Dzisiaj jest piątek 25 września 2020, imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18081) SPORT FORUM FIRMY (5537) PRACA (67) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 14oC
Jutropogoda
18 / 13oC
Pojutrzepogoda
11 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Specjalna aplikacja do segregacj ... (0)Konin. Zdezynfekowano budynek II Liceum Ogólnokszt ... (4)

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Materiał Partnera

Dodano: 24.07.2019 13:38

Język z uwagi na szybki rozwój technologii, medycyny i nauki zmienia się równie dynamicznie i odzwierciedla zmiany otaczającego nas świata.  

Na naszej kuli ziemskiej jest blisko 7 tysięcy języków i narzeczy, jednak tak naprawdę większość ludzi porozumiewa się zaledwie w 12 językach. Pierwsze miejsce wśród języków nie zajmuje jednak język angielski, a chiński, którym posługuje się 1,39 mld ludzi, dla którym jest on językiem ojczystym. Jednak to język angielski, choć każdy język się rozwija i zmienia, najmocniej i najszybciej unaocznia zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

Postęp technologiczny, gospodarczy i społeczny przebiega bardzo szybko, powstają nowe wynalazki, urządzenia, zjawiska, które muszą też znaleźć swoje odbicie w języku. Potrzebujemy przecież wyrazów, aby określić i nazwać to co się tworzy i zmienia. Dlatego wymyślane są nowe terminy, związki frazeologiczne, a stare słowa nabierają nowego znaczenia. W rozwoju języka nie można pominąć rozwoju Internetu, dzięki któremu zmiany wprowadzane w języku angielskim wpływają stosunkowo szybko na zmiany w innych językach.

W języku polskim chociażby pojawiło się wiele nowych słów wziętych z języka angielskiego jak np.: smartfon, dron, blog, email czy tablet, inne wyrazy zostały zaś dostosowane do naszego języka, tzn. spolszczone jak chociażby: dresy, legginsy, sponsoring czy tabloidy. Bardzo liczną grupę wyrazów tworzą zlepki z przedrostkiem: giga- , mega-, eko-, bio-, pseudo- czy cyber. Każdy język ponadto dąży do upraszczania i tworzenia tzw. neologizmów, czyli wyrazów krótkich, które się szybko wymawia: jak spoko, pozdro, siłka, komp czy korpo. W rozwijającym się świecie języki rozwijają się jak widać bardzo dynamicznie, za tymi zmianami muszą podążyć też tłumacze wykonujący przekład i tłumaczenia na języki, aby jak najbardziej rzetelnie oddać rzeczywistość i kontekst na język obcy. Ma to szczególne znaczenie w tłumaczeniu sloganów, haseł reklamowych czy np. w przypadku tłumaczenia zjawisk społecznych charakterystycznych tylko dla danej grupy kulturowej.   

Warto uczyć się języków, aby móc wykorzystywać te umiejętności w kontaktach biznesowych, na urlopie czy chociażby chcąc rozwijać swoją wiedzę z danej dziedziny, bo wiele interesujących i wartościowych artykułów publikowanych jest np. po angielsku. Aktualnie w nauce języków oraz w tłumaczeniach pomaga nam Internet z mnóstwem stron internetowych, filmików, kursów nauki języków obcych, gdzie możemy za darmo pogłębiać naszą wiedzę i uczyć się znaczenia nowych słówek. Nauka, jeśli tylko mamy motywację staje się coraz łatwiejsza, a ilość metod jest tak wielka, że każdy z pewnością może znaleźć coś dla siebie. Nic tylko sięgać:) Ponadto, warto pamiętać, ze nauka języków obcych rozwija nasz mózg i sprzyja tworzeniu się nowych połączeń neuronowych. Nic nie zmusza mózgu do tak kompleksowej zmiany i rozwoju jak tworzenie nowych reguł i zmiana myślenia, otwarcię się na nowe obszary i sposoby myślenia.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:edukacja,   nauka,   języki obce

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.