Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia 2019, imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19915) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 14oC
Jutropogoda
23 / 18oC
Pojutrzepogoda
22 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Polski: 90 minut nie wystarczyło, w dogrywc ... (17)Ślesin. 70 zespołów na jubileuszowych "Tańczących ... (2)

Miasto w zieleni. Czy w Koninie potrzebny jest ogrodnik miejski?

Dodano: 16.04.2019 11:18

Ogrodnik miejski w Koninie – czy to realne? Zdaniem zastępcy prezydenta Konina ds. gospodarczych, Pawła Adamowa jest na to duża szansa.

Taką informację Paweł Adamów przedstawił na spotkaniu dotyczącym utrzymania oraz pielęgnacji zieleni w Koninie, które odbyło się 15 kwietnia w Urzędzie Miejskim . Wzięli w nim udział członkowie ugrupowania Zieloni, którzy byli pomysłodawcami spotkania, a także konińscy radni, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, firmy wykonawcze, przedstawiciele wydziałów: gospodarki komunalnej, ochrony środowiska, urbanistyki i architektury oraz przedstawiciele Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Ogrodnik bądź też architekt miejski miałby pokierować Zarządem Zieleni Miejskiej włączonym w struktury Zarządu Dróg Miejskich. Miałby koordynować wszystkie działania związane z zielenią w mieście oraz opracować standardy jej zakładania i utrzymania, czyli m.in. kwestie nasadzeń, pielęgnacji oraz projektowania zieleni w trakcie realizacji inwestycji. Wytyczne obowiązywałyby wszystkie jednostki. Co ważne - współpracę w tym zakresie zaoferowały również spółdzielnie mieszkaniowe. Miasto chce również uruchomić kampanię edukacyjną dotyczącą standardów utrzymania zieleni adresowaną do mieszkańców.

W tej chwili kwestia utrzymania i pielęgnacji zieleni w mieście należy do Wydziału Gospodarki Komunalnej. Ma on w zarządzie prawie 220 ha terenów, na których położone są skwery, parki, Bulwar Nadwarciański, minizoo, 73 place zabaw. Konin podzielony jest na 3 rejony: jeden na Starówce, dwa w nowej części Konina, które obsługują firmy wyłonione w drodze przetargów. Wyjątkiem jest las komunalny, Park im. F. Chopina i Bulwar Nadwarciański, które w drodze uchwały Rady Miasta są powierzone Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ogrodnik miejski,   Konin,   zieleń miejska,   PGKiM Konin

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

a po co? jeszcze zadawać będą pytania ?
Dodano: 16.04.2019 12:04    Przez: ~wiem
dlaczego nie zaproszono mieszkańców ?
Dodano: 16.04.2019 11:33    Przez: ~xxx
Co to będzie? Ano dyrektor, zastępca, trzech kierowników a pieniędzy wystarczy na ich pensje, nie na zieleń. Ostatnio niejaki oficer dostępu odkrył, że w Koninie jest żle umieszczonych 200 krawężników. Za to odkrycie zapłacił 30 tysięcy złotych. Pogratulować!
Dodano: 16.04.2019 19:08    Przez: ~Od
W każdym mieście powinien być ogrodnik i projektant miejski. Ktoś z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem i pasją a nie po znajomości "przyrodni-wuj-szwagra-bylego męża". Mając taką osobę w szeregach poprawi się nie tylko wizualna strona miasta, ale również powietrze i samopoczycie mieszkańców. Wiem, że Konin posiada odpowiednie osoby w swoim mieście. Należałoby je zaprosić do rozmów.
Dodano: 16.04.2019 13:59    Przez: ~Barbara
Co wolno w Koninie psu, to człowiekowi nigdy nie będzie wolno, psy są ważniejsze od ludzi, a zasrywają dokładnie wszystko.
Dodano: 16.04.2019 12:32    Przez: ~Psiarki i ich kundle

KOMENTARZE

dlaczego nie zaproszono mieszkańców ?
Dodano: 16.04.2019 11:33    Przez: ~xxx
a po co? jeszcze zadawać będą pytania ?
Dodano: 16.04.2019 12:04    Przez: ~wiem
Pomysł dobry i oby został porządnie zrealizowany. Na początek niech naprawią wreszcie trawniki zniszczone przy zeszłorocznej budowie ścieżek rowerowych. Wystarczy przejść się ulicami Wyszyńskiego. róg Dworcowej - Poznańskiej czy Spółdzielców, a tam trochę zaniedbanej trawy i reszta piach, chwasty i kamienie. Nawet na Placu Niepodległości w centrum zieleń bardzo ubogo wygląda i trawniki też zaniedbane jak na taki istotny skwer dla mieszkańców.
Dodano: 16.04.2019 12:54    Przez: ~Green
W filmie "Wystarczy być " był mr. O'Gardener , polecam film. Takiego O'grodnikanam potrzeba. Mógł by zastąpić prezydenta.Nie potrzeba nam kolejnego etatu. Takie funkcje należy outsorsingowac. Wiele innych w mieście również powinno się outsourcingować. Jest to zawsze dużo tańsze, skuteczniejsze i łatwiej jest wymagać efektów. Tworzenie kolejnego stanowiska pokazuje nieudolność naszych władz i nieumiejętność zarządzania. W tej sprawie jak w soczewce skupia się rzeczywistośc, pokazuje w całej jaskrawosci niekompetencje i nieumiejętność zarządzania. Wiele zadań, które są nieudolnie wykonywane w strukturach miasta, powinny być zlecanie na zewnątrz. Połowa urzędników, było by niepotrzebnych. Zmniejszyło by to koszty funkcjonowania miasta. Ale tak to jest gdy prezydentami zostają ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia. Ograniczać etaty. Pozostaje też kwestia wyborców im więcej zatrudnionych tym więcej wyborców. Miasto jest najw ...
Dodano: 17.04.2019 14:43    Przez: ~LM
Nowy dyrechtor z pensyja tak ok 10 tysiakow. Ha ha. Jednym z najwazniejszych zadan bedzie mial/la pozowanie do zdjec ze szpadlem. Z jakiej to slynnej rodziny ogrodniczej ma on/ona ci byc. Jakies pomysly jak myslickie ??
Dodano: 16.04.2019 11:39    Przez: ~Wiesia S.
Dla swoich dobrze by było utworzyć jakieś dobrze płatne stanowisko, PO to w końcu PO przejęło władzę. A krytycy obecnej władzy mówią, że w Koninie nie tworzy się nowych miejsc pracy ?
Dodano: 16.04.2019 12:00    Przez: ~PO rządzi
cd1..... krzewy przerośnięte zaniedbane Rondo Turbinowe jak kto woli rubinowe V osiedle .Brak w 90 % trawy to co jest to zielsko , nie trawa, gdzie kwiaty w przetargach miało być około 11 tys , ledwie sadzą jakieś 4,5tys wiem co mowie znam szczegóły, Przetargi proszę zobaczyć kto i dlaczego je wygrywa (warunek trzeba grać w golfa-to na samym początku trzeba to zlikwidować, to jest klika ) By było dobrze zacząć trzeba od początku Robienie przetargu gdzie wygrywa ciągle ta sam firma i jedna jest bez sensu (ok jakby robili to dobrze ale jak jest to każdy widzi) trawa rośnie wszędzie jednakowo w jednym czasie, utrzymanie jej w należytym stanie jest przy takiej ilości osób (pracowników jest nie do wykonania (dlaczego nie zbiera się "trawy" z trawników -bo co kosztuje utylizacja i co dmuchanie po kątach ,to jest rozwiązanie?) rozumie tą firmę jak w przetargu 100% gra rolę cena. Rozwiązanie- kilka firm mniejszych, obszar działania podzielić na rejony i ...
Dodano: 16.04.2019 12:05    Przez: ~xxx
A na Zatorzu firma porządna. Trawę zbiera widać że pełne profeska
Dodano: 16.04.2019 12:32    Przez: ~Zatorze to my
niech sie wezmą za pieski które robia na trawnikach w ogródkach kwiatów krzewów ...nikt nie sprzata i jest na to przyzwolenie..... na krzewy kwiaty sadzone przy blkach wydane pieniądze ......marnotadtwo przez psy i ich właścicieli...
Dodano: 16.04.2019 12:07    Przez: ~ada
Co wolno w Koninie psu, to człowiekowi nigdy nie będzie wolno, psy są ważniejsze od ludzi, a zasrywają dokładnie wszystko.
Dodano: 16.04.2019 12:32    Przez: ~Psiarki i ich kundle
W Koninie to jakaś plaga z tymi srającymi psiskami.
Dodano: 17.04.2019 00:54    Przez: ~Czarna Mańka
cd2... i po sprawie .Po co tworzyć nowe stanowiska wystarczy rozszerzyć zakres Panu Zbigniewowi Urbańskiemu -(Zwolnić tego radnego Nowaka to jest osoba która jest tylko tam figurantem on przecież w ogóle się na niczym nie zna z ogrodnictwa ) dać większe kompetencje p. Urbańskiemu ,zatrudnić dendrologa uruchomić mnożarkę do kwiatów -taniej na ul Dmowskiego 2 przy parku ,funkcjonowała od przed wojny to dlaczego jej nie odbudować(to nie jest wielki koszt),doposażyć w właściwy sprzęt i do roboty . czekam -bardzo proszę o zadziałanie w tzw Lesie komunalnym (stan jest fatalny zaniedbania z wielu lat to co zrobił Grabarczyk to nadaje się do prokuratora wyciął tyle zdrowych drzew a zostawił suche i to kosztowało jakieś 300tys -kilka lat temu) Proszę się przejść na spacer to zobaczycie Państwo jak to wygląda -wstyd (to komuna lepiej dbała nawet było stać na leśniczego -parkowego który co dziennie doglądał i dbał o stan tego lasu ), to są ostatnie ...
Dodano: 16.04.2019 12:21    Przez: ~xxx
cd3 sorry wycięto pierwsza część mojego komentarza nie szkodzi powtórzę (pojechałem trochę personalnie ,ale szczerze i prawdziwie) powrócę do wątku firm realizujących usługę na terenach zielonych miasta tylko w uzupełnieniu Przetargi należy tak skonstruować by była podpisana na minimum trzy lata z możliwością przedłużenia bez przetargu do 5 -jak dana firma będzie się sprawdzała, osobiście jestem za rozwinięciem Wydziału Gospodarki Komunalnego reszta tylko uzupełnienie. Musi być jakaś opłacalność wykonywania usługi -minimalny zarobek sprzęt jest bardzo drogi i musi być w pełni profesjonalny niech miasto nie bawi się w tani sprzęt z Chin (to już było przerabiane i się nie sprawdziło) pan Darek wie jaki jest właściwy to jedyny fachowiec on wie jak to zrobić tylko trzeba mu stworzyć warunki do działania i wymagać ,efekt może będzie po jakiś dwóch latach. cdn..
Dodano: 16.04.2019 12:38    Przez: ~xxx
cd4. Zacząć trzeba od planu -dobrego co po kolei. Pierwsze inwentaryzacja zieleni to zajmie jakiś rok to jest podstawa co mamy i w jakie kondycji i plan zaradczy .Prosi się możliwość zgłaszania -przesyłania informacji -zdjęć dotyczących zieleni na jakiś określony adres e -mail. Jest duża grupa osób które chętnie by uczestniczyły w pracach pomocniczych na zasadzie wolontariatu (Nie odpłatnie w ramach inicjatywy społecznej) chętnie pomogę ,gdzie i kiedy nawet doradzę ,mam bardzo duże doświadczenie i podejrzewam ze jest wiele takich osób którym natura zieleń szeroko pojęta jest im bliska. "Miasto chce również uruchomić kampanię edukacyjną dotyczącą standardów utrzymania zieleni adresowaną do mieszkańców -co to znaczy? To UM przydało by się trochę do edukować. cdn.
Dodano: 16.04.2019 12:50    Przez: ~xxx
W Koninie potrzebny jest i architekt miejski i ogrodnik miejski i nie pieprzcie mieszkańcy że nie ma na to kasy , za dobrą jakość trzeba zapłacić
Dodano: 16.04.2019 13:04    Przez: ~bleble
Jest tyle do zrobienia bez kasy, zadbajmy o to co mamy to już będzie dobrze.
Dodano: 16.04.2019 13:06    Przez: ~xxx
Zadbajmy o to co JESZCZE mamy , a do tego potrzebni są dobrze opłaceni nowocześni specjaliści
Dodano: 16.04.2019 14:12    Przez: ~bleble
specjaliści? jacy? młokosy po studiach ogrodniczych, bez wiedzy i doświadczenia?
Dodano: 16.04.2019 18:09    Przez: ~strefa jeleni
cd5. Zgodzę się zasadniczo zieleń na osiedlach jest w znacznie lepszym stanie -widać innych lepszych gospodarzy .tak trzeba przekazać środki to oni będą wiedzieli co z tym zrobić, dla UM to i tak korzyść nie będzie kosztów utrzymania i pracy jak oszczędność. Zrobić do końca września harmonogram nasad ,zapotrzebowania na jakie drzewa i do pracy, rozliczyć tylko faktury zgodnie z wcześniejszymi planami ilu, będzie ojców sukcesu. Miasto niech stworzy klimat do inicjatywy społecznej pokaże ze chce coś pożytecznego zrobić a jest dużo do zrobienia .Jak ja czy inni będą wiedzieli do kogo się zgłosić to chętnie pomogę w ramach możliwości. Sadzenie drzew czy pielęgnacja trawników. co do piesków proszę o więcej koszy na psie odchody . za cos place podatek od psa Porządny właściciel psa to posprząta. na dziś wystarczy. Proszę informować wcześniej o spotkaniach gdzie tematem jest Zieleni i Tereny Zielone w Mieście cdn...