Dzisiaj jest poniedziałek 15 lipca 2019, imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19257) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pożar stogu słomy. Ponad 7 godzin strażacy gasili ... (0)Bartosz Kowalski wraca i strzela. Górnik pokonał J ... (0)

Wątek licheński w filmie T. Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”

Dodano: 12.05.2019 09:26

W filmie dokumentalnym Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w kościele, pojawia się także wątek licheński.

W filmie, który stał się zapisem dramatu osób wykorzystywanych przez księży, pojawia się także wątek licheński, a to za sprawą budowniczego bazyliki w Licheniu - księdza Eugeniusza Makulskiego. Autor filmu odczytuje list od molestowanego przez księdza, ówczesnego kustosza licheńskiego sanktuarium, dorosłego obecnie mężczyzny.

Przed wybudowaną z datków wiernych świątynią, stoi pomnik Jana Pawła II, przed którym klęczy ksiądz ofiarujący papieżowi bazylikę. Od początku dopatrywano się tam ówczesnego kustosza, który po nagłym (ok. kilkanaście lat temu) wycofaniu z życia religijnego, przebywa w domu seniora na terenie sanktuarium. W tym roku księża marianie, gospodarze licheńskiego sanktuarium, zamierzają uczcić 20-lecie pielgrzymki papieża do Polski i pobytu Jana Pawła II w Licheniu w czerwcu 1999 roku. Ujawnione w filmie skandaliczne zachowania, położą się zapewne cieniem na tych obchodach.

Niezależny film zrobiony przez Tomasza Sekielskiego i dostępny w sieci, wywołał poruszenie. Jak na razie, w odpowiedzi na przedstawione tam przypadki pedofilii, specjalne oświadczenie wydał abp Wojciech Polak, który przeprosił „za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła".

 

  • Wątek licheński w filmie Tomasza Sekielskiego „Nie mów nikomu”

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Licheń,   sanktuarium maryjne,   Eugeniusz Makulski,   ksiądz,   film,   Tomasz Sekielski,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

to było wiadome, podobnie jak akcja z kierowca kustosza - kupno domu za milczenie. Pisał o tym Przegląd Koniński. Co z biskupami chroniącymi pedofili? To grzech określany zbrodnią!!! Jarek broni kości0la, złotówki, dzieci a sam jest sam jak palec ze swoimi intrygami = żałosny facet!
Dodano: 12.05.2019 10:08    Przez: ~Donald- przesladowca jarka
Widzisz zdżbło w oku swego bliżniego, a nie dostrzegasz belki w swoim oku, jacy my jesteśmy obłudni jako ludzie, a wszelkie zboczenia trzeba potępiać z całą surowością, gdziekolwiek się one pojawiają, a szczególnie tam, gdzie dotykają dzieci.
Dodano: 12.05.2019 11:14    Przez: ~Chrzescijanin
Ooó proszę jak szybko LM zareagował na materiał fakt brzydze się takimi sprawami ale zainponowaliscie mnie tylko dlaczego na swoim podwórku nie jesteście tacy szybcy?
Dodano: 12.05.2019 09:40    Przez: ~Soltys
Brzydze się tym ale ja chodzę do KOŚCIOŁA DO BOGA AAA NIE DO KSIĘDZA
Dodano: 12.05.2019 10:14    Przez: ~Ok
Dla nas wiernych, ksiądz dokonując tak ochydnego czynu sam wydał na siebie wyrok i musi ponieść konsekwencje, jako były duchowny i zwykły obywatel. To jest naturalne i zrozumiałe. Zboczeniec czy złodziej, bez względu na pozycje społeczną musi być ukarany. Dlatego dziwią mnie reakcje, że wybitny reżyser wiadomego pochodzenia, nie powinien być pociągnięty do odpowiedzialności poza granicami kraju w którym został skazany. Więcej, środowiska elitami nazywające siebie, oburzone księżmi, stają w jego obronie i media taki pogląd propagują. Jeden czyn, dwa środowiska, a tak różne podejście. Co wami kieruje by, Polańskiego pozostawić bezkarnym?
Dodano: 12.05.2019 11:28    Przez: ~wierzący

KOMENTARZE

Ooó proszę jak szybko LM zareagował na materiał fakt brzydze się takimi sprawami ale zainponowaliscie mnie tylko dlaczego na swoim podwórku nie jesteście tacy szybcy?
Dodano: 12.05.2019 09:40    Przez: ~Soltys
Brawo LM, nadrzędne bezpieczeństwo naszych dzieci. Już o księżach pedofilach napisaliście. Teraz dalej proszę o edukacji seksualnej przedszkolaków, masturbacji czterolatków, aktywistach LGBTQ. Proszę o słowo na temat, jak według strajkujących nauczycieli porażonych piorunem w prącie odbytnica męska stała się ich narządem płciowym. Może zobaczymy ile księdza jest w zboczonym księdzu i nauczyciela w nauczycielu zmieniającym biologiczne przeznaczenie męskiego odbytu. Nasz ciekawi cały problem. Dlaczego przemilczeliście pedofilski charakter szkoły językowej, nie wiecie jakiej? Dopiero Siekielski zmotywował was do pisania o sodomitach, Hartmanach....
Dodano: 12.05.2019 10:12    Przez: ~walczymy z pedofilią
Guy Verhofstadt Poseł do Parlamentu Europejskiego z pedofilem Cohn-Benditem „Manifest rewolucji postnarodowej w Europie” pisali.Nie liczmy na Siekielskiego, że poza księżmi znajdzie też gdzie indziej problem. Napisze, sfilmuje ofiary Cohn-Bendit, który głośno opowiada o tym jak się zabawiał z pięcioletnimi dziewczynkami. Nie przykrywajmy księżmi problem zboczeńców, ujawnijmy ile elit naszego społeczeństwa jest zboczonych. Mówmy o księżach, sędziach, lekarzach, nauczycielach, policjantach, dziennikarzach. To oni, wraz z politykami są autorytetami moralnymi, obnażmy ich sumienia. Nie ukrywajmy ich problemu za księżmi.
Dodano: 12.05.2019 10:22    Przez: ~walczymy z pedofilią
Pokażmy wszystkim, czy tylko tolerancja, a nie akceptacja zboczeń jest przyczyną popierania LGBTQ. Może ktoś ma chęć, tylko zrealizować swoje zboczone fantazje? Uczynić zboczenia kolejną orientacją seksualną, zgodnie z jego naturą?
Dodano: 12.05.2019 10:27    Przez: ~walczmy z pedofilią
Może teraz Siekielski po zboczonych księżach, ujawni nam historię kolegi po fachu, zwanego "Królem Pedofilów" bedącego bratem wiceministra w rządzie Tuska. Wiecej, ustawiony przez brata, pracował jako dziennikarz, a w 2010 roku został zatrudniony w Instytucie Polskim w Bukareszcie, która podlegała polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych.
Dodano: 12.05.2019 10:47    Przez: ~ujawniać zboczeńców
Sami widzicie problem. Teraz nie przymykajcie oczu na własne środowiska. Czy to nie dziwne, że taki wrażliwy na pedofilie w kościele Trzaskowski przekonuje wszystkich o potrzebie nauki dzieci masturbacji przez "specjalistów" z LGBT?
Dodano: 12.05.2019 10:54    Przez: ~odwagi
Widzisz zdżbło w oku swego bliżniego, a nie dostrzegasz belki w swoim oku, jacy my jesteśmy obłudni jako ludzie, a wszelkie zboczenia trzeba potępiać z całą surowością, gdziekolwiek się one pojawiają, a szczególnie tam, gdzie dotykają dzieci.
Dodano: 12.05.2019 11:14    Przez: ~Chrzescijanin
Dla nas wiernych, ksiądz dokonując tak ochydnego czynu sam wydał na siebie wyrok i musi ponieść konsekwencje, jako były duchowny i zwykły obywatel. To jest naturalne i zrozumiałe. Zboczeniec czy złodziej, bez względu na pozycje społeczną musi być ukarany. Dlatego dziwią mnie reakcje, że wybitny reżyser wiadomego pochodzenia, nie powinien być pociągnięty do odpowiedzialności poza granicami kraju w którym został skazany. Więcej, środowiska elitami nazywające siebie, oburzone księżmi, stają w jego obronie i media taki pogląd propagują. Jeden czyn, dwa środowiska, a tak różne podejście. Co wami kieruje by, Polańskiego pozostawić bezkarnym?
Dodano: 12.05.2019 11:28    Przez: ~wierzący
Nie widzę powodu do kłamstwa, mówię to szczerze. Tylko nie mówcie nikomu...
Dodano: 12.05.2019 12:13    Przez: ~Schetyna
PO-st-KO-muniści nienawidzą wierzących Polaków. Tylko nie mówcie nikomu...
Dodano: 12.05.2019 12:21    Przez: ~antyPiS
Choć oglądałem film Kler —to rzygać mi się chciało. Takie rzeczy mnie nie ruszały. Ale kiedy w filmie Sekielskiego zobaczyłem Licheń ——zostałem znokałtowany !!! Dopiero jak to dzieje się tuż obok nas to jest totalny nokaut. NIe mogę uwieżyć !!!!
Dodano: 12.05.2019 12:23    Przez: ~DoświadczonyFAcet
Właśnie tak się kończy akceptacja zboczeńców z LGBT. Kościół był pierwszym miejscem gdzie dewianci seksualni mogli swoje chore rzeczy robić. Dziś chodzą po ulicach i żądają adopcji dzieci.
Dodano: 12.05.2019 12:39    Przez: ~SZOK
Wśród dziennikarzy problem pedofilii jest olbrzymi - dlaczego na ten temat jest cichosza, a jak inne grupy zawodowe - nauczyciele, lekarze, inżynierowie - pokażmy i dojdziemy do wniosku, że odsetek księży jest o wiele niższy niż pozostałych grup zawodowych
Dodano: 12.05.2019 14:14    Przez: ~T-rex
T-rex -pewnie masz rację, ale nigdzie nie ma takiego przyzwolenia i takiego tuszowania jak u nich
Dodano: 12.05.2019 14:23    Przez: ~lek
Następny temat to przejęcie ziemi pod bazylikę przez byłego kustosza. To jest dopiero historia na film
Dodano: 12.05.2019 19:29    Przez: ~ola
Obejrzalem cały film i powiem tylko.....ble, ble, ble...ten Sekielski to dupa nie dziennikarz, to funkcjonariusz. Poważny problem przedstawiony tak jednostronnie to byle poczatkujacy dziennikarzyna potrafi.
Dodano: 12.05.2019 20:09    Przez: ~T-rex
Dobrego nie chodzę i nie pakuje na tacke !!!!!
Dodano: 12.05.2019 20:36    Przez: ~Wolę dac dziecku
Schetyna rozgrywa pozycje zboczeńców w koalicji? Siekielski pod pretekstem ksieży poruszył temat dostępu do dzieci przez wszelkiej maści zboczeńców, pedałów, pedofili. Kosciół jest za oczyszczeniem swego środowiska ze zboczeńców, a Nowoczesna i Wiosna Biedronia( przystawka nowoczesnej) domaga się prawa do adopcji dzieci przez zboczeńców. Konsekwencja prosta - notowania zboczonych koalicjantów w dół i pozycja w koalicji marginalna, a do tego Biedroń na out. Piękne pole rażenia i taktyka dla niekumatych zbyt skomplikowana. Lemingi to kupią.
Dodano: 13.05.2019 00:47    Przez: ~brawo Grzesiu
I znowu te klechy pedofile są wszędzie , kto ich w końcu opodatkuje da pensje im jak inni ludzie pracują i myślą jak będzie od 10 do 10 następnego miesiąca ,życie w stresie czy starczy a tu proszę dla wiary kościoła liczy się kasa każdy o tym wie za darmo nie ma nic rodzisz się płacisz między czasie płacisz umierasz rodzina płaci - może czas to zmienić ten chory system
Dodano: 12.05.2019 10:00    Przez: paweł jeckson
Cały świat jest tak skonstruowany, że bazuje na pieniądzu i to mamona jest bożkiem tego złego świata, a więc bądżmy obiektywni w swoich osądach. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Dodano: 12.05.2019 10:20    Przez: ~Chrzescijanin
to było wiadome, podobnie jak akcja z kierowca kustosza - kupno domu za milczenie. Pisał o tym Przegląd Koniński. Co z biskupami chroniącymi pedofili? To grzech określany zbrodnią!!! Jarek broni kości0la, złotówki, dzieci a sam jest sam jak palec ze swoimi intrygami = żałosny facet!
Dodano: 12.05.2019 10:08    Przez: ~Donald- przesladowca jarka
Brzydze się tym ale ja chodzę do KOŚCIOŁA DO BOGA AAA NIE DO KSIĘDZA
Dodano: 12.05.2019 10:14    Przez: ~Ok
Do kościoła na nauki wysyłasz dzieci a nie dla księdza i jestes pewien ze tam jest bezpieczne i żaden klecha nie zrobi mu krzywdy. On tylko uczył dziecko życia o którym nie wolno nikomu mówić bo to grzech i nasza wspólna tajemnica. Tego pragniesz dla swojego dziecka?
Dodano: 12.05.2019 10:31    Przez: ~Do OK
~Do OK Sugerujesz, że masturbacja dla dzieci wdrażana przez was, przyjemne z pożytecznym dla was,zastąpi ludziom wiarę? Gdybyś wiedział co to grzech, to na swoich idoli nawet byś nie spojrzał. Dla was, komunistów kościół jest konkurencją i od zawsze byliście jego wrogami, bez względu na okoliczności. Wasza wybiórcza moralność stanowi tylko element polityki. Promujecie zboczeńców, oczekując od nas tolerancji i wy chcecie nas pouczać ? Bez was potrafimy odróżnić godnych naszego kościoła od takich przebierańców jak wy. Nie tolerujemy tego i sprawiedliwość wszystkich dosięgnie, poniosą karę.
