozyskaniem pieniędzy na te projekty, które są najbardziej zaawansowane (klaster zielona energia, budowa geotermii). Będziemy starali się o pieniądze jeszcze z tej perspektywy.

- Odnieśliśmy sukces, przyjechaliśmy z tarczą – podsumował wizytę w Brukseli, Maciej Sytek. - Możemy być dumni. Tyle dobrych słów, które usłyszeliśmy w Brukseli w różnych językach, można by obdzielić na inne regiony. Udało nam się zrobić dobre wrażenie, ale w Brukseli wygrywa się dobrą praca, która będziemy kontynuować.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole