Dzisiaj jest niedziela 21 lipca 2019, imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19007) SPORT FORUM FIRMY (5343) PRACA (47) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
25 / 17oC
Jutropogoda
21 / 16oC
Pojutrzepogoda
20 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolizyjny piątek w Koninie. W mieście odnotowano j ... (0)Policjantka z Babiaka uratowała 28-latka. Ściągnęł ... (7)

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

KONIN JEST NASZ

Dodano: 17.05.2019 21:23

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

Pisząc powyższy tekst nie wdawałem się w szczegóły i liczby, bo zakładałem, że podstawowe fakty są znane i oczywiste. Okazało się, że jest inaczej.

A fakty są takie, że w obecnie eksploatowanych przez konińską kopalnię odkrywkach – Jóźwin IIB, Drzewce i Tomisławice - węgla starczy najdłużej do 2030 roku (il. 1). Czyli na niewiele ponad dziesięć lat. Natomiast zasoby Ościsłowa – jak twierdzi zespół naukowców, którzy przygotowali dla Ministerstwa Energii „Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce” – pozwolą przedłużyć wydobycie (w zależności od tego, kiedy zakończy się budowa odkrywki) do około 2035-2036 roku (il. 2).

O złożu Dęby Szlacheckie, które  może wydłużyć żywot konińskiej kopalni o kolejne dziesięć lat, program mówi w wariancie optymistycznym. A dzisiaj nawet w kopalni daje się słyszeć, że jego eksploatacja może się okazać nieopłacalna ze względu na koszty przesiedlania mieszkańców i odtwarzania zniszczonej infrastruktury. Co zresztą jest również powodem bardzo silnego oporu społecznego, wyrażonego cztery lata temu w przegranym przez kopalnię referendum w gminie Babiak. O odkrywkach nie chcą słyszeć również mieszkańcy gmin, na których terenach leżą złoża Piaski czy Mąkoszyn-Grochowiska.

Nie wiem, czy wszędzie tam powstaną odkrywki węgla brunatnego i ani ode mnie, ani od mieszkańców Konina to nie zależy. Najwięcej do powiedzenia będzie miał tutaj rząd i – w części przynajmniej – mieszkańcy zainteresowanych gmin. Choć wspomniany wyżej „Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce” stał się rok temu (30 maja 2018 r.) programem rządowym, dla odkrywki Ościsłowo – której uruchomienie jest przez autorów opracowania rekomendowane – wciąż nie ma zielonego światła. Decyzji nie ma zresztą również dla dużo zasobniejszych, a więc i istotniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju złóż wokół Gubina czy Złoczewa (il. 3).

następna
strona 1/2
Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina
Slajd 1/4

