Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościKoniński Kongres Edukacyjny. Szkoła naszych marzeń możliwa?

Koniński Kongres Edukacyjny. Szkoła naszych marzeń możliwa?

Dodano:
Koniński Kongres Edukacyjny. Szkoła naszych marzeń możliwa?

Ponad 200 osób wzięło udział w pierwszym Konińskim Kongresie Edukacji, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Kongres zgromadził przedstawicieli samorządu, dyrektorów szkół i przedszkoli, aktywistów działających na rzecz nowej edukacji, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Było to spotkanie pasjonatów, ludzi gotowych na zmiany, szukających nowych dróg w edukacji. Organizatorami kongresu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Miasto Konin oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.

- Jestem bardzo zbudowany tym, co dzieje się w Koninie w trakcie kongresu. Praca w grupach poprzez dramę, inspirujące wystąpienia fachowców. Jeszcze nie było u nas takiego wydarzenia. Wiem, że możemy wspólnie zmienić nasze podejście do edukacji – powiedział na zakończenie pierwszego dnia kongresu Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Kongres rozpoczęła sesja dramy dotycząca wspólnej wizji i celów zmiany w szkołach Konina i powiatu, którą poprowadziła Aleksandra Chodasz . W jej trakcie uczestnicy stworzyli obraz rzeczywistości jaka jest, a następnie sformułowali wizję idealnej edukacji. W drugiej części kongresu można było wysłuchać fachowców z różnych dziedzin. Krzysztof Zajaczkowski – dyrektor ds. Edukacji w Drumduan School w Forres w Szkocji opowiedział o alternatywnej szkole oferującej edukację poprzez doświadczenie, sztukę, zajęcia praktyczne, kładącej nacisk na rozwój kreatywności, współpracy oraz indywidualnego potencjału każdego ucznia. Nastepnie prof. Lech Mankiewicz – prezes Fundacji Edukacja dla Przyszłości (polskiej wersji Khan Academy), fizyk, astrofizyk, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN podkreślił, że w dobie rewolucji technologicznej szkoła przestaje być miejscem gdzie zdobywa się wiedzę akademicką. Ewa Radanowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools i otrzymała tytuł Szkoły z mocą opowiedziała o swojej wyjątkowej placówce. Robert Bielecki – nauczyciel i wykładowca, pedagog, dydaktyk, neurodydaktyk mówił o roli mózgu w procesie edukacji. Poinformował m.in. , że najlepszą motywacją dla ucznia jest poczucie sensu, ważności i autentycznego zaangażowania.

Czym jest „Szkoła naszych marzeń”? To szkoła oparta m.in. na szacunku, zaufaniu, współpracy, właściwych relacjach, uwzględniająca możliwości rozwojowe każdego człowieka. To miejsce, gdzie presja osiągnięć i pogoń za złudnym sukcesem odchodzą w zapomnienie na rzecz rozwijania motywacji wewnętrznej do nauki, opartej na działaniu i samodzielnym dochodzeniu do wiedzy. Szkoła, która rozwija kreatywność, nieszablonowe myślenie i działanie, uwzględnia autonomię i naukę na błędach. To także miejsce na rozwijanie empatii, a przede wszystkim dostrzeganie drugiego człowieka.

Czy szkoła marzeń jest możliwa? Koniński Kongres Edukacji ma zapoczątkować dyskusję na temat zmian. 

Koniński Kongres Edukacyjny, czyli szkoła naszych marzeń
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole