Dzisiaj jest niedziela 19 stycznia 2020, imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20009) SPORT FORUM FIRMY (5458) PRACA (39) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 1oC
Jutropogoda
3 / 1oC
Pojutrzepogoda
4 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Z Gołuchowem też na remis. Bramka testowanego zawo ... (0)To się po prostu opłaca! Porozumienie w sprawie zi ... (4)

Kiedy zniknęła gwiazda sprzed ratusza a Komitet się wyprowadził

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 2.07.2019 22:42

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak hucznie świętujemy wybory z czerwca 1989 r., a nie te późniejsze o dwa lata w pełni już wolne, jest dość prosta. Bo w ciągu tych dwóch lat dokonały się wszystkie najważniejsze zmiany, które sprawiły, że poprzedni ustrój upadł nie tylko w Polsce ale i całym wschodnim bloku.

W Koninie takim najbardziej widocznym symbolem radzieckiej dominacji był w przestrzeni publicznej obelisk przed ratuszem, z umieszczoną na nim czerwoną gwiazdą. Rozebrany został w lipcu 1990 roku, a miesiąc później ulicy Armii Czerwonej przywrócono przedwojenną nazwę 3 Maja. Było to możliwe, ponieważ w ciągu trzynastu miesięcy, jakie upłynęły od czerwcowych wyborów, powstał pierwszy po wojnie niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego, zapoczątkowując wydarzenia, które najpierw doprowadziły do widowiskowego upadku berlińskiego muru, a potem rozpadu całego bloku wschodniego.

Chodniki za swoje

Decyzję o demontażu konińskiej czerwonej gwiazdy podjęły nowe już władze miasta, wyłonione w maju 1990 roku. Na ich czele stanął Marek Waszkowiak, wybrany wtedy jeszcze przez Radę Miasta, zastępując na stanowisku prezydenta Ryszarda Nawrockiego, później wieloletniego wójta gminy Stare Miasto. Zasadniczą zmianą, jak się wtedy dokonała, oprócz oddania mieszkańcom swobody w wyborze władz miasta, było przyznanie gminie własnych pieniędzy. Do tej pory wszystkie niemal wydatki były zatwierdzane w Warszawie lub Poznaniu, a o inwestycje trzeba było prosić ministrów. Konin miał o tyle łatwiej, że niektóre z nich były finansowane przez wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe. W taki właśnie sposób z budżetu odkrywki Jóźwin sfinansowano budowę Pałacu Sportu, czyli dzisiejszego Obiektu Rekreacyjno-Sportowego „Rondo” (więcej na ten temat w artykule: „Pałac Sportu w Koninie”).

strona 1 z 3
1 2 3
  • Kiedy zniknęła gwiazda sprzed ratusza a Komitet się wyprowadził
  • Kiedy zniknęła gwiazda sprzed ratusza a Komitet się wyprowadził
  • Kiedy zniknęła gwiazda sprzed ratusza a Komitet się wyprowadził

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak nie kochać historii.
Dodano: 2.07.2019 23:31    Przez: Karol Fritz

KOMENTARZE

I jak nie kochać historii.
Dodano: 02.07.2019 23:31    Przez: Karol Fritz

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.