Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowiatowy Rolnik Roku. Kto tym razem zdobędzie „Żniwiarza”?

Powiatowy Rolnik Roku. Kto tym razem zdobędzie „Żniwiarza”?

Dodano:
Powiatowy Rolnik Roku. Kto tym razem zdobędzie „Żniwiarza”?

Pomysłowość, zaradność, dobra organizacja pracy oraz wysoki poziom wiedzy z zakresu obranych kierunków produkcji, to cechy które charakteryzują laureatów Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”.

Kto tym razem zdobędzie prestiżowy tytuł i statuetkę „Żniwiarza” dowiemy się 18 sierpnia podczas Powiatowo - Gminno - Parafialnych Dożynek w Wierzbinku. Konkurs „Powiatowy Rolnik Roku” adresowany jest do wiodących rolników z powiatu konińskiego, którzy wnoszą istotną wartość w życie własnego regionu i jego społeczności. Niezmiennie od 17 lat, zarząd powiatu nagradza takich przedsiębiorców z myślą o ich promocji oraz w celu popularyzacji dobrych praktyk rolniczych. Inicjatywa ma również przyczyniać się do poprawy wizerunku naszego rolnictwa oraz tworzeniu konkurencji jakościowej dla analogicznych produktów pochodzących z importu.

Podczas siedemnastu edycji konkursu, powołana zarządzeniem starosty kapituła, odwiedziła i poddała wnikliwej ocenie 327 gospodarstw rekomendowanych przez samorządy lokalne i instytucje działające w otoczeniu rolnictwa. Oceniając kandydatów m.in. pod względem efektywności gospodarowania, nowoczesności stosowanych technologii, organizacji pracy, dbałości o środowisko naturalne i estetykę obejścia, kapituła nominowała do finału konkursu 156 rolników, a 77 spośród nich uhonorowała tytułem „Powiatowy Rolnik Roku”.

Do udziału w tegorocznym konkursie zgłoszono 7 gospodarstw reprezentujących różne profile działalności. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Zenona Paszka – członka Zarządu Powiatu Konińskiego, nominacje do tytułu „Powiatowy Rolnik Roku 2019” otrzymali:

Adrian Andrzejewski prowadzący w miejscowości Kuźnica, gmina Kramsk, gospodarstwo o powierzchni 20,51 hektarów, w którym dominującym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego. Aktualna wielkość stada to 10 krów, a średnia wydajność mleka od jednej sztuki wynosi 7000 litrów rocznie. W gospodarstwie prowadzony jest również tucz opasów. Ich roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie 9 szt. o łącznej wadze 6300 kg. W gospodarstwie uprawiana jest trawa, pszenżyto, owies, ziemniaki i pszenica.

Sławomir i Arleta Fekner posiadający nowoczesne gospodarstwo o powierzchni 35 ha w miejscowości Miłaczew w gminie Kleczew. W strukturze prowadzonych upraw dominują zboża, pszenżyto, pszenica, rośliny strączkowe, kukurydza i jęczmień.Na powierzchni 4 ha uprawiane są buraki cukrowe, dające plon na poziomie70 ton z ha.  Ponadto, w zmechanizowanych budynkach prowadzona jest hodowla trzody chlewnej  w cyklu zamkniętym. Aktualnie stado składa się z 50 loch. Roczna sprzedaż tuczników kształtuje się na poziomie 900 sztuk. W celu ochrony stada przed afrykańskim pomorem świń (ASF) gospodarstwo zostało dostosowane do wymogów programu bioasekuracji. Od 2019 r. pan Sławomir sprawuje funkcję sołtysa we wsi Miłaczew, a jego żona przewodniczy Kołu Gospodyń Wiejskich w Miłaczewie.

Mateusz i Sylwia Jaworscy prowadzący w miejscowości Patrzyków, gmina Kramsk 60-hektarowe gospodarstwo (w tym 20 ha stanowią grunty dzierżawione) specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Obecnie stado tworzy 65 krów i 65 jałówek. Średnia wydajność mleka od jednej sztuki wynosi 10250 litrów na rok.Hodowli zwierząt podporządkowana  jest również cała produkcja roślinna. Gospodarstwo jest zmechanizowane, a prowadzona  w nim produkcja odbywa się z zachowaniem zasad środowiska naturalnego, higieny  i bezpieczeństwa.

Ilona i Marek Michalakowie posiadający w miejscowości Kuchary Borowe, gmina Rychwał, gospodarstwo o powierzchni 130 ha o profilu działalności - hodowla bydła mlecznego. Aktualnie stado liczy ponad 200 krów, z czego 100 sztuk dojnych. Średnia wydajność mleka od jednej krowy wynosi 9000 litrów rocznie. W gospodarstwie uprawiana jest: kukurydza (50 ha), lucerna (15 ha), trawy (20 ha), jęczmień (15 ha) oraz pszenżyto (30 ha). Poza prowadzeniem gospodarstwa, państwo Michalakowie zajmują się produkcją doskonałej jakości serów.

Arkadiusz i Krzysztofa Naworscy z Honoratki, w gminie Ślesin, którzy są właścicielami 170-hektarowego gospodarstwa specjalizującego się w hodowli bydła oraz produkcji roślinnej. Aktualnie stado liczy 60 krów, 30 jałówek i 20 cieląt. Średnia wydajność mleka od krowy wynosi 9500 litrów rocznie. W ubiegłym roku rolnicy sprzedali również 25 opasówo łącznej wadze 1,250 t. W gospodarstwie wykorzystywana jest własna baza paszowa składająca się z kiszonki z kukurydzy, lucerny, oraz sianokiszonki przechowywanej w silosach. W prowadzonej produkcji roślinnej dominuje kukurydza (70 ha), pszenżyto (20 ha), żyto (25 ha), jęczmień (10 ha), pszenica (15 ha), oraz lucerna (25 ha). Gospodarstwo posiada oborę wyposażoną w nowoczesne urządzenia ograniczające emisję dwutlenku węgla.

Magdalena i Krzysztof Piaseccy z Lubstowa w gminie Sompolno prowadzą w pełni zmechanizowane gospodarstwo rolne o powierzchni 78 ha. Jego głównym profilem działalności jest produkcja roślinna, w której skład wchodzi: sad jabłoniowy o powierzchni 26 ha, sad wiśniowy - 3 ha, kukurydza na ziarno - 38 ha, żyto ozime - 6 ha oraz pszenica ozima. Gospodarstwo posiada przydomową oczyszczalnię ścieków, a w uprawach sadowniczych stosuje się system nawadniania kropelkowego. Państwo Piaseccy niejednokrotnie korzystali z programów unijnych, między innymi pozyskali środki na zakup nowych odmian drzew owocowych, ciągnik oraz utwardzenie placu manewrowego.

Kolejna edycja konkursu potwierdza, że rolnikom z powiatu konińskiego nie brakuje motywacji do inwestowania w swoje gospodarstwa, do pogłębiania wiedzy w zakresie pozyskiwania środków na ich modernizację, czy też dbania o środowisko i estetykę otoczenia. Wyróżnione gospodarstwa są nowoczesne i konkurencyjne, spełniają najwyższe standardy organizacji pracy, osiągają wysoki poziom produkcji i satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne.          

Powiatowy Rolnik Roku. Kto tym razem zdobędzie „Żniwiarza”?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole