Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDefensive driving, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze

Defensive driving, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze

Materiał promocyjny

Dodano:
Defensive driving, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze

Gdyby każdy kierowca stosował się na drodze do zasad stosowanych przy stylu jazdy określanym jako defensive driving na pewno byłoby mniej wypadków. A reguły te nie są wcale skomplikowane. Historia defensive drivingu sięga początku drugiej połowy ubiegłego wieku – pierwszy kurs defensywnej jazdy odbył się 1964 roku w USA. Od wielu lat jej zasad uczy się na przykład w krajach anglosaskich lub skandynawskich.

Ograniczone zaufanie na drodze

Generalnie jazda defensywna polega na świadomym prowadzeniu samochodu. To podróż właściwie zaplanowana, podczas której kierowca stara się unikać niebezpiecznych tras. Jazda ma być relaksem i przyjemnością dla prowadzącego samochód i jego pasażerów.

W takim kierowaniu samochodem wykorzystywane są wyuczone wcześniej umiejętności zachowań na drodze, których celem jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim kierowca wykorzystujący w prowadzeniu pojazdu zasady defensywnej jazdy bacznie obserwuje drogę przed sobą. To powoduje, że może wcześniej zauważyć jakieś zagrożenie i dzięki temu szybciej zareagować w celu jego uniknięcia. Czujny kierowca ma ograniczone zaufanie do innych użytkowników ruchu drogowego, stara się więc przewidzieć, co mogą zrobić inni kierowcy i unikać ich gwałtownych manewrów.

Kultura jazdy

Inną główną zasadą defensywnej jazdy jest też przede wszystkim przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Taki kierowca odnosi się z szacunkiem do innych uczestników ruchu drogowego, charakteryzuje go kultura. Za pomocą świateł kierunkowskazów czy stopu przekazuje czytelnie swoje zamiary innym. Jedną z ważniejszych zasad jazdy defensywnej jest też zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy samochodem, który się prowadzi, a innymi, co znacznie zmniejsza ryzyko stłuczki. Kierowca utrzymuje przy tym prędkość jazdy odpowiednią do warunków atmosferycznych.

Kursy dla zawodowców

Zasady jazdy defensywnej nie mogą być wyłącznie domeną kierowców używających samochodów do celów prywatnych. Te cechy powinni zaszczepić u siebie również wykorzystujący różnego rodzaju pojazdy jako narzędzie pracy. Na przykład w firmach transportowych można przeprowadzać kursy jazdy defensywnej, a potem sprawdzać, czy rzeczywiście kierowcy wcielają je w życie. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie systemów telematycznych, tj. WEBFLEET. Monitoring pojazdów i gromadzenie informacji o stylu jazdy pozwala zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa a drodze.

To bardzo ważne, ponieważ, jak wynika z opublikowanego w 2017 roku raportu dotyczącego bezpieczeństwa na drogach organizacji ETSC (Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportowego), w około 70% wszystkich wypadków na drogach Europy udział biorą kierowcy prowadzący auta służbowo.

Analiza stylu jazdy kierowców z WEBFLEET

Dzięki WEEBFLEET można dowiedzieć się, jaki styl jazdy preferuje dany kierowca firmy transportowej. Z jakimi szybkościami się porusza, jak hamuje, jak przyspiesza i ile spala paliwa, a przecież wiadomo, że stanowi ono znaczący koszt prowadzenia firmy transportowej. Poza tym agresywny styl jazdy to większe koszty serwisów, ponieważ części samochodowe szybciej się zużywają. Zbyt agresywna jazda znacznie częściej doprowadza do niebezpiecznych zdarzeń na drodze. A wypadek czy stłuczka z udziałem zatrudnionego w danej firmie kierowcy może odbić się na jej wizerunku.

Tymczasem dzięki rozwiązaniom WEBFLEET można poprawić styl jazdy poszczególnych kierowców, co nie tylko przyniesie oszczędności ekonomiczne, ale przyczyni się też do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w trasie.

Ĺąródło: Monitoring GPS - TomTom Telematics

Defensive driving, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze
Czytaj więcej na temat:komunikacja, bezpieczeństwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole