Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościDlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Materiał Partnera

Dodano:
Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Język z uwagi na szybki rozwój technologii, medycyny i nauki zmienia się równie dynamicznie i odzwierciedla zmiany otaczającego nas świata.  

Na naszej kuli ziemskiej jest blisko 7 tysięcy języków i narzeczy, jednak tak naprawdę większość ludzi porozumiewa się zaledwie w 12 językach. Pierwsze miejsce wśród języków nie zajmuje jednak język angielski, a chiński, którym posługuje się 1,39 mld ludzi, dla którym jest on językiem ojczystym. Jednak to język angielski, choć każdy język się rozwija i zmienia, najmocniej i najszybciej unaocznia zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

Postęp technologiczny, gospodarczy i społeczny przebiega bardzo szybko, powstają nowe wynalazki, urządzenia, zjawiska, które muszą też znaleźć swoje odbicie w języku. Potrzebujemy przecież wyrazów, aby określić i nazwać to co się tworzy i zmienia. Dlatego wymyślane są nowe terminy, związki frazeologiczne, a stare słowa nabierają nowego znaczenia. W rozwoju języka nie można pominąć rozwoju Internetu, dzięki któremu zmiany wprowadzane w języku angielskim wpływają stosunkowo szybko na zmiany w innych językach.

W języku polskim chociażby pojawiło się wiele nowych słów wziętych z języka angielskiego jak np.: smartfon, dron, blog, email czy tablet, inne wyrazy zostały zaś dostosowane do naszego języka, tzn. spolszczone jak chociażby: dresy, legginsy, sponsoring czy tabloidy. Bardzo liczną grupę wyrazów tworzą zlepki z przedrostkiem: giga- , mega-, eko-, bio-, pseudo- czy cyber. Każdy język ponadto dąży do upraszczania i tworzenia tzw. neologizmów, czyli wyrazów krótkich, które się szybko wymawia: jak spoko, pozdro, siłka, komp czy korpo. W rozwijającym się świecie języki rozwijają się jak widać bardzo dynamicznie, za tymi zmianami muszą podążyć też tłumacze wykonujący przekład i tłumaczenia na języki, aby jak najbardziej rzetelnie oddać rzeczywistość i kontekst na język obcy. Ma to szczególne znaczenie w tłumaczeniu sloganów, haseł reklamowych czy np. w przypadku tłumaczenia zjawisk społecznych charakterystycznych tylko dla danej grupy kulturowej.   

Warto uczyć się języków, aby móc wykorzystywać te umiejętności w kontaktach biznesowych, na urlopie czy chociażby chcąc rozwijać swoją wiedzę z danej dziedziny, bo wiele interesujących i wartościowych artykułów publikowanych jest np. po angielsku. Aktualnie w nauce języków oraz w tłumaczeniach pomaga nam Internet z mnóstwem stron internetowych, filmików, kursów nauki języków obcych, gdzie możemy za darmo pogłębiać naszą wiedzę i uczyć się znaczenia nowych słówek. Nauka, jeśli tylko mamy motywację staje się coraz łatwiejsza, a ilość metod jest tak wielka, że każdy z pewnością może znaleźć coś dla siebie. Nic tylko sięgać:) Ponadto, warto pamiętać, ze nauka języków obcych rozwija nasz mózg i sprzyja tworzeniu się nowych połączeń neuronowych. Nic nie zmusza mózgu do tak kompleksowej zmiany i rozwoju jak tworzenie nowych reguł i zmiana myślenia, otwarcię się na nowe obszary i sposoby myślenia.

Czytaj więcej na temat:edukacja, nauka, języki obce
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole