Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020, imieniny: Romualda, Romana, Ireny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16877) SPORT FORUM FIRMY (5516) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
31 / 20oC
Jutropogoda
26 / 19oC
Pojutrzepogoda
25 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Oblężona twierdza nie padła. Sokół zremisował z Po ... (0)Pożar trocin przy ul. Marantowskiej. Ciemny dym wi ... (0)

Amerykańscy i europejscy organiści zwiedzili licheńską bazylikę

Dodano: 26.04.2019 12:56

Organiści zrzeszeni w europejskim oddziale Amerykańskiego Stowarzyszenia Organistów przybyli do sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym.

Goście zwiedzili bazylikę oraz mogli zobaczyć i posłuchać brzmienia organów św. Jana Pawła II, które uświetniają uroczystości odbywające się w świątyni. W spotkaniu, które zostało zorganizowane przez Michała Szostaka, byłego organistę licheńskiej bazyliki, biorą udział muzycy pochodzący z Europy i należący do tutejszego oddziału stowarzyszenia: z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Holandii i Belgii.

W Licheniu zapoznali się z historią sanktuarium. Ponadto wysłuchali krótkiego koncertu Michała Szostaka, dzięki czemu mogli doświadczyć brzmienia licheńskich organów. - Raz w roku spotykamy się w miejscu, gdzie mieszka jeden z naszych członków. Z tej racji, że do naszej organizacji należy pan Michał, w tym szczególnym roku postanowiliśmy spotkać się w Polsce - powiedziała Judy Riefel-Lindel, dziekan europejskiego oddziału Amerykańskiego Stowarzyszenia Organistów, która od 20 lat przewodzi oddział organizacji w Europie, a od 30 mieszka w Holandii.

Amerykańskie Stowarzyszenie Organistów liczy 22.000 członków. Większość mieszka w USA. Jednak w ciągu ostatnich 40 lat zostały utworzone oddziały w innych miejscach na świecie, w tym także w krajach europejskich, gdzie do stowarzyszenia należy 140 osób – organistów oraz osób kochających muzykę i wspierających organizację.

Jednym z muzyków, którzy odwiedzili Licheń, był Johan Hermans z Belgii. Była to dla niego 12 wizyta w Polsce. Wcześniej miał okazję koncertować m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. W relacji muzyka, Polska jest dla krajów zachodnioeuropejskich swego rodzaju wzorem w kwestii muzyki organowej, która jest w głównej mierze łączona z wiarą i Kościołem. - Do polskich kościołów przychodzi dużo wiernych. Dlatego koncertowanie na organach w waszym kraju daje wiele satysfakcji, gdy muzyki granej na żywo słucha wiele osób – powiedział muzyk, który pracę zawodową jako organista w katedrze Hasselt w Belgii łączy z nauczaniem w konserwatorium organistowskim.

  • Amerykańscy i europejscy organiści zwiedzili licheńską bazylikę

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń organy,   sanktuarium maryjne,   organy,   Michał Szostak,   organista,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

cóż za wspaniała wiadomość...tylko takie liczą się....
Dodano: 26.04.2019 15:03    Przez: ~zx
Nasza Lichenska Pani zasluguje na odwiedziny.dziekuje bardzo.
Dodano: 27.04.2019 02:37    Przez: ~Mmm.
W Licheniu urodzona i z Licheniem związana na wieki wieków, ona jest wielka i wiele może ?
Dodano: 27.04.2019 11:36    Przez: ~Zdrowaśka
Jacy onaniści ?
Dodano: 27.04.2019 17:23    Przez: ~Końkon

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.