Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStarostowie dożynek w Wierzbinku to przodujący rolnicy w regionie

Starostowie dożynek w Wierzbinku to przodujący rolnicy w regionie

Dodano:
Starostowie dożynek w Wierzbinku to przodujący rolnicy w regionie

Tegoroczne powiatowo - gminno - parafialne dożynki odbędą się 18 sierpnia w Wierzbinku.  W niepowtarzalnym ceremoniale Święta Plonów szczególną rolę odgrywają starostowie dożynek.

Jako reprezentanci środowiska rolniczego danej społeczności pełnią honory gospodarzy uroczystości i przewodniczą ceremonii dożynkowej. Tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję powierza się rolnikom cieszącym się największym autorytetem w swoim środowisku. W tym roku, obowiązki starościny i starosty dożynek w Wierzbinku powierzone zostały Wioletcie Słowińskiej i Markowi Pietrzakowi.

Wioletta Słowińska wraz z mężem Witoldem prowadzi w miejscowości Morzyczyn nowoczesne gospodarstwo o powierzchni 40,09 ha specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz warzywnictwie. W strukturze upraw dominują pomidory (13 ha) oraz cebula (10 ha). Pozostałą powierzchnię zajmują pszenica i kukurydza. Gospodarstwo jest zmechanizowane (posiada m.in.: kombajn do zbioru pomidorów, maszynę do obierania cebuli) i spełnia najwyższe standardy organizacji pracy oraz wszystkie normy integrowanej produkcji roślin. Rolnicy osiągają satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne, są też laureatami Powiatowego Rolnika Roku 2016, finalistami konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” (w którym w 2017 r. zwyciężyli na szczeblu rejonowym oraz zajęli II miejsce w jego etapie wojewódzkim), a także zdobywcami tytułu „Wielkopolski Rolnik Rok 2017”.

Marek Pietrzak wraz z żoną Marzeną mieszka w miejscowości Ziemięcin i prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w sadownictwie nastawionym na uprawę owoców śliwy, wiśni i jabłoni. W strukturze produkcji nasadzenia sadownicze stanowią: 4 ha śliwy (roczny plon kształtuje się na poziomie 35 ton z hektara), 4 ha wiśni ( 25 ton z hektara) oraz 2 ha jabłoni (30 ton z hektara). Gospodarstwo spełnia warunki ochrony środowiska i jest wyposażone w nowoczesne technologie, co gwarantuje owoce wysokiej jakości. Państwo Pietrzakowie zostali wyróżnieni aktem nominacji w konkursie „Powiatowy Rolnik Roku 2011”, a trzy lata później, w 2014 r. - zakończyli udział w konkursie z tytułem i statuetką żniwiarza. W 2015 r. rolnicy otrzymali wyróżnienie w konkursie „ Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Starostów dożynek tradycyjnie wspierać będą asystenci: Justyna Licheniak i Michał Liśkiewicz

Justyna Licheniak – ma 19 lat, jest absolwentką Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie i studentką Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie. Mieszka wraz z rodzicami we wsi Kolonia Racięcin i pomaga w gospodarstwie, które rodzice przejęli w 1993 roku od dziadków. W ciągu 26 lat państwo Licheniakowie powiększyli areał gospodarstwa z 9 do 27,5 ha. Głównym profilem jego działalności jest hodowla bydła. Aktualnie stado tworzy 60 sztuk: krów mlecznych i opasów. Prowadzona produkcja roślinna (kukurydza na kiszonkę, zboża i rośliny motylkowe) całkowicie przeznaczana jest na paszę dla zwierząt. Podstawowym dochodem gospodarstwa jest produkcja mleka, a dodatkowym sprzedaż bydła opasowego.

Michał Liśkiewicz – 23-letni mieszkaniec Broniszewa, z zamiłowania rolnik, z zawodu: technik ochrony środowiska oraz pracownik administracji publicznej (wykształcenie wyższe). Wspiera rodziców w prowadzeniu 27-hektarowego gospodarstwa, które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Obecne stado liczy 35 krów. Główne dochody przynosi sprzedaż mleka, a dodatkowe - opasów oraz zbóż. Prowadzona w gospodarstwie produkcja roślinna koncentruje się na zbożach. Ponadto, w strukturze upraw znajduje się kukurydza, rośliny motylkowe oraz cebula.

 

Starostowie dożynek w Wierzbinku to przodujący rolnicy w regionie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole