Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStan bezdomności w Koninie. W kraju przeprowadzono badania

Stan bezdomności w Koninie. W kraju przeprowadzono badania

Dodano:
Stan bezdomności w Koninie. W kraju przeprowadzono badania

W Koninie - według ostatniego, przeprowadzonego niedawno ogólnopolskiego badania, przebywa 99 osób bezdomnych.

Najstarsza osoba przekroczyła sześćdziesiątkę, najmłodsza ma 18 lat. Należą do grupy bezdomnych, których można spotkać na terenie naszego miasta. Niektórzy od 15 lat nie spali we własnym łóżku, nie spędzali świąt we własnych czterech ścianach. W Koninie - według ostatniego, przeprowadzonego niedawno ogólnopolskiego badania, przebywa 99 osób bezdomnych. To nieco mniej niż przed dwoma laty, kiedy odbyła się poprzednia taka inicjatywa.

Po prostu część osób przebywała w hostelu czy na oddziale leczenia uzależnień, skąd wyjechała po zakończonej terapii i częściowo stąd wziął się ten spadek. Ale są też osoby, które wychodzą z bezdomności – znajdują pracę, dach nad głową, co bardzo nas cieszy. – mówią pracownicy socjalni. Mapa miejsc, w których chronią się bezdomni jest im dobrze znana – to altany ogrodowe, podziemny bunkier przy szpitalu, ulica, pustostany. Z badania wynika, że 43 osoby wybrały właśnie takie miejsca, 56 natomiast schronienia szukało w noclegowni, schronisku, znalazło ciepły kąt dzięki MOPR-owi i Kościołowi Zielonoświątkowemu. Co jest powodem ich bezdomności? – Konflikty rodzinne, uzależnienie, zadłużenie mieszkania, a wielu przyznaje, że to po prostu ich wybór, ich styl życia – wyjaśniają pracownicy MOPR. - W Koninie mamy 42 pracowników socjalnych. Każdy z nich w swoim rejonie pracuje m.in. z osobami bezdomnymi. Pilnują, by ci, którzy nie mają własnego źródła dochodu mieli bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Osobom mającym zasiłki stałe składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca MOPR. Pozostali – jeśli spełniają ustawowe warunki - mogą korzystać z leczenia na podstawie decyzji wydanej przez prezydenta. 

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych odbywa się co dwa lata. W naszym województwie jest koordynowane przez Wojewodę Wielkopolskiego, a w Koninie przez MOPR. Pozwala określić skalę bezdomności w Polsce i pomóc gminom w opracowywaniu strategii rozwiązywania problemów społecznych.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole