Dzisiaj jest poniedziałek 6 kwietnia 2020, imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17326) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (23) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
16 / 9oC
Pojutrzepogoda
17 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
,,Kopernik" znów najlepszy. Grają też w Grarantann ... (0)Koninianie w "Kwarantańcu" polskich choreografów i ... (0)

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 6.08.2019 07:04

„Przyjechali do nas łazikiem i przywieźli nam broń i amunicję” – zapisał Paweł Mańkowski. Stacjonujące w Polsce węgierskie oddziały od początku odnosiły się do Polaków życzliwie, co nie zmieniło się również po wybuchu powstania. Bywało, że Madziarzy ryzykowali życiem, czego świadectwem są groby węgierskich żołnierzy, rozstrzelanych przez Niemców za udzielną powstańcom pomoc i wsparcie.

Powstańcy z batalionu „Jeleń” umówili się z Węgrami, że następnego dnia wyślą do nich kilku ludzi po następną partię broni. Poszło dwóch żołnierzy, ale wrócił tylko jeden, bo – jak się okazało – drugi został ranny w wyniku niemieckiego ostrzału. Na szczęście udało się go odnaleźć żywego i odstawić do szpitala. A kontakt z Węgrami się urwał.

Ręcznik na ranę

Kiedy 1 września nastąpił atak czołgów z dywizji SS – jak przypuszczał Paweł Mańkowski – „Hermann Göring” albo „Wiking”, batalion wycofał się na Dolny Mokotów. „Tam musieliśmy przekroczyć szosę Królewską i goły plac o szerokości około 150 m, które były pod obstrzałem czołgów niemieckich i ciężkich moździerzy z pola Mokotowskiego. Stwierdziliśmy, że pociski z moździerzy pękają na placu co pół minuty, więc zaczęliśmy przebiegać plac co pół minuty po każdym wybuchu.”

Paweł Mańkowski biegł ostatni i na środku placu usłyszał lecący pocisk. Zamiast paść na ziemie, zaryzykował i pobiegł dalej. Podmuch wybuchu zachwiał nim i zrzucił mu z głowy beret, ale dotarł na drugi koniec placu. Dopiero po schowaniu się za ścianą kamienicy, dowiedział się od kolegów, że z twarzy ścieka mu krew. Zabrakło już opatrunków, więc zawinięto mu na głowie turban z ręcznika, wyszperanego w pobliskiej kamienicy.

Sanitariuszki zginęły

Rana okazała się głęboka a poważny upływ krwi mocno osłabił dwudziestodwulatka, toteż koledzy odprowadzili go na Górny Mokotów. „Po drodze spotkaliśmy dwie sanitariuszki: Teresę Sobańską i Różę Sapieżankę, które mnie doprowadziły do punktu na ulicy Puławskiej. Zostałem umieszczony na stole operacyjnym i dr Raczyński, i dr Rapacki zajęli się mną. Róża Sapieżanka i Teresa Sobańska poszły dalej i miały niedługo wrócić. W międzyczasie był nalot sztukasów, które zdemolowały sąsiedni blok i obie zginęły w bramie domu, gdzie się schroniły.”

20 września wszyscy, którzy mogli nieść broń i amunicję, dostali rozkaz przejścia kanałami do Śródmieścia. Ranni mieli zostać przy ulicy Dworkowej.

strona 2 z 3
1 2 3
Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧
Slajd 1/3

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

slajd 1 z 3

W przeciwieństwie do starszej siostry, Paweł Mańkowski przeżył Powstanie Warszawskie, dzięki czemu dzisiaj możemy odtworzyć jego udział w walkach o stolicę w oparciu o spisane po latach wspomnienia. Jadwiga Mańkowska – łączniczka „Wińcia” – zginęła gdzieś w gruzach zniszczonej Warszawy. Miała 28 lat.

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

slajd 2 z 3

W przeciwieństwie do starszej siostry, Paweł Mańkowski przeżył Powstanie Warszawskie, dzięki czemu dzisiaj możemy odtworzyć jego udział w walkach o stolicę w oparciu o spisane po latach wspomnienia. Jadwiga Mańkowska – łączniczka „Wińcia” – zginęła gdzieś w gruzach zniszczonej Warszawy. Miała 28 lat.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Odpowiedzialni za wybuch Powstania powinni zostać ukarani.
Dodano: 6.08.2019 12:43    Przez: Grzech Walerian

KOMENTARZE

Odpowiedzialni za wybuch Powstania powinni zostać ukarani.
Dodano: 06.08.2019 12:43    Przez: Grzech Walerian
W ogóle nie powinno dojść do powstań, do tej strasznej wojny. Trzeba było najpóźniej 1 września 1939 roku o 10 rano podpisać kapitulację i włączyć Polskę do Niemiec, zastrzegając jedynie, że językiem urzędowym będzie niemiecki, ale domach czy między sobą Polacy zachowają prawo do swobodnego rozmawiania w języku polskim, zamienić go po prostu na gwarę i po kłopocie. Skoro Niemcy uznali, że chcą zaopiekować się Polską i Polakami, że tak będzie lepiej dla Europy to nie potrzebny był cały ten opór. Ale Polak zawsze wie najlepiej i zamiast podporządkować się mądrzejszym, to musi robić awanturę
Dodano: 08.08.2019 06:36    Przez: Romek Ress
Już nie dojdziemy do prawdy politycznej czy Powstanie powinno się rozpocząć czy nie. Opisywane jest życie wspaniałego człowieka, patriotycznej rodziny, którą miałem przyjemność poznać. Śledzę zapiski z historii rodziny. W Koninie żyje wiele osób, które miały do czynienia z rodziną Mańkowskich. Gdyby co niektórzy pomyśleli to by im się oczy otworzyły. A ci ludzie nigdy się nie wywyższali mieszkając i przebywając wśród nas, w Koninie.
Dodano: 07.08.2019 01:17    Przez: Znajomy
Czy powinno się rozpocząć możemy wnioskować po skutkach-zginęło prawie 200 tys.mieszkańców,unicestwiono wielkie miasto,przepadły skarby kultury,wyeliminowano kwiat młodzieży,inteligencję,która po wojnie mogła wpływać na politykę kraju.Nie zyskano nic,kompletnie nic.
Dodano: 07.08.2019 12:02    Przez: Grzech Walerian
W ogóle Polacy niepotrzebnie walczyli
Dodano: 08.08.2019 06:38    Przez: Romek Ress

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.