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

slajd 1 z 4

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

slajd 2 z 4

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

slajd 3 z 4

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Najbardziej szkoda ludzi , większość z nich ma kredyty,rodziny. Nasza wladza przez tyle lat nie zrobila nic zeby powstaly jakies zaklady pracy wiec wyobrazam sobie te tragedie jak to wszystko walnie , nie jestem zawistnym czlowieke jak wiekszosc ludzi komentujacych tutaj wiec nie cieszy Mnie to ze tyle ludzi poleci a pracy w naszym mieście nie znajda bo jej NIE MA. Wiec te Oscislowo powinno powstac zeby cos tu w Koninie ogarnac. Zreszta co do OZE to wszystko ladnie pieknie tylko w oczach ogrzewanie , woda wszystko poleci w gore.
Dodano: 17.05.2019 22:17    Przez: ~Zmartwiony
W 2030 to w Koninie będzie 60.000 ludzi przy dobrych wiatrach
Dodano: 17.05.2019 22:24    Przez: ~Adam
60? Chyba 30 jak teraz ile ludzi wyjeżdża z tego miasta jak tu nic nie ma ... Chyba że chcesz mieszkać tu i robić za najniższą krajową i na nic Cię stać nie będzie
Dodano: 17.05.2019 22:34    Przez: ~Z konina
cd 3. dziś wszyscy Ci którzy mają jakiś wpływ na decyzyjność myślą tylko o sobie (dobre stanowisko ,pensja,przywileje i żeby tak do emeryturki leciało- dla przykładu ilu młodych ludzi zajmuje wysokie stanowiska?). nic nie robienie tzw stanie w miejscu to dziś jest cofanie się do tyłu . jest tyle pracy tylko ludzi brak ,ale czemu tak jest to ogólnie panująca stagnacja ,niskie pensje dla pracowników ,ważne ze nieliczni tzw elita ma dobrze - wszystko jest do czasu.. nie liczę tu na Władze Miasta, oni sami się za kiwają. te nie realne pomysły z Doliną Energi -Głupoty i inne .Kolejna grupa tzw elita Zarządów, ,Prezesów,Dyrektorów -spółek miejskich, kierownictwo Urzędów Miejskich co niektórym jest tam bardo dobrze po co jakieś zmiany oni znaleźli sposób , reszta ich nie interesuje. wiem że po tym komentarzu będzie wiele minusów to będzie oznaczać że trafiłem w sedno problemu. niestety funkcjonowanie kopalni i Ościsłowa ma bardzo duży ...
Dodano: 18.05.2019 10:47    Przez: ~xxx
super tłumaczenie: tata miał fuche i kumpli po komunie i wkręcił syna do kopalni, syn nabrał kredyty więc musimy dla niego utrzymywać kopalnie. Genialne tłumaczenie. I drogi ,,zmartwiony'' kolego nie walnie w koninie tylko juz walneło jak cały koninski przemysł powedrował w łapy prywaciarzy - od tamtego czasu część wyburzono, część zredukowano, zarobki obniżono, więc tylko garstka chapie jeszcze kase na konińskim przemyśle i zaręczam CI że nikt z nich nie mieszka w Koninie, w najlepszym razie wybudowali się w okolicy. O tym że do mieszkańców nie dotarło że trzeba to zmienić świadczą ostatnie wybory - więc tak, należy się koninowi śmierć jaka spotkała już nie jedno takie miasteczko pełne krótkowzrocznej ciemnej masy.
Dodano: 18.05.2019 03:42    Przez: ~kom2

KOMENTARZE

Kochani, przeczytałam Wasze komentarze i trochę mnie przeraziły, bo: Wodór to mrzonka miał Sytek kasę na opowiadanie, kasa się skończyła a wodoru nie będzie, nawet gdyby to obsługa techniczna to tylko kilka osób, max 20-30! A węgiel to nic takiego złego, ekolodzy przyjeżdżają na protesty dieslami, więc co to za ekolog??!Kopalnia jeśli ją zamkną to nie tylko te ok 2500 zatrudnionych, lecz spółki córki, które upadną, a autor p. RO dziwi się , że "kopalniacy" nie otwierają własnej działalności, skoro jest taki przedsiębiorczy niech sam da przykład, a nie żebrze o zlecenia w mieście, jak sam nie daje rady to wykorzystuje radnych, dlatego też przestał krytykować włodarzy, którzy de facto nie mogą nic zrobić z kopalnią , bo to nie ich działka aktywności. Zatem raczej powinniśmy popierać węgiel, bo powietrze i tak się nam nie naprawi, do stanu pożądanego skoro sąsiedzi nas trują, więc popierajmy energię z węgla bo to nasza energia.ż ...
Dodano: 18.05.2019 18:40    Przez: ~JA
To dlaczego nie tanieje prąd skoro mamy tyle tego złota?
Dodano: 18.05.2019 18:50    Przez: ~Rr
Zobacz na 300gospodarka Konina brak
Dodano: 18.05.2019 19:15    Przez: ~Ok
@Rr - zapytac mogles Matoluszka lub innych pisowskich notabli jak odwiedzili Konin. Energia to dopiero w przyszlym roku pojdzie do gory, ze sie zdziwisz tak PiS ci zalatwił. Na razie tematu nie ruszxaja bo wybory. Po wyborach sie zdziwisz. Z OZE masz juz ogrzewanie miasta i jak koszty wzrosły? 30-40%? To jest wlasnie to OZE, za ktorym tak tesknisz. A bedzie drozej. No ale masz (na papierze) czystsze powietrze. W rzeczywistości najwiecej truja pojedyncze kopciuchy Kowalskiego, Iksinskiego etc a nie duzy zaklad jak Elektrownia. Poczytaj, to nie boli. Elektrowania 3-4x mniej truje anizeli twoj sasiad...
Dodano: 18.05.2019 20:16    Przez: ~Pn
Ta wieś zawsze węglem stała,chociaż największą tu bieda,to dziwne !
Dodano: 18.05.2019 19:47    Przez: ~Jo
A ty rozumiem palisz powietrzem? A prad masz z gniazkda?
Dodano: 18.05.2019 20:17    Przez: ~Pn
Nikt nie mówi o układzie koninskim. Robaszki nie chcą wpóścić firm z troszkę większym kapitałem bo by musieli podnieść pensje a to nie na rączkę.... Ciakawe kiedy powstanie o tym osobny artykuł
Dodano: 18.05.2019 20:32    Przez: ~Un
Jak poprawisz swoha ortografię.
Dodano: 18.05.2019 20:39    Przez: ~.
Ortografia,pisownia w Koninie to też dramat,jak ta wieś
Dodano: 18.05.2019 21:10    Przez: ~mimi
zasiać kukurydze i tyle
Dodano: 18.05.2019 22:06    Przez: ~rolnik
Poco palić taki węgiel-brudny i zaj.szkodliwy .Przecież filtry e elektrowni -to tylko przykrywka.Dajcie ludziom trochę zarobić, i w OZE zainwestować.Jakieś dobre DOTY- Sam chętnie kupię PV- i PC—ale za ile to teraz ENERGETYKA kupuje—Dla Mnie i tyś innych zjadaczy chleba — 0-opłacala.II Jakoś sąsiedzi zza Odry mają tysiące wiatraków (A9-Lipsk-Hermsdorf). a PV na co drugim dachu.Da się—DA SIE!!!
Dodano: 18.05.2019 22:36    Przez: ~Ja
Wszystko sie da. Wiatraczkow mozna nastawiac duzo i wszedzie ale nie znam ebi to faktu, ze z wegla energia pewniejsza i stabilniejsza. I pomimo, ze Niemcy maja atom czy prawie 40% energii z OZE to podstawa, fundamentem u nich byl, jest i jeszcze dlugo bedzie wegiel brunatny. Doksztalc sie a potem zabieraj glos.
Dodano: 19.05.2019 07:18    Przez: ~Pn
Wroc 30% z OZE. Wkradl sie blad.
Dodano: 19.05.2019 07:18    Przez: ~Pn
dobrze,że Warta jeszcze nie wyschła,to jakoś do tych Niemiec,a przynajmniej do Poznania dłubanką dopłyniemy;)
Dodano: 18.05.2019 23:02    Przez: ~wodnik szuwarek
Prawda jest taka ze jak zostanie zamknięta kopalnia to będzię wielka bieda .Juz jest problem z praca za godne pieniadze jak dobry wuja nie załatwi pracy w starostwie lub innej panstwowej firmie w Koninie nie ma szans na dobra i godna prace bo wiekszosc pseudo przedsiebiorców laci najnizsza albo w ratach
Dodano: 19.05.2019 09:23    Przez: ~ioereior
Niestety ale nowej odkrywki nie będzie. ZEPAK Stara się o środki z unii na tzw platformę powęglową to chyba wyklucza inwestycje w nową odkrywkę
Dodano: 19.05.2019 11:26    Przez: ~Mm
Redahtorku, i po co to ysywanoe konentarzy? Co w tym obimurzajacego, ze chca kase z UE wydoic? Wszyscy to robia kiedy kiedy jest okazja. Moze niech leuej uzyja sil na przekonanie ludzi fo nowej odkrywki??
Dodano: 20.05.2019 05:42    Przez: ~Pn
P.S. Redahtorku wpiwrw poisuwaj wpisy idiotyczne i nie na temat a pozbiej moje. Prawda boli? Nic na to nie poradze.
Dodano: 20.05.2019 05:43    Przez: ~Pn
P.S. Naklepiej jest usuwac wpisy niewygodne dla sieboe, czyz nie?
Dodano: 20.05.2019 05:44    Przez: ~Pn
To nie RDOŚ wydaje decyzję tylko włodarz gminy, na której ma powstać inwestycja. Decyzja jego może być pozytywna, pomimo negatywu z RDOŚ. Niech wydadzą tą decyzję na budowę odkrywki, a zobaczycie że i tak nie powstanie.
Dodano: 19.05.2019 14:32    Przez: ~Żałosne
O to PN będzie wertował
Dodano: 19.05.2019 15:27    Przez: ~ela
O, tu masz idealny wpis by go usunąć redahtorku.
Dodano: 20.05.2019 05:44    Przez: ~Pn
3 z 3
<<123