Dzisiaj jest niedziela 26 stycznia 2020, imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20895) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 1oC
Jutropogoda
4 / 3oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących do godz. 10.00

Polecamy:

Dobre rady od lekarzy PPOZ na wakacje. Przyjemny wypoczynek

Dodano: 19.06.2019 10:43

Rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje. Aby zasłużony wypoczynek minął przyjemnie i bez przykrych niespodzianek, lekarze PPOZ przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Lato to przede wszystkim słońce. Kąpiele słoneczne są zalecane ze względu na witaminę D, jednak wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Gdy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Niekontrolowane, długotrwałe przebywanie na słońcu może także doprowadzić do poważnych poparzeń. - Po sezonie letnim do naszych gabinetów częściej zgłaszają się pacjenci narzekający na przebarwienia i zmiany na istniejących już znamionach. Nie zawsze jest to nowotwór, jednak zdarzają się i takie przypadki. Słońce ma dobrotliwy wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy gdy wiemy, jak z niego korzystać. Absolutnie nie wolno wychodzić na plażę, czy spacerować w upały bez wcześniejszego zabezpieczenia się dobrym kremem z filtrem UV - mówi Bożena Janicka.

W upały powinno się też wypijać więcej płynów. Dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej. Przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów. Najłatwiej wtedy o infekcje. Wystrzegajmy się spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych. Latem częściej dochodzi do zatruć salmonellą. Przyjemną ochłodę dla organizmu dostarczają kąpiele w wodzie. Lekarze PPOZ radzą, aby unikać niestrzeżonych kąpielisk i nie wskakiwać do wody, gdy organizm jest rozgrzany. Może dojść do szoku termicznego, a nawet śmierci. - Ogromnym zagrożeniem jest skakanie na główkę w miejscach do tego nie wyznaczonych i gdy grunt jest nieznany. Uderzenie głową o dno może skończyć się kalectwem. Dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co skutkuje paraliżem. Absolutnie z kąpielą wodną nie wolno łączyć alkoholu! Taka mieszanka to prosta droga do utonięcia - ostrzega szefowa PPOZ.

Nie dla wszystkich wakacje oznaczają podróże. Wiele osób pozostaje w domach. Najmłodsi najwięcej czasu spędzają przed komputerem. - Podczas korzystania z Internetu nie należy zawierać znajomości z osobami, które proponują nawiązanie rozmowy, czy spotkanie. Nigdy nie wiadomo, kto kryje się po drugiej stronie. Rodzice powinni kontrolować takie rozmowy, ale przede wszystkim zadbać, żeby ich dziecko całymi dniami nie przesiadywało przed monitorem. Wakacje to przede wszystkim aktywność fizyczna. Organizm młodego człowieka po wielu miesiącach siedzenia w szkolnej ławie potrzebuje ruchu. To najlepszy czas, żeby dotlenić umysł, wzmocnić mięśnie kręgosłupa i nabrać sił do dalszej nauki - radzą lekarze PPOZ.

W upalne dni, gdy lejący się z nieba żar osłabia i rozleniwia, warto zadbać o wzmacniającą i lekkostrawną dietę. W menu powinny się znaleźć produkty wspomagające produkcję melaniny i dostarczające witaminy A (wątróbka, ryby, żółte sery i żółtka jaj). Bombą witaminową są także owoce i warzywa sezonowe: truskawki (sezon w pełni), papryka, pomidory, cytryny, pomarańcze kiwi (witamina C - wzmacnia skórę i ma działanie odtruwające). Na zdrowie i urodę wpływ mają rośliny strączkowe, melony, marchewka, szpinak - zapobiegają odwodnieniu i utrzymują opaleniznę (dostarczają witamin E i B).

- Zróbmy wszystko, żeby był szczęśliwy i bezpieczny. I żebyśmy jesienią roześmiani, pełni sił i szczęśliwi wrócili do pracy i szkoły oczekując na kolejne wakacje - radzi Bożena Janicka.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PPOZ,   lekarze rodzinni,   Bożena Janicka,   wakacje,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.