Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18025) SPORT FORUM FIRMY (5383) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 12oC
Jutropogoda
15 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Po miesiącu przerwy Medyk wraca do Konina, by podj ... (0)Konin. Dzieci z Przedszkola nr 11 uczyły się Kolej ... (0)

Wernisaż wspomnień i podziękowań. Ziemia konińska na obrazach

Dodano: 15.06.2019 09:46

Od 20 lat osobliwości natury oraz piękno dziedzictwa kulturowego powiatu konińskiego przeplatają się w motywach malarskich artystów plastyków, którzy odwiedzają region podczas cyklicznych plenerów.

Kolejny efekt ich twórczej pracy można było zobaczyć na wystawie, którą zorganizowano wczoraj w Ratuszu Miejskim w Koninie. Podczas wernisażu wystawy 20.Ogólpolskiego Pleneru Malarskiego w Ślesinie swoje prace zaprezentowali: Dorota Falkowska – Adamiec, Anna Lampe, Barbara Chowańska – Najwer, Danuta Drzewiecka, Henryk Drzewiecki, Joanna Banek, Ewa Winczewska, Teresa Byczkowska oraz Tomasz Awdziejczyk. Nie zabrakło również dzieł artystów, którzy brali udział w poprzednich edycjach twórczych spotkań w Ślesinie.

A historia plenerów sięga 1999 r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego starosty konińskiego, Elżbiety Streker – Dembińskiej, w klubie „Energetyk” zorganizowana została wystawa obrazów autorstwa Jerzego Gnatowskiego (późniejszego wieloletniego komisarza plenerów w Ślesinie). Podczas tego wydarzenia zrodził się pomysł na promocję kultury i piękna Ziemi Konińskiej za sprawą artystycznych spotkań w powiecie malarzy z Polski i zza granicy. Rok później, w maju 2000 r. odbył się I Plener Malarski w Ślesinie i dał początek nowej tradycji. Niezwykłe walory krajobrazu powiatu konińskiego oraz przychylna atmosfera i klimat do twórczej pracy sprawiły, że z roku na rok Ślesin odwiedzało coraz więcej artystów. Z każdym rokiem wzrastał też prestiż plenerów i zainteresowanie sztuką wśród lokalnej społeczności. Goszczący w Ślesinie malarze w dużym stopniu przyczynili się do zmiany wizerunku powiatu konińskiego, kojarzonego głównie z przemysłowymi bryłami elektrowni i ogromnymi wyrobiskami węgla brunatnego. Ich dzieła stały się najlepszym świadectwem przemian, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat w krajobrazie tej ziemi. Korzystając z języka sztuki, przedstawili zakątki naszego powiatu w zupełnie innym świetle. Obrazy namalowane podczas wizyt w Ślesinie stanowią zapis emocji oraz indywidualnego postrzegania otaczającej nas przyrody i architektury. Od początku efekty tej pracy można podziwiać na cyklicznie organizowanych wystawach poplenerowych, a od 30 maja 2003 roku, także w Powiatowej Galerii Malarstwa.

W ciągu 20 lat, najpiękniejsze miejsca Ziemi Konińskiej stały się motywem twórczej pracy dla ponad 60 wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Jubileuszowa wystawa, zorganizowana 13 czerwca w ratuszu, nie tylko przybliżyła dwudziestoletni dorobek artystyczny plenerów w Ślesinie, ale stała się też miejscem wspomnień i wzajemnych podziękowań. Zaproszenie samorządu do udziału w tegorocznym plenerze przyjęło dziesięcioro artystów. Będą gościć w powiecie konińskim do 19 czerwca.

  • Wernisaż wspomnień i podziękowań. Ziemia konińska na obrazach
  • Wernisaż wspomnień i podziękowań. Ziemia konińska na obrazach

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:powiat koniński,   plener malarski,   ziemia konińska,   plener 2019,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Może coś o wypadku na pasach rowerowym wczoraj na zatorzu ? Reanimacja była kobiety ,jakiś kretyn w skodzie staranował jak zjezdzała z przejścia rowerowego .
Dodano: 15.06.2019 10:13    Przez: ~?
Eliminować rowerzystów, którzy jeżdzą po chodnikach i zagrażają pieszym.
Dodano: 15.06.2019 16:15    Przez: ~Pieszy
idriss
Dodano: 15.06.2019 10:24    Przez: ~2500
idriss
Dodano: 15.06.2019 10:25    Przez: ~jordan

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.