Dzisiaj jest poniedziałek 21 października 2019, imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18921) SPORT FORUM FIRMY (5387) PRACA (42) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 14oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
13 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To będzie test dla Szymańskiego. Rywalem młody Ukr ... (0)Kolejna wtopa Górnika Konin. Fatalna seria u siebi ... (1)

Lekarze rodzinni. Biurokracji przybywa, brakuje nowych kadr

Dodano: 19.05.2019 14:53

19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego. To okazja do przypomnienia, jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia na całym świecie odgrywa wiedza i doświadczenie specjalistów medycyny rodzinnej, stojących na pierwszej linii w walce nie tylko o zdrowie swoich pacjentów.

Lekarz rodzinny nie bez powodu nazywany jest często lekarzem pierwszego kontaktu, lekarzem pierwszej linii frontu. To właśnie do niego po pierwszą poradę przychodzi pacjent i to zarówno zdrowy jak i z problemem zdrowotnym. Jemu jako pierwszemu zwierza się ze swoich problemów. A potem to lekarz rodzinny jako pierwszy zdiagnozuje i pomaga w powrocie do zdrowia pacjenta i całej jego rodziny. Słucha, proponuje, zachęca, ostrzega, radzi.

Pod swoją opieką ma tysiące chorych i ich rodzin, oczekujących na bieżąco pomocy, ale i wyczekujących do badań czy konsultacji w poradniach wąsko- specjalistycznych. Obarczony kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami, nie zawsze - niestety - poświęca im tyle czasu, ile by chciał.

- Nakręcona wiele lat temu machina przekształceń, skutkuje kolejnymi błędnymi, podejmowanymi na szybko decyzjami. Biurokracji zamiast ubywać, przybywa. Nowych kadr zamiast przybywać, ubywa. Brakuje młodych lekarzy, a na starszych nakłada się kolejne obowiązki. Ostatnio tak dużo mówi się o e-zdrowiu. Ale co to tak naprawdę jest? Wymagania bez możliwości ich sprostania? Obowiązki nie do przeskoczenia. Mimo wszystko oczekujemy i wierzymy, że pomimo ciągle niesprzyjających wiatrów, wreszcie nadejdzie świeży powiew, a społeczeństwo doczeka się takiej opieki zdrowotnej, która będzie zabezpieczona kadrowo, organizacyjnie, prawnie i finansowo - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ. - Życzę wszystkim lekarzom rodzinnym ,lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej satysfakcji z pracy, stabilności, bezpieczeństwa i poczucia, że to co robią jest doceniane zarówno przez pacjentów, jak i przez wszystkich decydentów, którzy decydują o polskim systemie ochrony zdrowia.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   Bożena Janicka,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

tylko nie mów nikomu (odcinek 2 pod tytułem" jacy biedni lekarze " od około 30 lat środowisko lekarzy stworzyło sobie świat w którym muszą się tak męczyć . stworzono ograniczenie dostępu do zawodu -celowo by mogli otworzyć swoje prywatne praktyki. mają zmowę z firmami farmaceutycznymi i aptekarzami. ciągle mają źle w ich mniemaniu .Niech urząd skarbowy sprawdzi ich majątki i rodzin !!! to dopiero wyjdzie prawda , ile prywatnych wizyt jest nie wykazanych.no chyba się popłaczę jacy to oni biedni. t o właśnie lekarze przez swoje działania nie chcą by było dobrze ,dlaczego ,dlatego ze w bałaganie można więcej spekulować.cyt Życzę wszystkim lekarzom rodzinnym ,lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej satysfakcji z pracy, stabilności, bezpieczeństwa i poczucia, że to co robią jest doceniane , przez wszystkich decydentów, którzy decydują o polskim systemie ochrony zdrowia.nic tylko w to uwierzyć . Życzę dobrego samo poczucia -lekarzom (ironicznie)
Dodano: 19.05.2019 17:42    Przez: ~xxx
Już dawno powinno się dopuścić firmy konkurencyjne w gminach,a to będzie najbardziej korzystne dla pacjentów.
Dodano: 19.05.2019 16:08    Przez: ~Jasio
Ludzie przestańmy chorować, a wtedy lekarze nas docenią i sami będą zabiegać o nas, a i kolejek nie będzie.
Dodano: 19.05.2019 18:25    Przez: ~Co wy na to ?
Ja za komuny osiem i pół roku czekałem na mieszkanie zakładowe i prawie tyle samo na telefon stacjonarny.
Dodano: 19.05.2019 18:32    Przez: ~Ryszard

KOMENTARZE

Już dawno powinno się dopuścić firmy konkurencyjne w gminach,a to będzie najbardziej korzystne dla pacjentów.
Dodano: 19.05.2019 16:08    Przez: ~Jasio
Jest nadmiar roszczeniowych nauczycieli szczególnie z ZNP, a są braki personelu medycznego w Służbie Zdrowia. Lekarz, pielęgniarka, laborant, to są zawody, które państwo powinno cenić, gdyż coraz więcej ludzi ma problemy ze zdrowiem.
Dodano: 19.05.2019 16:17    Przez: ~Pacjent
tylko nie mów nikomu (odcinek 2 pod tytułem" jacy biedni lekarze " od około 30 lat środowisko lekarzy stworzyło sobie świat w którym muszą się tak męczyć . stworzono ograniczenie dostępu do zawodu -celowo by mogli otworzyć swoje prywatne praktyki. mają zmowę z firmami farmaceutycznymi i aptekarzami. ciągle mają źle w ich mniemaniu .Niech urząd skarbowy sprawdzi ich majątki i rodzin !!! to dopiero wyjdzie prawda , ile prywatnych wizyt jest nie wykazanych.no chyba się popłaczę jacy to oni biedni. t o właśnie lekarze przez swoje działania nie chcą by było dobrze ,dlaczego ,dlatego ze w bałaganie można więcej spekulować.cyt Życzę wszystkim lekarzom rodzinnym ,lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej satysfakcji z pracy, stabilności, bezpieczeństwa i poczucia, że to co robią jest doceniane , przez wszystkich decydentów, którzy decydują o polskim systemie ochrony zdrowia.nic tylko w to uwierzyć . Życzę dobrego samo poczucia -lekarzom (ironicznie)
Dodano: 19.05.2019 17:42    Przez: ~xxx
Jak mało ludzie wiedzą o zawodzie lekarza. Jak wygląda nauka na studiach . Potem specjalizacja. Gwarantuje Wam , że większość ludzi w swoim życiu nie przeznaczył tyle czasu na naukę co oni na jeden egzamin.
Dodano: 19.05.2019 21:01    Przez: ~Xxy
Zgadzam się w pełni z Xxy, ta nauka to koszmar - mam syna, to coś wiem na ten temat.
Dodano: 19.05.2019 23:07    Przez: ~Anka
Po ośmiu latach zapisano mnie wreszcie do osiedlowej przychodni .Przeprowadziłam się osiem lat temu i ciągle nie mieli miejsca.W końcu w tym roku udało się
Dodano: 19.05.2019 17:49    Przez: ~ala
Ja za komuny osiem i pół roku czekałem na mieszkanie zakładowe i prawie tyle samo na telefon stacjonarny.
Dodano: 19.05.2019 18:32    Przez: ~Ryszard
Ludzie przestańmy chorować, a wtedy lekarze nas docenią i sami będą zabiegać o nas, a i kolejek nie będzie.
Dodano: 19.05.2019 18:25    Przez: ~Co wy na to ?
Są tacy co z byle powodu lecą do lekarza, zaboli przysłowiowy paluszek i główka i już do lekarza, a emeryci to z nudów chodzą po przychodniach, a może lekarz u mnie coś znajdzie ?
Dodano: 19.05.2019 18:30    Przez: ~Adam
wszystkiego najlepszego, trafnych diagnoz, cierpliwości, wytrwałości i mniej wrednych komentarzy tu obok..
Dodano: 19.05.2019 19:11    Przez: ~ads
Za rządów PiS nie ma kolejek do lekarzy bo np. Pan Prezes Kaczyński nigdy w kolejce nie czeka a nawet dyr Szpitala przywiózł mu kule osobiście.Gorąco zachęcam do głosowania na PiS w najbliższych wyborach.
Dodano: 19.05.2019 19:58    Przez: ~Symp.PiS
Kto podnosi rękę na pedofilów ten podnosi rękę na kościół! zapamiętajcie to sobie lewacy i totalna opozycja!!! buhaha...
Dodano: 19.05.2019 22:16    Przez: ~Wojtek PiSzczyk
Prezio nieźle trzęsie du.ą skoro obiecuje następne rzeczy.Czekamy na pincet plus dofinansowania lotu w kosmos.Wyślemy go pierwszego.
Dodano: 19.05.2019 22:38    Przez: ~PiS to dno
lekarz pierwszego kontaktu, lekarz pierwszej linii frontu - wezwij pogotowie :)
Dodano: 19.05.2019 22:35    Przez: ~:)
Na wasze miauczenie o zarobkach powiem słynne już "pokaż lekarzu co masz w garażu"
Dodano: 19.05.2019 23:03    Przez: ~Ada
A ja odpowiem Ada: słowo lekarz wywołuje w ludziach dziwną sytuację porównywalną do ataku. Jest jakiś dziwny trend w stosunku do tego zawodu. A z drugiej strony jak coś się dzieje to ratuj proszę Pani/Panie
Dodano: 20.05.2019 10:20    Przez: ~Xyz
Może jestem wredny ale pytam się czy ktoś innego zawodu to nie uczy się ,czy ma jakieś ulgi w zdawaniu egzaminów czy ma krótsze starze niestety nie .Ja uczyłem się jakieś 20 lat (jedne studia ,drogi ,trzecie jakieś MBM i ciągle się uczę i nieraz odpowiadam za życie wielu ludzi by im się nic nie stało i tak nad sobą się nie rozczulam. Lekarz niestety jak już to będzie działał pos- factum bo obecni tzw rodzinni lekarze to wcale nie wiedzą co to prewencja w służbie zdrowia. Po naukę na zachód to zobaczycie co tam znaczy lekarz rodzinny, Niestety musze choć nie chcę przyznać pewną wyższość słów lekarzy którzy twierdza że prędzej czy później każdy do nich trafi i swoja dole wezmą. Najlepiej nie chorować -odpukać na razie jest ok -lepiej szybko umrzeć jak oddać się w ręce nie douczonych lekarzy. Kto ma pieniądze może kupić sobie komfort odejścia w nie świadomości farmakologicznej -zgorzkniale to mówię, choić nie miałem takich intencji .
Dodano: 20.05.2019 13:53    Przez: ~xxx
Nie będę tego komentował. Żeby zrozumieć lekarzy trzeba nimi być. Widzicie tylko jedno efekt końcowy ich ciężkiej i stresowej pracy. A teraz już wiem dlaczego mamy tak jak mamy. Ludzie zazdroszczą innym tego co myślą że mają a niejednokrotnie jest tak że jest wielkie zero.
Dodano: 21.05.2019 10:02    Przez: ~Abc
1 z 2
12>>