Dzisiaj jest sobota 7 grudnia 2019, imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19948) SPORT FORUM FIRMY (5427) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 5oC
Jutropogoda
7 / 8oC
Pojutrzepogoda
7 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Arkadiusz Przybyła nowym szefem wielkopolskich str ... (0)Konin. Sukces świątecznej akcji "Zmień - Wymień - ... (0)

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

KONIN JEST NASZ

Dodano: 23.05.2019 19:11

Brakuje też informacji o willi Reymonda i jego fabryce oraz kilku innych przedwojennych zakładach przemysłowych, czy o synagodze i rynku Garncarskim (dzisiaj plac Zamkowy), stanowiących centrum życia społeczności żydowskiej w Koninie, która może się pochwalić takimi nazwiskami jak Julius Fromm czy Leopold Infeld.

Konin nie jest zbyt bogaty w tradycje historyczne, więc tym łatwiej będzie je opisać i w przestrzeni miejskiej wyróżnić. Po co robić to wszystko? Żeby informować turystów, ale przede wszystkim samych mieszkańców Konina o historii miasta, w którym żyją. Są wprawdzie Konińskie Wspomnienia czy coraz liczniejsze fanpage na Facebooku, poświęcone historii, wychodzi wreszcie coraz więcej książek o tej tematyce, ale trzysta, czterysta co najwyżej sprzedanych egzemplarzy każdego wydania świadczy o tym, że sięgający po tę lekturę wciąż stanowią mniejszość. A bez znajomości historii wspólnej tożsamości, identyfikacji z miejscem, w których się żyje i chce pozostać, zbudować nie sposób.

Tę tożsamość warto by też budować w oparciu o historię kopalni, bez której takiego Konina, jaki znamy dzisiaj, by nie było. Wśród materialnych jej śladów nie ma już wprawdzie brykietowni, ale wciąż jest, już okaleczony niestety, ale wciąż ciekawy architektonicznie dawny Pałac Sportu, Dom Młodego Górnika czy pierwsze bloki górniczego osiedla.

Nie mogę przy tej okazji nie wrócić do tematu, o którym pisałem już dwukrotnie, czyli sprawy tablic z nazwami ulic, zawierającymi również nazwy wsi, które w tych miejscach dawniej się znajdowały. Tablice te pełne są błędów, bo ustawiono je według granic obwodów geodezyjnych, które noszą wprawdzie nazwy dawnych sołectw, ale z ich lokalizacją czasami bardzo mocno się rozmijają. W ten sposób mamy w Niesłuszu Czarków i Glinkę, którą rozszerzono również na Morzysław, choć dawniej była tylko folwarkiem na terenie tego sołectwa.

Słyszę, że obecne władze miasta zamierzają podjąć działania w kwestii opisania najważniejszych zabytków Konina i nie mam wątpliwości, że osoby znające historię miasta z ochotę się w takie przedsięwzięcie włączą. Ze swej strony deklaruję, że jeśli władze miasta zdecydują się poprawnie oznakować ulice nazwami dawnych sołectw, to podejmę się wyszukania niezbędnych do tego celu archiwalnych map.

Robert Olejnik

poprzednia
strona 2/2
Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje
Slajd 1/7

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

slajd 1 z 7

Wkrótce przy słupie drogowym z XII wieku stanie infokiosk z 22-calowym dotykowym wyświetlaczem, z którego każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym najcenniejszym konińskim zabytku. Takiej informacji wciąż jednak brakuje przy innych interesujących miejscach w Koninie.

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

slajd 2 z 7

Wkrótce przy słupie drogowym z XII wieku stanie infokiosk z 22-calowym dotykowym wyświetlaczem, z którego każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym najcenniejszym konińskim zabytku. Takiej informacji wciąż jednak brakuje przy innych interesujących miejscach w Koninie.

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

slajd 3 z 7

Wkrótce przy słupie drogowym z XII wieku stanie infokiosk z 22-calowym dotykowym wyświetlaczem, z którego każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym najcenniejszym konińskim zabytku. Takiej informacji wciąż jednak brakuje przy innych interesujących miejscach w Koninie.

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

slajd 4 z 7

Wkrótce przy słupie drogowym z XII wieku stanie infokiosk z 22-calowym dotykowym wyświetlaczem, z którego każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym najcenniejszym konińskim zabytku. Takiej informacji wciąż jednak brakuje przy innych interesujących miejscach w Koninie.

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

slajd 5 z 7

Wkrótce przy słupie drogowym z XII wieku stanie infokiosk z 22-calowym dotykowym wyświetlaczem, z którego każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym najcenniejszym konińskim zabytku. Takiej informacji wciąż jednak brakuje przy innych interesujących miejscach w Koninie.

Nie tylko słup drogowy pełen jest historii. A informacji brakuje

slajd 6 z 7

Wkrótce przy słupie drogowym z XII wieku stanie infokiosk z 22-calowym dotykowym wyświetlaczem, z którego każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o tym najcenniejszym konińskim zabytku. Takiej informacji wciąż jednak brakuje przy innych interesujących miejscach w Koninie.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dokładnie. Tak naprawdę stary i nowy Konin to dwa odrębne miasta. Raz, że przedzielone przez rzekę tak, że drugiego miasta podzielonego w ten sposób nie widziałem, a dwa to styl architektoniczny. Nowy Konin to tylko sypialnia robotnicza, a od lat kilku-kilkunastu plac przeznaczony pod markety. Trzy rzeczy, które charakteryzują tę część miasta? Bloki, markety i ronda.
Dodano: 23.05.2019 21:09    Przez: ~R
Tu niema tożsamości to miasto przybyszy do roboty do kopalni,tak powstał nowy brzydki Konin,tak to wygląda w realu,co zrobisz
Dodano: 23.05.2019 19:59    Przez: ~Q
Ci którzy dają łapki temu wpisowi mogliby z łaski swojej napisać, gdzie kolega napisał nieprawdę? Nie ma w tym mieście wielu zabytków a nowy Konin to blokowiska, więc po co te łapki w dół? Po co zakłamywać rzeczywistość?
Dodano: 23.05.2019 21:12    Przez: ~skądprzybyliścietutajszlacht
Tu niema interesujacych miejsc,tylko ten słup wielkie hallo,jakiś kościół i to wszystko,a nowy Konin to blokowiska i ruiny jak amfiteatr,dworzec,stadion,odkryty basen zaorali,inne ruiny.to miasto kopalniane i tyle
Dodano: 23.05.2019 19:56    Przez: ~Q
I jeszcze w Starym jest zamknięta ulica Staszica taka dodatkowa atrakcja ,, historyczna dla mieszkańców „Jesteśmy pod wrazaeniem
Dodano: 23.05.2019 23:20    Przez: ~Mieszkanka

