Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJubileuszowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca inny niż wszystkie

Jubileuszowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca inny niż wszystkie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Jubileuszowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca inny niż wszystkie

W sercu konińskiej starówki stanie wysoka na ponad 12 metrów scena. Od jutra rozpoczynają się przygotowania do jubileuszowego, 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca.

To festiwal nowości. Tak o zbliżającej się imprezie, mówią jej organizatorzy. Jubileuszowa edycja będzie inna niż wszystkie dotychczasowe, przede wszystkim dlatego, że odbędzie się w nowym miejscu. Stan techniczny amfiteatru nie pozwala na organizowanie w nim koncertu galowego festiwalu. Pod uwagę były brane różne lokalizacje.

- Myśleliśmy o stadionie, ale dwa tygodnie po festiwalu rozpoczynają się rozgrywki ligowe. Nawet gdybyśmy położyli siatkę to trawa mogłaby być później żółta. Jeśli murawa byłaby w złym stanie to drużyny musiałyby oddać mecze walkowerem, a tego nie chcemy - mówi Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury. - Rozważaliśmy jeszcze plac, na którym odbywa się giełda. Jednak po rozmowie z panem prezydentem stwierdziliśmy, że jubileuszowa edycja musi być w innym miejscu. Postanowiliśmy zmierzyć się z placem Wolności - dodaje.

Na rynku już od jutra rozpoczną się prace związane z montażem potężnej sceny. Wielkością ma być ona identycznych wymiarów jak scena w amfiteatrze. Jak podkreśla Robert Glapa, zastępca dyrektora Konińskiego Domu Kultury, o budowę sceny organizatorzy są spokojni, bo będzie to robiła firma, która buduje sceny na sylwestra w Zakopanem.

- Po raz pierwszy publiczność będzie widziała siebie na olbrzymich ledach - mówi Elżbieta Miętkiewska. - Scena będzie w pełni zadaszona, także uczestnicy będą bezpieczni, jeśli spadnie deszcz. Plac Wolności będzie pięknie podświetlony. Chcemy wykorzystać potencjał starówki - dodaje.

Przygotowania do festiwalu, jak i sama impreza, mają nie być uciążliwe dla mieszkańców starej części Konina. Do piątku, 7 czerwca będzie można przejechać wokół budynku Zemełki. Normalnie też będzie się odbywał ruch wokół ratusza i na ul. Wodnej. Tylko w sobotę, 8 czerwca od godz. 18.00 obszar pl. Wolności będzie wyłączony z ruchu. Dla osób biorących udział w imprezie udostępniony będzie parking przy ul. Grunwaldzkiej. Na teren festiwalowy wejść będzie można tylko od strony domu Zemełki (od strony magistratu wchodzić będą uczestnicy). Pozostałe dojścia do pl. Wolności będą zamknięte. Każda osoba biorąca udział w festiwalu otrzyma opaskę. Ta, uprawniać będzie do wyjścia poza ogrodzenie, na przykład na parking przy ZS CKU, gdzie będzie strefa gastronomiczna.

Uczestnicy, a będzie ich w tym roku 2500 przyjadą do Konina 5 czerwca aż z 15 państw. Kolejnego dnia (6 czerwca) o godz. 9.00 na skwerze przed Konińskim Domu Kultury, festiwal zostanie oficjalnie otwarty. O 9.40 ( godzina jest nieprzypadkowa, bo to 40. MDFPiT) rozpoczną się przesłuchania.

- Mamy około 400 uczestników śpiewających i ponad 2000 zespołów tanecznych. To 121 podmiotów wykonawczych i 127 choreografii - mówi Danuta Nowicka, szefowa biura festiwalu.

Tancerze będą się prezentować tak jak do tej pory w KDK, natomiast śpiewający artyści występować będą w auli PWSZ w Morzysławiu. W tym roku wokalistom towarzyszyć będzie nowy band, pod dyrekcją Pawła Zielaka.

- Aranżacje są przygotowane i muzycy są już po pierwszych próbach - mówi Robert Glapa.

Po raz pierwszy w składzie orkiestry znaleźli się młodzi, dobrze się zapowiadający muzycy, m.in. Hubert Kulig - stypendysta Konińskiej Fundacji Kultury oraz Wojtek Oliński, który będzie w orkiestrze drugim gitarzystą. Jeśli chodzi o jury, to w festiwalu zespołów tanecznych oceniać będą: Aleksandra Dziurosz, Maciej Florek, KlĂĄra HejnĂ­kovĂĄ, Yann Aubert Karamaounas, Katarzyna Migała, Agnieszka Obuchowicz-Zweifel, Alexander Tsara i Dariusz Intrys. W jury festiwalu piosenki zasiądą natomiast: Justyna Holm, Wojciech Myrczek, Jerzy Petersburski, Beata Przybytek , Katarzyna Wilk i Małgorzata Kazuś.

Atrakcji dla uczestników festiwalu jak zwykle nie zabraknie. Będzie ognisko, dyskoteka, pieczenie pizzy, basen, kręgielnia i trampoliny. W czwartek, 6 czerwca natomiast, dla młodych artystów i mieszkańców Konina na scenie przed KDK o godz. 20.30 zaśpiewa Michał Szpak. Koncert galowy jak zwykle rozpocznie barwny korowód. Tym razem wyjdzie on o 17.40 z KDK i poprowadzi ul. Dworcową, Warszawską, Wojska Polskiego i na pl. Wolności.

Rozdawanie aplauzów rozpocznie się o godz. 18.30, a o godz. 19.30 zacznie się koncert galowy, który poprowadzi Tomasz Kammel. Warto przy tym wspomnieć, że laureat głównej nagrody w śpiewie otrzyma możliwość nagrania singla i wypromowania go w mediach społecznościowych. Całość koncertu galowego będzie dostępna w internecie, ale jest jeszcze szansa zobaczyć festiwal na żywo. Na pl. Wolności przygotowanych będzie 3600 miejsc siedzących. Do sprzedaży trafiło 900 biletów, a z tego 430 czeka jeszcze w kasach KDK. Cena biletu to 30 zł.

Jubileuszowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca inny niż wszystkie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole