Dzisiaj jest środa 17 lipca 2019, imieniny: Anety, Aleksego, Julietty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18631) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (54) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 11oC
Jutropogoda
21 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki ... (0)Konin. Wjechał hulajnogą elektryczną na przejście. ... (1)

Konin. Strajk zawieszony. Nauczyciele wrócą do szkół i przedszkoli

Dodano: 25.04.2019 15:27
Źródło: LM.pl

„Zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku” - podkreśla szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od poniedziałku nauczyciele w konińskich przedszkolach i szkołach wracają do pracy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, po blisko trzech tygodniach strajku, zdecydował o jego zawieszeniu od soboty, 27 kwietnia. Sławomir Broniarz zapowiedział, że nie podpisze porozumienia z rządem i daje czas prezemierowi do września.

- Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my – napisał w swoim oświadczeniu Sławomir Broniarz.

Nauczyciele nie zamierzają jednak złożyć broni. Związkowcy planują zorganizowanie w czerwcu „okrągłego stołu edukacji” i stworzenia tak zwanego „pakietu wrześniowego”, w tym programu „Szkoła na szóstkę” (odchudzenie podstaw programowych, zmniejszenie biurokracji w szkołach, kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli, wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB i wzrost wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników oświaty).

W związku z decyzją związkowców, do pracy wracają również strajkujący nauczyciele w Koninie. Od 8 kwietnia w formie dyżurów funkcjonowała większość konińskich przedszkoli, z wyjątkiem czterech placówek które nie przystąpiły do strajku. Jeśli chodzi o szkoły to strajkowały wszystkie, na każdym poziomie. Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty odbyły się bez problemów. Natomiast w mieście w ostatnim czasie zorganizowano dwie manifestacje poparcia nauczycieli, w których wzięli udział również rodzice i uczniowie.

  • Konin. Strajk zawieszony. Nauczyciele wrócą do szkół i przedszkoli

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wiadomo było, że zawieszą strajk, bo brakło jaj, żeby strajkować podczas matur, a oceny też trzeba powystawiać. Gdyby brnęli w to dalej i wpłynęłoby to na matury, to ludzie by im tego nie zapomnieli, więc wiadomo było, że w ostatniej chwili się wycofają. A tak związkowcy mogą teraz udawać wspaniałomyślnych, bo łaskawie zawiesili strajk z myślą o uczniach... No i wakacje, w wakacje strajkować przecież nie będą.Coraz bardziej widać jak bardzo perfidnie politycznie zaplanowana jest ta cała akcja. Każdy głupi widzi, że planowano to od dawna i specjalnie postawiono zaporowe żądania wiedząc, że rząd je odrzuci. Żal mi jednak mimo wszystko części nauczycieli, która stała się zakładnikami tej sytuacji.
Dodano: 25.04.2019 15:56    Przez: ~R
Nauczyciele- inteligencja narodu, a zachowali się jak stado owiec prowadzone na rzeź. I tacy uczą i wychowują...
Dodano: 25.04.2019 15:51    Przez: ~obserwator
Usunąć niezadowolonych z konińskich szkół. Jest wolny rynek, niech odnajdą się na innych stanowiskach. Brawo rząd!!!
Dodano: 25.04.2019 15:58    Przez: ~A
Pozywam ZNP o odszkodowanie za 14 dni urlopu,który straciłem z powodu zabawy jaką zorganizowali sobie "nauczyciele".
Dodano: 25.04.2019 15:47    Przez: ~proszczok
Czekajcie teraz na podziękowania od rodziców na zakończenie roku. Za opiekę, cierpliwość w przekazywaniu wiedzy, bijące ciepło i wasz nieoceniony wkład w przygotowaniu do dorosłego życia
Dodano: 25.04.2019 15:51    Przez: ~Dd

KOMENTARZE

Nauczyciele dali przykład uczniom, niestety negatywny. W każdej prywatnej firmie za takie zachowanie można otrzymać zwolnienie z pracy. Oczywiście podwyżki się należą , nie tylko nauczycielom ale wielu innym grupom społecznym. Praca 18 godzin w tygodniu poza domem to zbyt mało. Praca w domu to nie to samo! Jestem jak większość za likwidacją karty nauczyciela i przejściem na 40 godzinny system pracy z urlopem 26 dni. Godziny, które podobno nauczyciele spędzają w domu, w tym wypadku spędzaliby w szkole - byliby do dyspozycji uczniów zdolnych i słabszych. Sprawdziany mogłyby być sprawdzone w ciągu 3-5 dni a nie 2 tygodni. Ten czas nauczyciele mogliby przeznaczyć na koła zainteresowań oraz pomoc dzieciom w przygotowaniu się do kolejnych lekcji. Może wtedy rodzice nie wydawaliby pieniędzy na korepetycje! A... i podwyżki ale nie dla wszystkich, tylko dla tych zaangażowanych w nauczanie pedagogów. Nie toleruję zasady - czy się stoi, czy się leży to każde ...
Dodano: 25.04.2019 23:27    Przez: ~Anonim.
Głosujcie na PO to wam dadzą i 5 tyś podwyżki ha ha ale was POdpuscili, przydupasy platformersi
Dodano: 25.04.2019 23:35    Przez: ~antypo
Grzechu wam da
Dodano: 26.04.2019 05:10    Przez: ~Eh
Jak Korytkowski was poparł to czemu nie da wam podwyżki po 2 tyś., przecież może dać wyższe dodatki bo one zależą od gminy, a Pan profesor Lorek tyle lat był waszym wodzem i co wam podniósł ? Przecież to wasze PO rządzi w mieście, dlaczego wam nie dało....?
Dodano: 25.04.2019 23:40    Przez: ~myslenie nie boli nauczyciel
Regulamin wynagrodzania nauczycieli uchwalany jest przez gminę to czemu PO nie podniesie wam dodatków za wychowawstwo opiekuna itd żebyście mieli po 10 tyś. Umiecie krzyczeć na rząd bo z PIS i daleko, to może teraz ZNP i całe grono pedagogiczne pójdą do Korytkowskiego z PO po POdwyżki, co rura zmiękła? Zróbcie strajk pod urzędem miasta niech Lorek z PO wam da...tyle lat rządził i wam nic nie dał?
Dodano: 25.04.2019 23:47    Przez: ~Loreczek i Korytkowski
W radzie miasta rządzi PO , niech podniosą wam wychowawstwo do 1000 netto a nie jak teraz gdzie jest najniższe w kraju, przecież macie swojego prezydenta też z PO pana korytkowskiego a Pan lorek z PO rządził oswiata w Koninie tyle lat to dlaczego macie takie niskie uposażenia i dodatki które zależą tylko od gminy, dlaczego adaszewszka wraz z nauczycielami nie zrobi strajku w urzędzie miasta ? Czego boicie się w waszym państwie prawa ? Chyba nie zwolnień za strajk? Łatwo krzyczeć na rząd a na urząd miasta to już nie wypada ?idźcie do radnych z PO niech wam dadzą , czego się boicie przecież chroni was konstytucja
Dodano: 26.04.2019 00:32    Przez: ~PO w radzie miasta
... trzeba było zawiesić, przeciez spora cześć nauczycieli majacych te biedne pensje miała juz zaplanowane wykupione i oplacone "majowe wyjazdy" na długi weekend. To co mieli zrobić?. Zobaczymy jak TVN pokaże gdzie po ciężkim strajku odpoczywali. Madera ???
Dodano: 26.04.2019 00:37    Przez: ~` gw
przecież że nie Bałtyk, a co żal?
Dodano: 26.04.2019 11:42    Przez: ~żal
Zwolnić jak idzie darmozjadów, do łopaty niech idą jak im mało...
Dodano: 26.04.2019 00:41    Przez: ~Ave
ty juz pewnie te umiejetnosc posiadasz
Dodano: 26.04.2019 11:43    Przez: ~łopata
Gmina ma pełną dowolność w ustalaniu dodatków dla nauczycieli, np dodatku za wychowawstwo, opiekuna stażu, skoro PO rządzi w mieście i deklaruje wsparcie dla waszego strajku to niech wam podniesie dodatki po 1 tyś zł, dlaczego tego nie zrobi? Aha podwyżkę do minimum 300 zł za wychowawstwo zawdzieczacie solidarności a nie PO czy ZNP, macie władzę możecie dać więcej ... sprawdźcie deklaracje PO, no kto z was odważny drodzy nauczyciele
Dodano: 26.04.2019 00:43    Przez: ~nauczycielska glupota
PO ma pełną władzę w mieście , rada miasta prezydent korytkkwski, wiceprezydent Witold Nowak to niech teraz opozycja z PIs przygotuje projekt uchwał podnosząc dodatki za wychowawstwo i opiekuna stażu po 1 tyś zł., sprawdzimy deklaracje naszych obrońców praworzadnosci z PO i KO , sprawdzamy sprawdzamy
Dodano: 26.04.2019 00:49    Przez: ~wolne wnioski
Rozwiązanie proste. Jedna księgowość dla szkół i przedszkoli w mieście Konin, jedna administracja szkół a nie rozbudowane instytucje począwszy na UM skończywszy na szkołach. Tu też są oszczędności dla nauczycieli. A i jeszcze utrzymywanie przez nauczycieli starych komuchów przy władzy w ZNP to kompromitacja światłych, wykształconych nauczycieli. Precz z komuną. Dajcie tej starszej pani, wdowie po szefie przepustkę do wolności. Dziwię się, że popieracie ten układ komuszy!!
Dodano: 26.04.2019 01:43    Przez: ~Protest Song
10 z 14
<<1...4567891011121314>>