KOMENTARZE

Tu niema interesujacych miejsc,tylko ten słup wielkie hallo,jakiś kościół i to wszystko,a nowy Konin to blokowiska i ruiny jak amfiteatr,dworzec,stadion,odkryty basen zaorali,inne ruiny.to miasto kopalniane i tyle
Dodano: 23.05.2019 19:56    Przez: ~Q
Ci którzy dają łapki temu wpisowi mogliby z łaski swojej napisać, gdzie kolega napisał nieprawdę? Nie ma w tym mieście wielu zabytków a nowy Konin to blokowiska, więc po co te łapki w dół? Po co zakłamywać rzeczywistość?
Dodano: 23.05.2019 21:12    Przez: ~skądprzybyliścietutajszlacht
Na pierwszym zdjęciu tworzy się nowa historia konina !! Kładziona jest najdroższa ścieżka w Europie a może i nawet świecie
Dodano: 24.05.2019 07:20    Przez: ~cyfrowyGieniu
Kto to odwiedza. Jedyne co może do Koninka przyciągnąć to turystyka wodna, śluzy, kanały, rzeka , jeziora. Tylko że ... no właśnie... gdzie co i jak.
Dodano: 24.05.2019 08:30    Przez: ~hj
Tu niema tożsamości to miasto przybyszy do roboty do kopalni,tak powstał nowy brzydki Konin,tak to wygląda w realu,co zrobisz
Dodano: 23.05.2019 19:59    Przez: ~Q
Gnijesz od środka i myślisz, że wszystko wokół też gnije
Dodano: 23.05.2019 20:55    Przez: ~Stefan
Dokładnie. Tak naprawdę stary i nowy Konin to dwa odrębne miasta. Raz, że przedzielone przez rzekę tak, że drugiego miasta podzielonego w ten sposób nie widziałem, a dwa to styl architektoniczny. Nowy Konin to tylko sypialnia robotnicza, a od lat kilku-kilkunastu plac przeznaczony pod markety. Trzy rzeczy, które charakteryzują tę część miasta? Bloki, markety i ronda.
Dodano: 23.05.2019 21:09    Przez: ~R
I swoim wpisem właśnie pokazałeś, że jesteś jednym z tych przybyszów bez tożsamości.
Dodano: 23.05.2019 21:54    Przez: ~smutne
Jestem z tych Koniniaków, których rodziny były tu przed rozbudową na siłę z czasów PRL. Marzyciele o tradycjach miasta. Albo jest coś nie tak z waszym postrzeganiem rzeczywistości, albo nie wiem... chyba sposób na kasę z dotacji unijnych na bzdurne "projekty".Ludzie najpierw potrzebują PRACY. Mam iść pod znak by mi na chleb starczyło? o czym wy w ogóle bredzicie. Jestem za. tak Historia JEST ważna, ale first things first. Temat zastępczy by odwrócić uwagę od agonii gospodarczej?
Dodano: 24.05.2019 08:36    Przez: ~hj
Pytam,Konin obecnie liczy dokladnie niewiele ponad 71 tys,ilu mieszka w Starym,a ile w Nowym,na moje Stary 21 tys,Nowy 50 tys.Co o tym sądzicie
Dodano: 23.05.2019 22:29    Przez: ~.
Nic!
Dodano: 23.05.2019 22:44    Przez: ~Kuba
I jeszcze w Starym jest zamknięta ulica Staszica taka dodatkowa atrakcja ,, historyczna dla mieszkańców „Jesteśmy pod wrazaeniem
Dodano: 23.05.2019 23:20    Przez: ~Mieszkanka
To przekręty. Ta sama firma robiła fontannę w parku.Masakra. Nie mamy gospodarza. Piotrek daj sobie spokój. Wkrecają Cię w max bagno.... Jesteś porządanym człowiekiem. Uważaj.
Dodano: 24.05.2019 00:15    Przez: ~Mario
Czy ktoś kontroluje tą budowę ?! Czy widzicie że to jest przekręt? ! Mnóstwo kasy na co ?! ONI robią ścieżkę za potężne tysiące. Ile czasu to trwa... Pracę wykonuje jakiś pan x przyczepka auto osobowe i heya robota za tysiące złotych... Tragedia... jedynie co dzień zamiata chodnik co by grupa skażonego środowiska mogła do kościółka chodzić po czystym... XXI wiek a my nadal dajemy się tak oszukiwać...
Dodano: 24.05.2019 08:17    Przez: ~panie Włodarzu
Na ogół komentarze o Koninie są krytyczne. Jestem przekonany że w Koninie jest tyle ciekawych miejsc ile chcemy widzieć i pokazać innym.Mówiąc o ciekawych obiektach pokazuje się słup , kościół i nic więcej. Czemu nie dokumentuje się nieodległej historii miasta. Jest Dom Kultury a brak jego historii,jest budynek po Domu Górnika,które bloki były początkiem Osiedla dziś zwanego blokowiskiem?. To tylko szkic do historii Konina,miasta które należy kochać a nie poniżać,pogardzać. jeżeli chcemy widzieć miasto piękne to takie ono będzie w rzeczywistości i w opisach.
Dodano: 24.05.2019 13:18    Przez: ~Koninianin
LM usuwa komentarze.
Dodano: 24.05.2019 13:29    Przez: ~Ignac
Kocham to miasto - Stary Konin.Fakt,ale jeżeli ktoś mówi,że nie ma tu nic ciekawego,to albo nie umie patrzeć,albo jest dyletantem,który po prostu nie zna historii Konina i ktorego nic nie interesuje ,oprócz narzekania i krytykowania.Konin nie ma niestety,szczęścia do dobrych gospodarzy,ktorzy rzeczywiście chcą coś zrobiić dla tego miasta,ale mimo tego można tu odkrywac wiele ciekawych miejsc.Trzeba tylko chciec.I cieszę się,że nie jestem w tej opinii osamotniona.....
Dodano: 24.05.2019 15:58    Przez: ~Basia
Napisz co tu jest ciekawego,same blokowiska,to nie jest ładne miasto
Dodano: 24.05.2019 19:55    Przez: ~do Basi
Za długo musiałabym pisać. ... Poczytaj sobie na Konin.pl "Letnie odkrywanie Konińskiej Starówki". Warto! Ja lubię park, który powstał w 1830 r. jest jednym z najstarszych parków w Polsce, podobają mi się niektóre uliczki z których widać ciekawe podwórka z krużgankami, fara,klasztor,synagoga, Pałacyk Reymonda/mam nadzieję, że odzyska jeszcze swoją świetność/,dworek Zofii Urbanowskiej i mogłabym tak jeszcze długo. Lubię też spacery bulwarami - żeby nie było, że chwalę tylko to co stare...
Dodano: 24.05.2019 21:34    Przez: ~Basia
Kosińska starówka jest pusta,tuż obok kamienica się zawaliła, następna grozi zawaleniem.Parki są w innych miastach starsze,zadbane,kościoły też, tu niema choćby bazyliki.Wiele uliczek obskurnych,gdzie są meliny.Wybacz ale Konin jest zaliczany do najbrzydszych miast w polsce,a przy tym nudne,z najwiekszym bezrobociem w Wlkp i jednym z wiekszych w kraju,więc nie cukruj,chyba,że jesteś z urzędu miasta
Dodano: 24.05.2019 22:38    Przez: ~no widzisz
@no widzisz To dlaczego tu siedzisz?Wyjedz do tych ładniejszych miast i będzie spokój.
Dodano: 24.05.2019 23:58    Przez: ~z Konina
Basia, już Cię lubię. Mam podobne odczucie. Mimo, że ja jestem "przybyszem" ze śląska, ale pokochałem to miasto... i Koniniankę... na zawsze.
Dodano: 24.05.2019 22:31    Przez: ~Hanys z Bogucic (SK)