Dzisiaj jest poniedziałek 6 lipca 2020, imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17828) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (29) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 13oC
Jutropogoda
16 / 11oC
Pojutrzepogoda
14 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Pamiątka poznańskiego Czerwca'56 - koszulka R. Strzałkowskiego

Dodano: 28.06.2019 08:34

Koszulkę niemego świadka śmierci Romka Strzałkowskiego można zobaczyć w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, w Sali Drogi do Niepodległości. 28 czerwca 1956 r. zginął 13-letni Romek Strzałkowski- najmłodsza ofiara poznańskiego Czerwca'56 roku 

Szara chłopięca koszulka, z płótna lnianego, zapinana na guziki w kolorze perłowym, na piersiach ma dwie kieszonki, z lewej wystaje banknot pięciozłotowy, trochę niżej widoczna dziura… druga dziura z tyłu na środku koszuli pod karczkiem… 28 czerwca 1956 r. zginął 13-letni Romek Strzałkowski- najmłodsza ofiara poznańskiego Czerwca'56 roku - tego dnia miał na sobie tę właśnie koszulkę. Koszulkę niemego świadka śmierci Romka - można zobaczyć w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, w Sali Drogi do Niepodległości.

Nie wiadomo dokładnie jak zginął Romek Strzałkowski, śledztwo trwa. 28 czerwca po godz. 9.00 rano wyszedł z domu przy ul. Kościuszki 104, żeby kupić kilka plasterków szynki na śniadanie. Po zakupy wysłała go mama. W kieszeni szarej koszulki miał banknot 5 złotowy. Po południu około godz.16 ktoś wezwał pomoc do rannego, który znajdował się w garażach przy ul. Krasińskiego. Pielęgniarki odnalazły ciało Romka. Był ułożony na krześle i oparty o kij od szczotki. Jedna z pielęgniarek zauważyła na lewej piersi ofiary, w okolicy serca plamy krwi i ślady po kuli. Rodzicom Janowi i Annie Strzałkowskim próbowano wmówić, że ich syn zginął od kul demonstrantów. To było ich jedyne, długo wyczekiwane dziecko.

Pani Anna w liście do ks. Józefa Jarzębowskiego napisała: (…)pomyślcie o moim bólu, bólu matki za jedynym, ukochanym synem, moją radością i nadzieją (…) Patrząc na jasne główki Waszych dzieci wspomnijcie również mojego najdroższego Syna, aby niezapomniany przetrwał na zawsze w sercach wszystkich uczciwych ludzi na całym świecie, którym droga jest Wolność i Niepodległość.

Anna Strzałkowska korespondowała zarówno z księdzem Józefem Jarzębowskim jak i uczniami kolegium Bożego Miłosierdzia w Fawley Court.  W 1959 r. przyjechała do Anglii a w 1960 r. przekazała koszulkę księżom marianom w liście napisała: Oddaję w godne ręce Przewielebnemu Ojcu Superiorowi J. Jarzębowskiemu ten oto corpus delicti strasznej zbrodni.  Od tego czasu koszulka była wystawiana w muzeum w Fawley Court. Od 2010 r. można ją zobaczyć w Muzeum w Licheniu. Czasami wypożyczana jest jako depozyt do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

  • Pamiątka poznańskiego Czerwca'56 - koszulka R. Strzałkowskiego
  • Pamiątka poznańskiego Czerwca'56 - koszulka R. Strzałkowskiego
  • Pamiątka poznańskiego Czerwca'56 - koszulka R. Strzałkowskiego

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.