Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUważajmy w upały, gdy żar leje się z nieba - przypominają lekarze

Uważajmy w upały, gdy żar leje się z nieba - przypominają lekarze

Dodano:
Uważajmy w upały, gdy żar leje się z nieba - przypominają lekarze

Uważajmy w upały, gdy żar leje się z nieba - przypominają lekarze PPOZ.

Jasne, przewiewne ubrania, kapelusz na głowie, okulary na nosie i butelka wody pod ręką! Wyczekiwane lato wreszcie nadeszło, a wraz z nim fala upałów. - Nie ma co narzekać! Trzeba się odpowiednio zabezpieczyć i cieszyć słońcem. Chrońmy ciała, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Upały w Polsce mają się utrzymywać przynajmniej przez kilka najbliższych dni. Lekarze PPOZ apelują o zachowanie ostrożności, tak aby uniknąć udaru, poparzeń, czy bardziej dramatycznych skutków wywołanych przegrzaniem organizmu. Szczególnie powinny uważać osoby starsze i dzieci. Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Wychodząc na słońce warto ochronić głowę czapką lub kapeluszem.

Podczas upałów należy wypijać odpowiednią ilość płynów (najmniej 2 litry dziennie). Najlepsza jest woda mineralna, a także napoje zawierające elektrolity i mikroelementy. Absolutnie niewskazany jest alkohol. Rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania. W upalne dni rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na dzieci. Bieganie po podwórku w piekącym słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie. Na spacer z małymi dziećmi powinno się wychodzić do godziny 11.00 lub po godzinie 15.00. Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia.

W grupie osób najbardziej narażonych na piekące słońce są osoby starsze. Dlatego zalecamy pozostanie w domach, szczególnie w środku dnia. Jeśli jednak senior musi wyjść na przykład na zakupy, czy do lekarza, powinien włożyć przewiewny strój i nakrycie głowy. Dobrze też gdyby zabrał ze sobą coś do picia. Gdy z nieba leje się żar, zapaleni działkowicze powinni sobie odpuścić pracę w ogródku, szczególnie w południe. Wysiłek fizyczny w upały jest niewskazany.

Przy dłuższym przebywaniu na słońcu konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wskazane są kremy z wysokimi filtrami, najlepiej o faktorze 30 lub 40. Podczas upałów nie wolno zapominać o diecie. Jedzmy lżejsze potrawy: sałatki, owoce, warzywa. Nie nadużywajmy alkoholu, spędzajmy w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu. Gdy robi się nam nieprzyjemnie gorąco, ukojeniem z pewnością będzie chłodna kąpiel. Podczas gdy słupki rtęci wskazują 30 stopni Celsjusza, w nagrzanym samochodzie w błyskawicznym tempie temperatura wzrasta do 60. Zamknięte auto to piekarnik! Dlatego nawet na moment nie wolno zostawiać w nim dzieci, ani zwierząt!

- Słońce i lato są po to, żeby z nich korzystać. Naładować akumulatory i uzupełnić cenną dla organizmu witaminę D. Ale oprócz dobrodziejstw, wysokie temperatury mogą wyrządzić wielką krzywdę. Cieszmy się ciepłem z rozsądkiem - apeluje Bożena Janicka.

Uważajmy w upały, gdy żar leje się z nieba - przypominają lekarze
Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni, PPOZ, Bożena Janicka, upały,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole