Dzisiaj jest sobota 25 stycznia 2020, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20903) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 2oC
Jutropogoda
3 / 1oC
Pojutrzepogoda
4 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
21. Gala Powiatu Konińskiego. Statuetki dla najakt ... (0)Śmiertelny wypadek w miejscowości Mokre. Nie żyje ... (6)

Hulajnogi elektryczne. Ich użytkownicy mają określone obowiązki

Dodano: 3.07.2019 09:58
Źródło: LM.pl

Słupeccy policjanci przypominają o zasadach, które dotyczą korzystających z elektrycznych hulajnóg.

Na ulicach miast coraz częściej widać miłośników ekologicznych, cichych i łatwych w obsłudze pojazdów. Hulajnogi nie zostały jeszcze określone w ustawie „Prawo o ruchu drogowych”, ale trwają prace mające zdefiniować, czym są urządzenia transportu osobistego, kto może ich używać, gdzie mogą się poruszać i jakie warunki techniczne muszą spełniać. Dzisiaj nie jest jednoznacznie stwierdzone, czy jadący hulajnogą to pieszy, czy kierujący pojazdem. Mimo to, ich użytkownicy mają obowiązek przestrzegania podstawowych zasad określonych w „Prawie o ruchu drogowym”.

Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie ostrożności i unikanie działań mogących spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Ponadto „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania”. A jeśli "uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu". Policjanci podkreślają, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni też zachowywać bezpieczne zasady podczas wymijania, omijania i wyprzedzania.

- Należy mieć na uwadze, że nie każdy pieszy (w tym osoba starsza wiekiem, dziecko, turysta zaabsorbowany zwiedzaniem miasta) znajdujący się na chodniku, a więc na części drogi przeznaczonej (co do zasady) do ruchu pieszych, ma prawo spodziewać się szybko i cicho przemieszczających się urządzeń napędzanych elektrycznie – informuje Marlena Kukawka, rzecznik słupeckiej policji.

W przypadku wątpliwości dotyczących korzystania z urządzeń transportu osobistego, informacji można zasięgnąć w wydziale ruchu drogowego KPP w Słupcy.

  • Hulajnogi elektryczne. Ich użytkownicy mają określone obowiązki

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.