Dzisiaj jest wtorek 4 sierpnia 2020, imieniny: Dominika, Protazego, Jana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16858) SPORT FORUM FIRMY (5514) PRACA (48) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 12oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
24 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Polak, który uratował trójkę dzieci, pochodził z r ... (3)Wierzbinek. Wójt odznaczony medalem MSWiA za zasłu ... (1)

Starostowie dożynek w Wierzbinku to przodujący rolnicy w regionie

Dodano: 30.07.2019 13:18

Tegoroczne powiatowo - gminno - parafialne dożynki odbędą się 18 sierpnia w Wierzbinku.  W niepowtarzalnym ceremoniale Święta Plonów szczególną rolę odgrywają starostowie dożynek.

Jako reprezentanci środowiska rolniczego danej społeczności pełnią honory gospodarzy uroczystości i przewodniczą ceremonii dożynkowej. Tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję powierza się rolnikom cieszącym się największym autorytetem w swoim środowisku. W tym roku, obowiązki starościny i starosty dożynek w Wierzbinku powierzone zostały Wioletcie Słowińskiej i Markowi Pietrzakowi.

Wioletta Słowińska wraz z mężem Witoldem prowadzi w miejscowości Morzyczyn nowoczesne gospodarstwo o powierzchni 40,09 ha specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz warzywnictwie. W strukturze upraw dominują pomidory (13 ha) oraz cebula (10 ha). Pozostałą powierzchnię zajmują pszenica i kukurydza. Gospodarstwo jest zmechanizowane (posiada m.in.: kombajn do zbioru pomidorów, maszynę do obierania cebuli) i spełnia najwyższe standardy organizacji pracy oraz wszystkie normy integrowanej produkcji roślin. Rolnicy osiągają satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne, są też laureatami Powiatowego Rolnika Roku 2016, finalistami konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” (w którym w 2017 r. zwyciężyli na szczeblu rejonowym oraz zajęli II miejsce w jego etapie wojewódzkim), a także zdobywcami tytułu „Wielkopolski Rolnik Rok 2017”.

Marek Pietrzak wraz z żoną Marzeną mieszka w miejscowości Ziemięcin i prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w sadownictwie nastawionym na uprawę owoców śliwy, wiśni i jabłoni. W strukturze produkcji nasadzenia sadownicze stanowią: 4 ha śliwy (roczny plon kształtuje się na poziomie 35 ton z hektara), 4 ha wiśni ( 25 ton z hektara) oraz 2 ha jabłoni (30 ton z hektara). Gospodarstwo spełnia warunki ochrony środowiska i jest wyposażone w nowoczesne technologie, co gwarantuje owoce wysokiej jakości. Państwo Pietrzakowie zostali wyróżnieni aktem nominacji w konkursie „Powiatowy Rolnik Roku 2011”, a trzy lata później, w 2014 r. - zakończyli udział w konkursie z tytułem i statuetką żniwiarza. W 2015 r. rolnicy otrzymali wyróżnienie w konkursie „ Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Starostów dożynek tradycyjnie wspierać będą asystenci: Justyna Licheniak i Michał Liśkiewicz

Justyna Licheniak – ma 19 lat, jest absolwentką Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie i studentką Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie. Mieszka wraz z rodzicami we wsi Kolonia Racięcin i pomaga w gospodarstwie, które rodzice przejęli w 1993 roku od dziadków. W ciągu 26 lat państwo Licheniakowie powiększyli areał gospodarstwa z 9 do 27,5 ha. Głównym profilem jego działalności jest hodowla bydła. Aktualnie stado tworzy 60 sztuk: krów mlecznych i opasów. Prowadzona produkcja roślinna (kukurydza na kiszonkę, zboża i rośliny motylkowe) całkowicie przeznaczana jest na paszę dla zwierząt. Podstawowym dochodem gospodarstwa jest produkcja mleka, a dodatkowym sprzedaż bydła opasowego.

Michał Liśkiewicz – 23-letni mieszkaniec Broniszewa, z zamiłowania rolnik, z zawodu: technik ochrony środowiska oraz pracownik administracji publicznej (wykształcenie wyższe). Wspiera rodziców w prowadzeniu 27-hektarowego gospodarstwa, które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Obecne stado liczy 35 krów. Główne dochody przynosi sprzedaż mleka, a dodatkowe - opasów oraz zbóż. Prowadzona w gospodarstwie produkcja roślinna koncentruje się na zbożach. Ponadto, w strukturze upraw znajduje się kukurydza, rośliny motylkowe oraz cebula.

 

  • Starostowie dożynek w Wierzbinku to przodujący rolnicy w regionie

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.