Dzisiaj jest piątek 24 maja 2019, imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19448) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 12oC
Jutropogoda
18 / 10oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Historia konińskiego undergroundu odżyje w pałacu ... (4)Piłkarska kolejka: Górnik ze spadkowiczem, Sokół z ... (2)

Zagłębie rokitnikowe, a nie węglowe. Plantacja na hałdach?

Dodano: 21.04.2019 08:00

Czy uda się zmienić oblicze powęglowej ziemi konińskiej na bliższe naturze? Hałda rokitnikowa to propozycja Diany Lelonek, artystki, ekolożki, działaczki na rzecz klimatu.

Region koniński poznała podczas zeszłorocznego Obozu dla Klimatu w Wilczynie. Zagłębie rokitnikowe, a nie węglowe – to jej propozycja na przyszłość regionu. Diana Lelonek, laureatka tegorocznej nagrody Paszportu POLITYKI w kategorii sztuki wizualne. Artystka od zeszłego roku w ramach programu „Wczasy w Koninie”, eksploruje tereny pogórnicze, koncentrując swoją uwagę na aspektach ekologicznych i humanitarnych. Zajmuje ją zarówno kwestia rekultywacji nieczynnych odkrywek, jak i losów mieszkańców wysiedlonych z tych obszarów. W ramach jej wielowątkowej pracy ,,Hałda rokitnikowa”, powstaje cykl fotografii, opracowań a nawet przetwory z owoców pochodzących z miejsc opuszczonych i zdegradowanych przez kopalnię węgla brunatnego. 

Artystka opowiada o przygotowaniach do jesiennej wystawy w Koninie i działaniach związanych z rokitnikiem, który gęsto porasta powęglowe hałdy. Aż się prosi, aby zacząć korzystać z jego możliwości, a przede wszystkim zmienić oblicze tej powęglowej ziemi. 

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Diana Lelonek,   hałda rokitnikowa,   zagłębie węglowe,   rokitnik,  

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.