Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18059) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 12oC
Jutropogoda
16 / 14oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolowa ... (4)Konin. Zaprotestują przeciwko tureckiemu atakowi n ... (5)

Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki przez kulturę

Dodano: 17.07.2019 10:58

Siedem lat upłynęło od przekazania Koninowi majątku przez pisarkę Janinę Perathoner (1926-2014). W jej domu przy ul. Staszica powstaną wkrótce pracownie artystyczne. Budynek nie będzie dalej niszczał.

O zamiarze przekazania budynku na cele kulturalne, poinformował na konferencji prasowej, Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. Do domu przy ul. Staszica wprowadzą się pracownie ceramiki, malarstwa i rysunku konińskich artystek: Ewy Gaj i Katarzyny Mijakowskiej. Tak, jak chciała znana koninianka, jej dom będzie przeznaczony na cele kulturalne i edukacyjne. Prezydent Konina odpisał umowę na czasowe (do końca 2021 roku) bezpłatne użyczenie nieruchomości o obszarze 0,0445 ha. – Spróbowaliśmy rzeczy rewitalizacji poprzez kulturę i znalezienia do tej przestrzeni osób zainteresowanych działalnością kulturalną – wyjaśnia zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

Katarzyna Mijakowska i Ewa Gaj we własnym zakresie wyremontują dom. W planach mają stworzenie pracowni artystycznych, lekcje edukacji artystycznej dla dzieci i młodzieży z konińskich szkół, organizację wystaw, projektów kulturalnych z udziałem organizacji pozarządowych i instytucji kulturalnych miasta oraz wieczorów autorskich w ogrodzie przy domu Wenedy.

Janina Perathoner, pseudonim literacki Weneda, urodziła się 26 czerwca 1926 roku w Koninie, zmarła 29 stycznia 2014 r. Ukończyła studia polonistyczne w Poznaniu, przez wiele lat pracowała w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie. Jej twórczość koncentrowała się wokół Konina. Chętnie sięgała po tematykę historyczną. Debiutowała powieścią „Słowiana”, która ukazała się w 1987 r. Na dwa lata przed śmiercią, 17 kwietnia 2012 roku, aktem notarialnym przekazała rodzinnemu miastu prawa autorskie do książek oraz nieruchomość przy ul. Staszica z przeznaczeniem na cele kulturalne, edukacyjne lub opiekuńczo - wychowawcze.

  • Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki przez kulturę
  • Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki przez kulturę
  • Artystyczny dom. Rewitalizacja konińskiej starówki przez kulturę

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.