Dzisiaj jest niedziela 5 kwietnia 2020, imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17639) SPORT FORUM FIRMY (5475) PRACA (24) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 6oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
16 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zakaz wstępu do lasu. Wprowadzono czasowe ogranicz ... (10)Ślesin. Kilka tysięcy bezpłatnych masek do rozdani ... (5)

Z majątku w Kazimierzu, przez obóz koncentracyjny do pegeeru

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 23.07.2019 15:35

Antoni Mańkowski przejął po ojcu majątek Kazimierz Biskupi zaledwie dwa lata przed wojną, nie zdążył więc zapisać się zbytnio w pamięci tutejszych mieszkańców. Podczas wojny przeżył więzienie gestapo i obóz koncentracyjny we Flossenburgu, a po jej zakończeniu pełnił między innymi obowiązki dyrektora Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Po śmierci Stanisława Mańkowskiego w marcu 1937 roku zarząd majątkiem przejął 28-letni syn Antoni (na załączonym zdjęciu z lewej, z prawej stoi Stanisław, między nimi Barbara, Wanda i Jadwiga Mańkowskie). Sięgający 100 tys. zł podatek spadkowy i około 70 tys. zł kredytu spłacił w ciągu roku, dzięki – jak napisał w swoich wspomnieniach – „wyjątkowo oszczędnej i zapobiegliwej gospodarce zmarłego ojca”.

Miał głowę pełną projektów

Stanisław Mańkowski pozostawił bowiem po sobie kwitnące gospodarstwo, wycenione wówczas na ponad 4,5 mln zł (razem z innymi nieruchomościami, w tym między innymi Jeziorem Głodowskim i kamienicami w Warszawie), obciążone zobowiązaniami nieco tylko przekraczającymi kwotę 1,4 mln zł. Były to nie tylko dobra ziemskie Kazimierz Biskupi z przyległościami (z czego folwarki Słaboludź, Białybród i Jóźwin posiadały odrębne księgi hipoteczne) ale również warsztat mechaniczny, tartak, zakład rymarski i gorzelnia, której wyposażenie z firmy Zaremba w Koninie wyceniono na 16.055 zł.

Antoni chciał pomnożyć ten majątek i rozwinąć produkcję. „Jak każdy młody miałem też pełną głowę projektów i planów. Chciałem dokupić majątek rolny Golina (...) i poczyniłem już wstępne starania i umowy. Sam majątek posiadał około 300 ha ziemi ornej, lekkiej żytnio-kartoflanej, dość duży dwór i miły park, ale co najważniejsze, miał dużą gorzelnię i rektyfikację, a ta ostatnia interesowała mnie najbardziej. (...) Wszystkim tym moim planom i zamierzeniom położył kres wybuch drugiej wojny światowej.” – zanotował we „Wspomnieniach mojego życia”.

Uniknął rozstrzelania

Po wybuchu wojny Antoni Mańkowski razem z rodziną ruszył na wschód, ale po kilku dniach tułaczki wrócił do Kazimierza Biskupiego. Okazało się jednak, że nie ma gdzie mieszkać, bo w wybudowanym przez jego ojca pałacu rozlokowało się niemieckie wojsko. I nie było to jego największe zmartwienie, bo po aresztowaniu przez okupantów został umieszczony w konińskim więzieniu. Miał widać szczęście, bo nie został – jak Stanisław Kwilecki z Grodźca – rozstrzelany nad wykopanym na cmentarzu żydowskim dołem.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Z majątku w Kazimierzu, przez obóz koncentracyjny do pegeeru

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.