Dzisiaj jest niedziela 15 grudnia 2019, imieniny: Niny, Celiny, Krystiany WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20443) SPORT FORUM FIRMY (5435) PRACA (36) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
5 / 6oC
Pojutrzepogoda
7 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wojtuś wymaga pomocy specjalistów. Ruszyła zbiórka ... (0)Fantastyczne derby w II lidze. Wilki odrobiły dwa ... (0)

Dwie radne i dwie wizje obchodów 30 rocznicy wyborów z 1989

Dodano: 29.05.2019 11:55

Rozbieżności w sposobie obchodów 4 czerwca, czyli 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów, Koninie, zgłosiła konińska radna Katarzyna Jaworska (klub PiS).

Wątpliwości wzbudziło spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą w ramach Akademii Demokracji w konińskiej bibliotece oraz hasło międzyszkolnego happeningu „Nie dla przemocy. Tak dla mądrej demokracji”.

- Narzucona została jednotorowa narracja – powiedział radna Katarzyna Jaworska. - Spotkanie z sędzią, happening młodzieży - te punkty nie wskazują na dobrą wolę organizatorów i na chęć łączenia, ale na polaryzację lokalnej społeczności. Z tych powodów koniński działacz Solidarności - Krzysztof Dobrecki, wycofał swój udział w komitecie honorowym przy prezydencie. Czy stałą zasadą już będzie udział Akademii Demokracji w tego typu obchodach? Chodzi o to, żeby nie było działania ideologicznego czy politycznego.

Na te zarzuty zareagowała radna Urszula Maciaszek, organizatorka happeningu. - Nie ma w tym wątku politycznego – powiedziała Urszula Maciaszek. - To miała być forma połączenia, pokazania, że wszyscy mogą  być w jednym miejscu. Proszę tego nie łączyć politycznie.

- Happening niesie ze sobą znamiona manifestacji – powiedziała K. Jaworska. - Pojawia się hasło mądra demokracja, albo jest demokracja, albo dyktatura. Tak zostało to przeze mnie odebrane. To hasło było łączone z KOD-em, a pierwszy człon „stop przemocy”, jest używany przez ruchy feministyczne. Mam obiekcje.

- Swoim działaniem chcieliśmy się wpisać w obchody wolnych wyborów – odpowiedziała U. Maciaszek. - Demokracja – aż się prosiło to słowo. Dzieci wychodzą na ulice i mówią, że są ważne.

Na finał tej dyskusji, radny Jakub Eltman zaprosił na spotkanie z ludźmi, którzy pamiętają tamte wydarzenia. - Znając obchody miejskie, chciałbym dołączyć do nich spotkanie, którego idea wyniknęła właśnie z przejrzenia oferty przygotowanej przez miasto. Chciałbym wszystkich zaprosić 3 czerwca o godz. 18.30 do auli przy parafii M. Kolbe na spotkanie ze świadkami tamtych wydarzeń. 

- Patrzymy na te wydarzenia z perspektywy 30 lat. To nie znaczy, że o tej rocznicy powinniśmy zapomnieć - powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Program uroczystości był oparty o konsultacje. W programie jest szereg wydarzeń, nie tylko związanych z polityką, ale również z kulturą, turystyką. Chcemy świętować, chcemy dyskutować, uświetnić je poprzez debaty rozmowy, spotkania, chcemy wciągnąć młodzież. Każdy znajdzie coś dla siebie.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Radna JAWORSKA pierwszy raz otworzyła usta w tej radzie i... wtopa! Lepiej siedzieć cicho i udawać goopiego niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dodano: 29.05.2019 13:40    Przez: ~tak rada
Dobrecki nie będziesz nam ustawiał scenariusza obchodów bo jakim prawem? Dość twoja opcja krzywdy zostawiła i daj sobie i tobie podobnym spokój.
Dodano: 29.05.2019 13:59    Przez: ~Emeryt
Sidor, przypominaja ci sie mieszkancy ul.Letniej, przed wyborami to przychodziles na Letnia i obiecywales naprawe tej ulicy, po wyborach nie mozna sie do ciebie dodzwonic, wyjechales do Brukseli , czy gdzie indziej przepadles, przy nastepnych wyborach nie zapomnimy tych obiecanek cacanek przebiegly Lisie Witalisie..
Dodano: 29.05.2019 17:10    Przez: ~z Goslawic
"Stop Przemocy" to rzeczywiscie kontrowersyjne I polityczne haslo. Dla PiSu….
Dodano: 29.05.2019 12:38    Przez: ~www
Czy POstKOmuna zaprosi swoją gwiazdę agenta SB który brał udział w wysyłaniu milicji i czołgi na Polaków Carexa Cimoszewicza i Millera? Oni teraz tacy europejscy ha ha ha.
Dodano: 29.05.2019 21:50    Przez: ~vcfds

KOMENTARZE

"Stop Przemocy" to rzeczywiscie kontrowersyjne I polityczne haslo. Dla PiSu….
Dodano: 29.05.2019 12:38    Przez: ~www
Nie mówmy ''stop przemocy'', nie uczmy tolerancji, nie chrońmy dzieci przed złym dotykiem, to czego mamy wymagać ? POSŁUSZEŃSTWA ?, CZOŁOBITNOŚCI ?
Dodano: 29.05.2019 17:43    Przez: ~am
Czy POstKOmuna zaprosi swoją gwiazdę agenta SB który brał udział w wysyłaniu milicji i czołgi na Polaków Carexa Cimoszewicza i Millera? Oni teraz tacy europejscy ha ha ha.
Dodano: 29.05.2019 21:50    Przez: ~vcfds
kiedy i gdzie spotkanie z sędzią Tuleyą?
Dodano: 30.05.2019 11:05    Przez: ~magda
Do kościoła na spotkanie, he he he
Dodano: 29.05.2019 12:53    Przez: ~osiedlowy
nie do BIDRONIA
Dodano: 29.05.2019 13:07    Przez: ~he he
Brawa dla Radnego P Sidora kurczę ze my takich więcej nie mamy, aaa tak na marginesie to trzeba by było pomyśleć o zamianie Radnego Sidora na miejsce p Adamowa bo Prezydent nie jest wnikliwy i powinien się uczyć od Radnego To moja propozycja
Dodano: 29.05.2019 12:59    Przez: ~max
Sidor, człowiek wiecznie na NIE...!!! Bo TAK!!!
Dodano: 29.05.2019 13:36    Przez: ~ale ja ja :)
Sidor, przypominaja ci sie mieszkancy ul.Letniej, przed wyborami to przychodziles na Letnia i obiecywales naprawe tej ulicy, po wyborach nie mozna sie do ciebie dodzwonic, wyjechales do Brukseli , czy gdzie indziej przepadles, przy nastepnych wyborach nie zapomnimy tych obiecanek cacanek przebiegly Lisie Witalisie..
Dodano: 29.05.2019 17:10    Przez: ~z Goslawic
co by to było, jak było by więcej Sidorów ,aż strach pomyśleć .Ten Pan Adamów -sympatyczny gościu, grzeczny ,stara się ,ale sorry nie ma pojęcia o tym co mówi, on nawet dobrze nie zna specyfiki miasta. Tak zgadza się Prezydent nie jest wnikliwy tylko jest sterowany , każdy wie przez kogo (marionetka )długo jeszcze winien się uczyć od innych i szanować innych odmienne zdanie. Trzeba potrafić odróżnić dobrego doradcę od złego -niestety Pan przy sobie ma nie zawsze tych dobrych. Pan Jarosław Sidor dobrze ze jest -chociaż dla higieny jest na " nie", szkoda ze jest pracownikiem spółki miejskiej to go w pewien sposób ogranicza , nie on jeden jest tak ograniczony jeszcze jest Nowak ,ale ten naprawdę jest ograniczony w innym kontekście.
Dodano: 30.05.2019 10:27    Przez: ~xxx (orginał)
to temat drażniący zwłaszcza co w warszawie zrobiono i jeszcze ta wypowiedz Rabija wszystko mówi za siebie STOP karcie dla kolorowych
Dodano: 29.05.2019 13:04    Przez: ~tęcza
To była zawsze super impreza , zawsze komuś coś przeszkadza .
Dodano: 29.05.2019 13:30    Przez: ~idol
To ty na imprezie jeszcze nie byłaś
Dodano: 29.05.2019 14:17    Przez: ~Ha
Spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą w ramach Akademii Demokracji odbywa się w MDK ul. Przemysłowa, a nie w bibliotece!!!
Dodano: 29.05.2019 13:32    Przez: ~Zapraszamy
Widać po wystąpieniu Pani radnej jak powierzchownie interesuje się życiem miasta i jak jednostronnie ocenia rzeczywistość. Martwi mnie jej wypowiedz, bo mam obawy, czy rozumie o czym mówi.
Dodano: 29.05.2019 16:18    Przez: ~antyfaszysta
Radna JAWORSKA pierwszy raz otworzyła usta w tej radzie i... wtopa! Lepiej siedzieć cicho i udawać goopiego niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dodano: 29.05.2019 13:40    Przez: ~tak rada
Jak dla mnie to dobrze ze widzi co się dzieje i tyle
Dodano: 29.05.2019 14:16    Przez: ~Brawo
Niech zmieni stylistę!!!
Dodano: 29.05.2019 14:21    Przez: ~q
Pan Padny Sidor miał DUŻA wiedzę a Prezydent Adamów?
Dodano: 29.05.2019 14:38    Przez: ~Olga
Jozeph zostawił następców
Dodano: 29.05.2019 17:58    Przez: ~Tytr
PO 30 latach obchodzić ten przekręt z którego skorzystali nieliczni towarzysze kapitaliści i różnej maści cwaniacy...i jeszcze wmawiać Polakom że trzeba to świętować.....a dla wszystkich mądrych inaczej tłumacze .. pierwsze prawdziwie wolne wybory to były wybory prezydenckie w 1990 roku.....!!!!!
Dodano: 29.05.2019 20:10    Przez: ~Obserwator nadwarciański
Dobrecki nie będziesz nam ustawiał scenariusza obchodów bo jakim prawem? Dość twoja opcja krzywdy zostawiła i daj sobie i tobie podobnym spokój.
Dodano: 29.05.2019 13:59    Przez: ~Emeryt
Nie ma bardziej upolitycznionego środowiska w Koninie jak PiS wraz z przyległościami. Prawie każda rocznica, każde wydarzenie jest dla Was pretekstem do dzielenia społeczeństwa na słuszne, czyli popierające PiS i na niesłuszne i tutaj przez grzeczność nie dopiszę padających epitetów. Pana sędziego Tuleyę - jednego z najodważniejszych obrońców idei praworządności w Polsce zaprasza na 3 czerwca AKADEMIA DEMOKRACJI, czyli nieformalna grupa osób nie korzystająca ze wsparcia finansowego żadnej organizacji ani partii politycznej. Pani radna nie uczestniczyła w żadnym z organizowanych przez AD spotkań - a było ich już sporo. Profesor Płatek, Wujcowie, Frasyniukowie, ksiądz Jelinek, profesor Podemski, to osoby aktywne obywatelsko ale nie liderzy partyjni. Tak samo jest z Panem sędzią Igorem Tuleją, którego będziemy mieli zaszczyt gościć 3 czerwca i na spotkanie z którym bardzo serdecznie zapraszamy.
Dodano: 29.05.2019 14:36    Przez: ~Alfred Michalczk -AD
Oo nie
Dodano: 29.05.2019 14:39    Przez: ~At
"Zaszczyt" gościć sędziego Tuleje ?
Dodano: 29.05.2019 16:13    Przez: ~Wstyd i tyle !
Wstyd, to instrumentalizować sądownictwo i próbować podporządkować je dyscyplinie partyjnej.Na szczęście Polska jest częścią Unii Europejskiej i taka barbaryzacja jest skazana na niepowodzenie. No chyba, że mają w Polsce obowiązywać standardy z Białorusi, Turcji, czy wręcz Rosji.
Dodano: 29.05.2019 16:49    Przez: ~Alfred Michalczyk
Człowieku lecz się, bo na starość już ci się w głowie porządnie namieszało. Tak oderwałeś się od rzeczywistości, że niedługo zostaniesz drugim Polakiem w kosmosie, tyle że bez rakiety
Dodano: 30.05.2019 08:43    Przez: ~XD
Wszystkim, którzy tak bardzo oburzają się na fakt, iż zaprosiliśmy do Konina Pana sędziego Igora Tuleyę sugeruje, w ramach Waszej aktywności - najlepiej na własny koszt - zaproście kogo chcecie. Pani radna, a tym bardziej Pan Dobrecki / który blado wypada w roli moralizatora / mogą świętować w wybranym sobie towarzystwie ale na pewno nie mogą narzucać nam autorytetów.
Dodano: 30.05.2019 12:10    Przez: ~Alfred Michalczyk - AD
i Jeszcze jedna uwaga. Atak Pana Dobreckiego pod adresem sędziego Tuley uważam za coś tak chybionego , że po ludzku jest mi wstyd.
Dodano: 29.05.2019 14:50    Przez: ~Alfred Michalczk
Mam prosbe , poproscie pana Tuleye, zeby na spotkanie sie choc schludnie ubral, bo na spotkaniu w Zakopanem wygladal jak menel lub kloszard, a to swiadczy o jego braku szacunku do tych ktorzy przyszli na spotkanie z Nim.
Dodano: 29.05.2019 20:40    Przez: ~Anty PiS
tuleya jest idealnym przykładem upolitycznienia sądów. To coś w okularach uważa że prawo go nie obowiązuje. Typowy kodofilec
Dodano: 30.05.2019 08:46    Przez: ~wypad
do~Alfred Michalczk- czytam Pana komentarze z uwagą i zastanawiam co chce osiągnąć w którym kierunku Pan zmierza .Jest Pan człowiekiem dojrzałym wiele rzeczy ,doświadczył ,ale obawiam że trochę się za kiwał, nawet z tytułu zacnego wieku kto upoważnił Pana do oceniania innych osób. Raz jeden jest "be" , drogi "cacy" ma Pan problem z konkretnym siebie określeniem. Podejrzewam -demencje starczą lub jak ktoś mówił po młodzieżowemu SKS. Proponuje czytać więcej literatury -proponuje pozycje- prof. Kotarbińskiego "Traktat o dobrej robocie ".Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka. Ps Przepraszam za tego ciągłego "Pana" ,ale to z szacunku.
Dodano: 30.05.2019 10:45    Przez: ~xxx(orginał)
1 z 3
123>>