Dzisiaj jest wtorek 25 lutego 2020, imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21460) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (44) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 3oC
Jutropogoda
4 / 1oC
Pojutrzepogoda
3 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Luźna gierka: Nowy pomysł na stadion. Jednak na Po ... (0)Konin. W niedzielę przejdzie Marsz Pamięci Żołnier ... (5)

Bezpieczeństwo podczas żniw. Strażacy przypominają o zasadach

Dodano: 19.07.2019 10:42
Źródło: LM.pl

Rozpoczął się okres żniw. Konińscy strażacy odnotowali już kilka zdarzeń z tym związanych. Przypominają przy tym o zasadach bezpieczeństwa.

Ubiegłe lata pokazały, że żniwa i utrzymująca się w tym czasie wysoka temperatura oraz pośpiech podczas prac w polu, mogą doprowadzić do pożarów, a nawet tragedii. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie w ostatnim czasie odnotowała już kilka zdarzeń, w tym m.in. pożarów zboża na pniu. Mundurowi przypominają, aby wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu były systematycznie smarowane i sprawdzane, czy są sprawne. Zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyną pożarów kombajnów, czy pras do słomy.

- Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie papierosów jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie papierosów przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie – podkreśla Sebastian Andrzejewski, rzecznik konińskiej straży pożarnej.

Ważna jest też odległość stawiania stert, stogów i brogów. Od budynków wykonanych z materiałów palnych to 30 m, od budynków z materiałów niepalnych – 20 m, od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m, od dróg wewnętrznych i granicy działki – 10 m, od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m, od lasów i terenów zadrzewionych – 100 m, a między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m.

Strażacy przypominają też, że wypalanie słomy i pozostałości roślinnych jest zabronione.

fot. KM PSP Konin

  • Bezpieczeństwo podczas żniw. Strażacy przypominają o zasadach

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.