Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17905) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 12oC
Jutropogoda
15 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Żdżary. Patronka szkoły przybyła z Australii i pos ... (0)Konin. Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolowa ... (6)

Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?

KONIN JEST NASZ

Dodano: 13.05.2019 18:29

Nad odchodzeniem od węgla brunatnego jako podstawy gospodarki Konina zastanawiać się nie musimy, bo trudno opierać się na czymś, co lada moment się skończy. Ale dyskusja o tym, na czym teraz powinna się oprzeć gospodarka Konina, jest naszym obowiązkiem.

To oczywiste, że powstanie odkrywki Ościsłowo czy jakiejkolwiek innej jest ważne dla górników i ich rodzin. To kwestia ich być albo nie być. Ale większość mieszkańców Konina ma zupełnie inne zmartwienia, a do głównych należy znalezienie godziwie wynagradzanej pracy, o jaką w Koninie jest bardzo trudno. I w sektorze paliwowo-energetycznym na pewno jej nie znajdą.

Pochwaliłem prezydenta Korytkowskiego za przyznanie, że Konin nie może już opierać swoich planów na przyszłość na węglu i – co najważniejsze – musi poszukać nowej drogi rozwoju gospodarczego („Co po węglu? Miasto gorączkowo szuka nowych źródeł rozwoju”). W ślad za tą deklaracją miesiąc temu spora reprezentacja naszego regionu wzięła udział w spotkaniu tak zwanej Platformy Węglowej w Brukseli, gdzie będą dzielone pieniądze na wspieranie wychodzenia z gospodarki opartej na przemyśle wydobywczym. To właściwy kierunek, ale tylko kierunek, bo zestaw inwestycji, których realizację władze Konina chcą tą drogą wesprzeć, nie jest zbyt imponujący.

Wiele razy już pisałem, że musimy nieustannie wywierać nacisk na władze Konina, żeby na poważnie brały się za sprawy najważniejsze dla przyszłości miasta i jego mieszkańców. Trzeba nieustannie omawiać i dyskutować oraz poddawać krytycznej analizie propozycje polityków, bo nietrudno sobie wyobrazić taką oto sytuację, że pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej na transformację gospodarczą naszego regionu pójdą na przedsięwzięcia wygodne dla rządzących, takie na przykład, w których da się wygenerować jak najwięcej suto opłacanych etatów dla politycznych przyjaciół i krewnych. Tak jak to często do tej pory w Koninie się działo.

Już jutro (14 maja) będzie ku temu okazja, bo o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie odbędzie się spotkanie z Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, dziennikarzem, redaktorem portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl na temat megatrendów gospodarczo-zasobowo-środowiskowych. Gość Akcji Konin, która jest organizatorem wydarzenia, przedstawi diagnozę sytuacji (koszty uboczne eksploatacji paliw kopalnych: od szkód górniczych i smogu po koszty importu i zmianę klimatu) i możliwe kierunki działań.

następna
strona 1/2
  • Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wystarczy nie kraść i inwestować z myślą o następnych pokoleniach a nie tylko o sobie.
Dodano: 13.05.2019 19:04    Przez: ~Ryba
Z tej transformacji nic nie będzie.W Niemczech węgiel wydobywają i jakoś od tego wcale nie odchodzą ,bo co innego mówią a co innego robia,ale jak tak u nas się zamknie to będziemy brać węgiel od Niemców,a im o to właśnie chodzi,n o i zapłaci się 2 razy tyle.
Dodano: 13.05.2019 20:31    Przez: ~Ha
Bez dziur KWB Konin nie było by konin
Dodano: 13.05.2019 19:52    Przez: ~Srs
Teoretycy...
Dodano: 13.05.2019 19:02    Przez: ~....
Brawo Zieloni i pseudo fachowcy ze Zmieniamy Konin, otumaniać mieszkańców to potraficie. A mieszkańcy już płacą za wasze fanaberie i ciekawe kiedy kapną się, że są robieni w karolka przez Was i Solorza, płacąc za ekologiczne spalanie i ogrzewanie miasta.
Dodano: 13.05.2019 21:55    Przez: ~ekonomista

KOMENTARZE

Teoretycy...
Dodano: 13.05.2019 19:02    Przez: ~....
Bez teorii nie ma praktyki
Dodano: 13.05.2019 19:08    Przez: ~qw
"Na początku było słowo"... A zaczynać trzeba od myśli, bo robić byle robić to byle głupiec potrafi - przelewać z pustego w próżne!
Dodano: 13.05.2019 19:10    Przez: ~Jaś
Wychodzic trzeba było w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych. Wszystko było pod związki zawodowe torfiarzy, bo to była siła wybocza. Kto miał w garści aparat urzędniczy Konina i torfiarzy, wygrywał wybory. A teraz to możemy... się przekwalifikować ...
Dodano: 13.05.2019 19:40    Przez: ~hj
Kościół Wam wszystko wynagrodzi
Dodano: 13.05.2019 19:53    Przez: ~Kleryk
Większości mieszkańców Konina ma inne zmartwienia Pan redaktor nie rozumie że największym problemem Konina jest teraz brak ościsłowa bo co jak nawet z 1500 osób na rynek koniński wypłynie bezrobotnych ?? Skoro nie ma godnej pracy już dla pozostałych mieszkańców zaczną się dramaty rodzinne wyjazdy za granicę lub przeprowadzki całych rodzin do innych powiatów i to będzie smutny upadek powiatu... A na marginesie węgla w regionie opisanych złóż jest jeszcze 3 i to 2 lepsze parametrami od ościsłowa skoro ościsłowo by powstało nie rozumie czemu tamte by miały nie powstać,,,,,
Dodano: 14.05.2019 04:26    Przez: ~...
Ty wyzej, pan Olejnik mysl, ze bajkami o wodorze czy OZE Konin sie rozbuduje. Moze za 50 lat tak ale nie teraz i juz! Teraz to powinnismy jeszcze wyeksploatowac Oscislowo (przynajmniej!) a w miedzyczasie myslec o OZE.
Dodano: 14.05.2019 07:58    Przez: ~Pn
"Zrównoważone rolnictwo i żywność w Wielkopolsce Wschodniej w kontekście transformacji energetycznej w regionie” finansowane – za pośrednictwem Instytutu na Rzecz Ekorozwoju – przez Unię Europejską w ramach programu Make Europe Sustainable for All.
Dodano: 14.05.2019 11:49    Przez: ~kaska
Wystarczy nie kraść i inwestować z myślą o następnych pokoleniach a nie tylko o sobie.
Dodano: 13.05.2019 19:04    Przez: ~Ryba
ta widziałem PIS jakoś daje gdzie reszta nie potrafiła
Dodano: 13.05.2019 20:50    Przez: ~heniu
liberałowie z PO chcieli polskie tylko dla bogaczy i to ci pasowało bogaczu
Dodano: 13.05.2019 21:51    Przez: ~dolary
Heniu to rodzaj walki politycznej prawdopodobnie rządu który olał ten region i to wszystko komentarz bezsensowny.
Dodano: 13.05.2019 22:05    Przez: ~Informator880
~xXx się pyta jak do dziecka albo sam dzieckiem jest. Mogłeś mu odpowiedzieć tak samo a inne poprzednie rządy albo jego PO to skąd miała?
Dodano: 14.05.2019 07:47    Przez: ~bez kitu żenua
Podaj choć jedna firmę w Koninie i okolicy ze starych długo działających na rynku, która dziś się rozwija i zadaj sobie pytanie dlaczego tak jest i jak jest z tym rozwojem i inwestowaniem na przyszłość.
Dodano: 14.05.2019 13:09    Przez: ~xxx
Czuć wybory...Święta racja teoretycy
Dodano: 13.05.2019 19:23    Przez: ~;-)
