Dzisiaj jest piątek 29 maja 2020, imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18051) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (17) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 7oC
Jutropogoda
16 / 10oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Szacowanie strat przez suszę. Gminy przyjmują wnioski rolników

Dodano: 2.07.2019 15:10

Gminy powiatu konińskiego rozpoczęły przyjmowanie wniosków związanych z suszą. Rolnicy mogą zgłaszać straty w swoich gospodarstwach.

W każdej z gmin powiatu konińskiego istnieje możliwość zgłaszania strat spowodowanych wystąpieniem w suszy w okresie od kwietnia do czerwca. Rolnicy, którzy wystąpią z wnioskiem powinni wykazać wszystkie uprawy, również te, w których szkody nie wystąpiły. Wszystko zostanie zweryfikowane przez komisje, które sprawdzać zgłoszone pola uprawne i spisywać protokoły strat.

Wnioski do 8 lipca przyjmowane są przez Biuro Obsługi Interesanta w Urzędzie Gminy i Miasta w Rychwale. Od 8 do 19 lipca istnieje możliwość złożenia wniosków w gminie Stare Miasto. Tutaj każde sołectwo ma inny termin: 8 lipca – Janowice i Żychlin, 9 lipca – Barczygłów i Bicz, 10 lipca – Główiew, 11 lipca – Karsy i Kazimierów, 12 lipca – Krągola i Krągola Pierwsza, 15 lipca – Modła Królewska i Trójka, 16 lipca – Lisiec Wielki, 17 lipca – Lisiec Mały, 18 lipca – Rumin i Stare Miasto, 19 lipca – Żdżary.

Do 10 lipca dokumenty od rolników przyjmowane są w Urzędzie Gminy Rzgów, a także w Urzędzie Gminy w Grodźcu i Krzymowie. Natomiast do 12 lipca wnioski składać można w gminach: Kramsk, Golina, Kleczew, Ślesin, Skulsk i Wierzbinek. Od dzisiaj do 16 lipca rolnicy mogą zgłaszać się do urzędu w Sompolnie, a do końca lipca wnioski przyjmuje gmina Kazimierz Biskupi. O jak najszybsze składanie wniosków proszą urzędnicy w gminie Wilczyn.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, żeby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”. Komisje mogą bowiem nie zdążyć zakończyć pracy przed żniwami. Wśród form pomocy dostępnych dla rolników są: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty, udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty, udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

Współpraca: Bartosz Skonieczny

  • Szacowanie strat przez suszę. Gminy przyjmują wnioski rolników

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Susza jest wynikiem degradacji terenu poprzez odwodnienia kilkunastu odkrywek węgla brunatnego,w promieniu 20 km od odkrywki są zakłócone stosunki wodno-powietrzne w glebie, wskutek czego nie ma wód podsiąkowych.Każda gmina na której terenie działa odkrywka otrzymuje ok.8 mln zł rocznie z tytułu podatku od kopalni.środki te należą się pokrzywdzonym z tytułu działalności kopalni czyli właścicielom gospodarstw a nie gminie.przyjmując 1 tys gospodarstw w gminie wychodzi po 8 tys na gospodarstwo,co nie pokrywa wyrządzonych szkód które wynoszą przyjmując średnią wielkość gospodarstwa 10 ha i obniżenie plonu zbóż o 50 %,czyli 3 tony,daje sumę 30 ton zboża wartości 20 tys zł.
Dodano: 10.08.2019 01:42    Przez: DP
Cd. Rozwiązaniem opisanego problemu mógłby być system tysięcy studni głębinowych do nawadniania upraw na koszt gminy jak to się praktykuje na zachodzie.Niestety w regionie konińskim stosuje się b.prostą metodę łagodzenia protestów biednych,pokrzywdzonych właścicieli gospodarstw, metodę wielokrotnie stosowaną na tym terenie od kilkuset lat w czasie potopu szwedzkiego,przez 123 lata zaborów,wojska Napoleona,W czasie I i II wojny oraz w okresie PRLu, metodę PACYFIKACJI protestów siłą przez uzbrojone po zęby jednostki, przeciwko pokrzywdzonym,takich akcji w konińskim w ostatnich 30 latach historia zanotowała kilkanaście,nazwać to hańbą to mało powiedziane.
Dodano: 10.08.2019 02:09    Przez: DP
Cd.dlaczego hańbą?ponieważ w poprzednich latach protestującye byli atakowani przez najeźdźców lub służby z nadania obcych krajów jak carskie,hitlerowskie czy sowieckie,teraz wydaje się że pacyfikację przeprowadzają Polacy.wydaje się.
Dodano: 10.08.2019 02:28    Przez: DP

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.