Dzisiaj jest niedziela 25 lipca 2021, imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15684) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (77) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 21oC
Jutropogoda
24 / 20oC
Pojutrzepogoda
24 / 21oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
#RazemDlaCypisa. Charytatywny Piknik Hiphopowy w p ... (2)Dorośli żeglarze na łódkach dla dzieci. Regaty na ... (0)

Korekta deklaracji – uwaga, to nie tylko dokument

Materiał promocyjny

Dodano: 21.05.2019 14:35

Korekta deklaracji jest legalną formą umożliwiającą podatnikowi zmianę treści złożonego zeznania podatkowego PIT. Taką opcję przewidział ustawodawca w art. 81 Ustawy Ordynacja Podatkowa. Zgodnie z nią skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie kolejnej (korygującej deklaracji),która podocznie nazywana jest dokumentem "korekta deklaracji". Poza obowiązkiem poprawienia błędów w druku księgowym, aby uniknąć negatywnych konsekwencji pomyłki, podatnik powinien wykonać jeszcze szereg innych czynności. Warto więc odpowiedzieć na pytanie - jakich?

Korekta deklaracji – formalności

W przypadku znalezienia błędu w deklaracji podatkowej PIT, pierwszym prawidłowym krokiem podatnika powinno być przeanalizowanie błędu oraz jego formalne poprawienie. W praktyce polega ono na ponownej pracy nad formularzem PIT i przygotowaniu nowego PIT zwanego „korekta deklaracji”. Tak naprawdę jest to praca na tym samym formularzu co pierwotnie, po za odpowiednim oznaczeniem celu zeznania - „korekta”.

W tym miejscu warto zauważyć, że podatnik powinien pracować na tym samym formularzu co pierwotnie – również w zakresie wzoru (numeru) tego dokumentu. Oznacza to, że składając korektę deklaracji PIT-37 za 2016 rok, należy pracować na druku podatkowym wiążącym dla tego okresu i złożonym do 30 kwietnia 2017 roku. Ułatwieniem może być praca na odpowiednich aplikacjach do przygotowania deklaracji podatkowych (tak zwane programy do e-PIT). Dobre aplikacje umożliwiają nie tylko przygotowanie pierwotnego zeznania, ale również, w przypadku takiej konieczności, korekty do nich.

Ważna dla podatników może być również informacja, że forma pierwotnego przygotowania zeznania podatkowego nie wpływa na możliwość późniejszej jego korekty w wersjach elektronicznych. Oznacza to, w uproszczeniu, że jeżeli w momencie zeznania możliwe było rozliczenie deklaracji za pomocą e-PIT, to na etapie przygotowania dokumentu korekta PIT podatnik ma wybór i może przygotować korektę w formie e-deklaracji, nawet jeżeli pierwotnie rozliczał się w tradycyjnej formie papierowej.

Korekta deklaracji – inne elementy

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego podatnik może uniknąć większości negatywnych konsekwencji popełnienia błędu w deklaracji PIT. W tym może on uniknąć przewidzianych surowych kar, które wskazują między innymi możliwość ukarania - grzywną, karą pozbawienia wolności, lub łącznie. Warto jednak pamiętać, że samo złożenie poprawionego zeznania za pomocą dokumentu korekty deklaracji nie wystarczy do uniknięcia odpowiedzialności. Podatnik , który doprowadził do zaniżenia zobowiązania podatkowego, lub do nienależnego zwrotu z podatku musi uregulować również kwestie finansowe. Dlatego jeżeli na podstawie skorygowanego dokumentu okaże się, że podatnik powinien zapłacić zobowiązanie podatkowe, lub otrzymać mniejszy zwrot, powinien jak najszybciej zapłacić swoje zobowiązania podatkowe. Uwzględniając nie tylko kwotę pierwotnego zobowiązania, ale również mając na uwadze odpowiednie uregulowania dotyczące należnych odsetek. Dopiero kompleksowe działania pozwolą uniknąć wszczęcia ewentualnego postępowania mającego na celu egzekucję tych należności.

  • Korekta deklaracji – uwaga, to nie tylko dokument
  • Korekta deklaracji – uwaga, to nie tylko dokument

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:podatki,   finanse osobisteDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.