Kto dobiera gości z jednej strony. Przecież wystarczy zobaczyć na listę osób: Miłosławy S. (Partia Zieloni), Agaty Kuźmińskiej (Stowarzyszenie Zmieniamy Konin), Weroniki Bloch i Adama Dzienisa reżyser „Human Energy". Marcinem Popkiewiczem, redaktorem portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. To niech Pan Popkowicz zacznie od edukacji chińczyków, usa, indie, afrykę, amerykę poł i emitentów 80% smogu a nie Nas. Jak nie wydobywasz energii spod ziemi na której śpisz to ją kupisz w Euro, Dolarch lub Juanach. Bynajmniej technologię. Niech znajdą na to środki. I już wiemy, że winna jest energetyka z tematu wystąpienia "eksploatacji paliw kopalnych: od szkód górniczych i smogu". Tylko czy ten Pan doda, ze 9% smogu to elektrownie a 20% to nasze auta? 50% to kominy do 12 metrów czyli domy i kamienice? Ma odwagę czy nie ma powiedzieć że winni jesteśmy My sami i nasze zarobki a nie PAK, Bełchatów, Opole.
Dodano: 14.05.2019 11:11    Przez: ~lo 1
Ostatnio było 15 lecie PL w UE. Od razu piszę - jestem zwolennikiem UE w jakiej trzeba się rozpychać, ale zawsze w ramach UE. Tylko czy ktoś miał odwagę zmierzyć to z dokonaniami okropnego 15 lat PRL w Koninie. Np: Lata 1955-1970. Kto więcej wybudował? Otóż partio Zielonych, Panowie ze stowarzyszeń. UE to jest dobra do zapłaty wam dotacji na film, akcję, namiot, pensję za wykład. Wam. Pozostałe 99% ludzi musi ciężko harować na kraj, tak jak harowali Ci co budowali kopalnie i elektronie w tym złym systemie i zbudowali w 15 lat o 10x więcej niż My teraz z UE. Wy takiego wysiłku nie znacie. Takie zamiany w głowach Wam się nie mieszczą jak polityką PO co planują na rok do przodu. Miasto samo się wyludni także Wasze projekty na nic. Kopalnia padnie. Smog w Starym Koninie będzie dalej. Bo oferujecie bajki a nie ciężką pracę a ludzie tu chcą ciężko pracować, mieć pewność zatrudnienia i emerytury a nie bajki o wiatrakach i słońcu co da pracę dla 1 ...
Dodano: 14.05.2019 11:18    Przez: ~lo 2
Tu żaden włodarz nie ma pomysłu na to miasto ludzie uciekajcie z Konina bo tu nic nie zrobią dziura zabita dechami .
Dodano: 13.05.2019 19:45    Przez: ~xmen
Bez dziur KWB Konin nie było by konin
Dodano: 13.05.2019 19:52    Przez: ~Srs
Wybrałi sobie prezydenta z po.. To nic die nie zmieni..
Dodano: 14.05.2019 03:21    Przez: ~Vgf
aa ten WODÓR widmo to co?
Dodano: 14.05.2019 13:01    Przez: ~aska
Konin to najpiękniejsze miejsce na ziemi
Dodano: 13.05.2019 19:56    Przez: ~Koniniak
Jedno z najbrzydszych w polsce,z największym bezrobociem,już wyjechało 12.000 ludzi,to początek końca tego miasta
Dodano: 13.05.2019 20:35    Przez: ~Ozy
A mi dobrze się żyje w Koninie, ciężko pracuję ale dzięki temu dostatnio żyję, nie wyciągam łapy po 500 bo to zapomoga patologiczna, anie PiS ani PO nic nie zrobiły żeby klasie średniej żyło się lepiej. Trzeba samemu na siebie pracować a nie liczyć że coś spadnie z nieba. Do roboty leniuchy to i w Koninie będzie się dobrze żyło!
Dodano: 14.05.2019 09:25    Przez: ~Radosław
A gdzie są przedstawiciele PAKu i kopalni przecież to ich dziura i rekultywacja tych terenów jest ich zasranym obowiązkiem? To sa tereny po kopalni a także po składowiskach popiołu. Zostawienie lazurowego jeziora w Wieruszewie i w lasach Kazimierza Biskupiego bez nadzoru jest bardzo niebezpieczne. Tyle szkody dla całego regionu niech po sobie posprzątają i pozostawią tereny do możliwości zurbanizowana. Na to jest potrzebna duża kasa i chcą sie z tego wyłgać.
Dodano: 13.05.2019 20:15    Przez: ~Emeryt
Bardzo słuszna uwaga to samo z jeziorami które były podgrzewane ciagle i co sie stanie z faunąi florą jezeli wyłączy sie obieg chłodzący elektrowni. Co ze składowiskiem popiołu od strony północnej?
Dodano: 13.05.2019 20:27    Przez: ~Do emeryta
Z tej transformacji nic nie będzie.W Niemczech węgiel wydobywają i jakoś od tego wcale nie odchodzą ,bo co innego mówią a co innego robia,ale jak tak u nas się zamknie to będziemy brać węgiel od Niemców,a im o to właśnie chodzi,n o i zapłaci się 2 razy tyle.
Dodano: 13.05.2019 20:31    Przez: ~Ha
Do Ha . Dwa razy tyle tak jak piszesz za prąd , ciepło czyli ceny wszystkiego w góre, a podwyżki o które tak wszyscy walczą i strajki , pójdą na wyrównanie większych rachunków
Dodano: 13.05.2019 20:52    Przez: ~Ko
jakoś nasze polskie kopalnie polaka się nie opłacały a niemcom owszem
Dodano: 13.05.2019 20:52    Przez: ~logika czy przekręt
W Koninie to nie jest problem opłacalności wydobycia, tylko braku węgla. U nas nie ma już czego wydobywać! Zrozumiał?
Dodano: 13.05.2019 21:16    Przez: ~głuchy czy co?
A kiedy odkrywka Piaski, Izbica Kujawska i jeszcze wiele wiele innych odkrywek o których nagle cisza
Dodano: 13.05.2019 22:06    Przez: ~gł geolog Polski
Brawo Zieloni i pseudo fachowcy ze Zmieniamy Konin, otumaniać mieszkańców to potraficie. A mieszkańcy już płacą za wasze fanaberie i ciekawe kiedy kapną się, że są robieni w karolka przez Was i Solorza, płacąc za ekologiczne spalanie i ogrzewanie miasta.
Dodano: 13.05.2019 21:55    Przez: ~ekonomista
już kiedyś pisałem że trzeba uważać na nich
Dodano: 14.05.2019 06:52    Przez: ~ala
No ale Olejniki sie ciesza bo ma niby swieze powietrze. Oplaty 30% w gore za ogrzewanie biomasa ale radosc, ze kopalnie PiS zamyka przednia u nich. Ech, szkoda mi was...
Dodano: 14.05.2019 08:05    Przez: ~Pn
Ochronę wód, które zanikają (opady w regionie należą do najniższych w Polsce)Przez tą cześć zdania rozumiem podniesienie cen za wodę w kranie i ścieki? Tak samorządowcy będą walczyć o podwyżki może urzędnicy? Bardzo proszę o padanie ile płacicie za Kubik w Gminach wody z ściekami i bez ścieków chodzi o Gminy z Powiatu Kolskiego Tureckiego Konińskiego i Słupeckiego. Najlepiej Gmina i Cena z ostatnich 3 miesięcy bo jeszcze podniosą na cenę wody.
Dodano: 13.05.2019 22:00    Przez: ~Informator880
" Gość Akcji Konin, która jest organizatorem wydarzenia, przedstawi diagnozę sytuacji (koszty uboczne eksploatacji paliw kopalnych: od szkód górniczych i smogu po koszty importu i zmianę klimatu) i możliwe kierunki działań " (cytat). Czy ten opłacony (zapewne) przez obce korporacje mędrzec powie też coś o korzyściach z odkrywek, czy tylko będzie ubolewał i płakał nad nimi ?
Dodano: 13.05.2019 22:16    Przez: ~Najtańszy prąd z odkrywek
Dziurą to ta wieś została jak jeszcze węgiel się nie skończył. Wkurzam o sory Zmieniamy Konin to chyba jakiś żart niby spece od czego od propagandy..
Dodano: 13.05.2019 22:23    Przez: ~Buratin
Powinni zmienic swoje haslo na "Zaoramy Konin". Bo tak przynajmniej wynika z tych wypocin. Kazdyt madry czlowiek powinien zrobic wszystko aby odkrywka tu powstala bo bez niej Konin sie zwinie a nie rozwinie. OZE fajny temat ale nie na teraz. Niemcy jakoś o tym lepiej wiedza...