Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzacowanie strat przez suszę. Gminy przyjmują wnioski rolników

Szacowanie strat przez suszę. Gminy przyjmują wnioski rolników

Dodano:
Szacowanie strat przez suszę. Gminy przyjmują wnioski rolników

Gminy powiatu konińskiego rozpoczęły przyjmowanie wniosków związanych z suszą. Rolnicy mogą zgłaszać straty w swoich gospodarstwach.

W każdej z gmin powiatu konińskiego istnieje możliwość zgłaszania strat spowodowanych wystąpieniem w suszy w okresie od kwietnia do czerwca. Rolnicy, którzy wystąpią z wnioskiem powinni wykazać wszystkie uprawy, również te, w których szkody nie wystąpiły. Wszystko zostanie zweryfikowane przez komisje, które sprawdzać zgłoszone pola uprawne i spisywać protokoły strat.

Wnioski do 8 lipca przyjmowane są przez Biuro Obsługi Interesanta w Urzędzie Gminy i Miasta w Rychwale. Od 8 do 19 lipca istnieje możliwość złożenia wniosków w gminie Stare Miasto. Tutaj każde sołectwo ma inny termin: 8 lipca – Janowice i Żychlin, 9 lipca – Barczygłów i Bicz, 10 lipca – Główiew, 11 lipca – Karsy i Kazimierów, 12 lipca – Krągola i Krągola Pierwsza, 15 lipca – Modła Królewska i Trójka, 16 lipca – Lisiec Wielki, 17 lipca – Lisiec Mały, 18 lipca – Rumin i Stare Miasto, 19 lipca – Żdżary.

Do 10 lipca dokumenty od rolników przyjmowane są w Urzędzie Gminy Rzgów, a także w Urzędzie Gminy w Grodźcu i Krzymowie. Natomiast do 12 lipca wnioski składać można w gminach: Kramsk, Golina, Kleczew, Ślesin, Skulsk i Wierzbinek. Od dzisiaj do 16 lipca rolnicy mogą zgłaszać się do urzędu w Sompolnie, a do końca lipca wnioski przyjmuje gmina Kazimierz Biskupi. O jak najszybsze składanie wniosków proszą urzędnicy w gminie Wilczyn.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, żeby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”. Komisje mogą bowiem nie zdążyć zakończyć pracy przed żniwami. Wśród form pomocy dostępnych dla rolników są: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty, udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty, udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

Współpraca: Bartosz Skonieczny

Szacowanie strat przez suszę. Gminy przyjmują wnioski rolników
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole