Dzisiaj jest wtorek 28 stycznia 2020, imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20399) SPORT FORUM FIRMY (5457) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 3oC
Jutropogoda
3 / 4oC
Pojutrzepogoda
2 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Grzegorzew. Policyjny pies Goran odnalazł zaginion ... (1)Mistrzostwa Polski Juniorów. Dwa srebrne medale dl ... (0)

PPOZ. Brak kadr i limitów dla lekarzy - zagrożeniem dla pacjentów

Dodano: 28.06.2019 10:48

Absolutorium dla zarządu PPOZ przyjęte jednogłośnie. Brak kadr i limitów dla lekarzy - zagrożeniem dla pacjentów.

Niedobory kadrowe, rozbudowana biurokracja, brak ustalonych limitów przyjęć na listach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Tematy te zdominowały dyskusję podczas walnego zgromadzenia delegatów PPOZ, które odbyło się w Koninie. Na zjeździe jednogłośnie przyjęto także uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi PPOZ. – Udało się nam zrealizować wiele zaplanowanych zadań, ale przed nami jeszcze mnóstwo wyzwań, wymagających pilnego uregulowania. Dla bezpieczeństwa pacjentów oraz lekarzy – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Doroczny zjazd reprezentowała liczna grupa delegatów PPOZ, Zarząd PPOZ, oraz prawnicy. Komisja Rewizyjna nie wniosła żadnych uwag ani zaleceń do przedstawionego przez skarbnika PPOZ sprawozdania z wykonania budżetu za 2018 rok. Delegaci PPOZ przychylając się do wniosku Komisji Rewizyjnej, jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2018 rok oraz jednogłośnie zadecydowali o udzieleniu absolutorium Zarządowi PPOZ.

Skarbnik przedstawił prowizorium na rok 2019, a następnie zebrani podjęli uchwałę w sprawie jego przyjęcia. Podczas sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków Delegaci Walnego Zgromadzenia przyjęli apel w sprawie pogarszającej się sytuacji kadrowej w podstawowej opiece zdrowotnej. - Z niepokojem obserwujemy systematycznie pogarszającą się sytuację kadrową w poz, która wyraża się brakiem nowych kadr, starzeniem się kadry pracującej i zamykaniem placówek poz z powodu braku następców. Dotąd podejmowane urzędnicze próby naprawy tej sytuacji są nieskuteczne. Presja na szybką informatyzację ochrony zdrowia oraz regularne zwiększanie obciążeń biurokratycznych są w tej sytuacji przeciwskuteczne, utrudniając pracę i zniechęcając do dalszej pracy w poz tych lekarzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny – podkreślili w apelu lekarze PPOZ.

Walne zgromadzenie PPOZ za priorytetowe uznało wystąpienie do Ministra Zdrowia i Prezesa Rady Ministrów o podjęcie inicjatywy w celu zwiększenia naboru na studia medyczne, podjęcie działań dotyczących zatrzymania senioralnej kadry (wiekowej) w palcówkach poz oraz usankcjonowanie w poz lekarzy, którzy z końcem 2017 r. utracili prawo lekarza poz do udzielenia samodzielnych świadczeń w poz.

W trudnej i pogarszającej się sytuacji kadrowej – zdaniem PPOZ – koniecznym jest uregulowanie górnych limitów przyjęć na listy lekarza poz. - Z uwagi na konieczność ochrony zdrowia i życia pacjentów zadeklarowanych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, podnoszenia jakości podstawowej opieki zdrowotnej, a także nawiązując do faktycznych możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej podjęliśmy decyzję o wystąpieniu do Ministra Zdrowia o przyjęcie górnych limitów deklaracji pacjentów do lekarza poz (którzy będą mogli być zadeklarowani do każdego z lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej), a tym samym możliwości odmowy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przyjmowania pacjentów oraz deklaracji pacjentów, ponad ustalone wyżej limity – uzasadniają w apelu lekarze PPOZ.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   PPOZ,   Bożena Janicka,   zjazd PPOZ,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.