Dodano: 12.05.2019 11:56    Przez: ~antykomunista
Dzisiaj jest niedziela, dzień poświęcony Bogu, a więc szanujmy się nawzajem, niezależnie od różnic politycznych czy religijnych. Pan Bóg nakazuje każdemu człowiekowi miłować, a więc kochać.
Dodano: 12.05.2019 10:15    Przez: ~Chrzescijanin
Właśnie przez takich jak ty dając aprobatę dla działania kieckowych to wszystko ma miejsce i jest nadal wykorzystywane z błogosławieństwem ich zwierzchników. Niech maja rodziny martwią i troszczą o dzieci i rodzine, niech zawierają związki z partnerami i dadzą spokój i bezpieczeństwo Naszym dzieciom. W seminariach niech nadal kopulują miedzy sobą skoro lubią takie kluby. Tam nikt normalny nie przebywa.
Dodano: 12.05.2019 10:24    Przez: ~Emeryt
"Emeryt", Bóg Ci dał życie, a Ty tak bardzo nienawidzisz Go i ludzi, którzy należą do Niego.
Dodano: 12.05.2019 12:04    Przez: ~Dlaczego ?
Co ma Bóg do zeszmacenie, zezwierzęcenia jego posługi. Tu powinny być bardzo bardzo surowe kary nagłośnione w środowisku w którym to miało miejsce a nie ukrywanie, usprawiedliwianie i szukanie możliwości ochrony zboczeńca.
Dodano: 12.05.2019 17:17    Przez: ~Do chrześcijanin
zaspaliście trochę jakby..... ale rozumiem wasze zakłopotanie. A pomnik, no cóż, dość symboliczny - umoczony w ten temat ksiądz składa hołd swojemu obrońcy....
Dodano: 12.05.2019 10:34    Przez: ~rr
NAJWIĘKSZYMI ATEISTAMI SĄ PLEBANI - GRZECH MAJĄ GDZIEŚ !!! a durny lud im wierzy i chodzi do świątyń i pieprzy trzy po trzy im na ucho głupoty !!! Wiara jest dla maluczkich !!!!Tak trzymać i nie popuszczać !!! nawet w sutannę
Dodano: 12.05.2019 10:41    Przez: ~Erwin
Nie jestem katolikiem, ale zapewniam Cię przyjacielu, że Bóg po to Ci dał życie abyś tylko i wyłącznie dla Niego żył, a wiara w Boga powinna być podstawą każdego człowieka jak chleb, który spożywamy na co dzień, a który pochodzi od Boga.
Dodano: 12.05.2019 11:30    Przez: ~Chrzescijanin
~Erwin wierzysz w to, że odbytnica jest męskim narządem płciowym? Dlaczego? To wyjaśni wszystkim, jaki jest twój swiatopogląd i co jest tego powodem.
Dodano: 12.05.2019 11:39    Przez: ~szczerze
Dlaczego ten opas nie wyciąga podobnych spraw z przed - na przykład 1000 lat, czy nawet więcej?.Sprawa była znana kilkanaście lat temu ale wówczas opas milczał !!.Zapewne dopiero obecnie otrzymał zlecenie i dlatego odgrzebuje te cuchnące obornikiem "sensacyje".Dupek , zwyczajny dupek.
Dodano: 12.05.2019 10:42    Przez: ~pedał
Bóg jest wszędzie nawet w kościele.
Dodano: 12.05.2019 10:49    Przez: ~do OK
W którym kościele, tam gdzie się uprawia pogaństwo i bałwochwalstwo, gdzie wierni modlą się do obrazów, figur i krzyży, a gdzie najważniejszą osobą w tym kościele jest bogini Maryja ?
Dodano: 12.05.2019 12:10    Przez: ~Zdrowaśka
Podoba mi się w tym zdaniu słowo NAWET :)
Dodano: 16.05.2019 12:15    Przez: ~terefere
Skoro Bóg jest wszędzie to nie muszę chodzić do kościoła żeby się modlić. ...... Ja się modlę w domu w samochodzie itd....
Dodano: 12.05.2019 11:29    Przez: ~hgyfu
Słusznie czynisz, rób tak dalej, Bóg czeka na twoje modlitwy, a modlitwa to intymna rozmowa z Bogiem, a więc się z nią nie afiszuj, aby Cię widzieli ludzie. Jeśli chcesz się pomodlić, idż w ustronne miejsce, aby Cię ludzie nie widzieli i módl się do Ojca swego, który jest w Niebie.
Dodano: 12.05.2019 11:38    Przez: ~Chrzescijanin
Mocno jestem ciekaw dlaczego dopiero teraz wyciąga się takie sprawy na światło dzienne? Gdzie Sekielski i reszta byli wcześniej? A po za tym to po za kościołem to pedofilii nie ma? Kiedy innymi obszarami ktoś się zainteresuje