Dzisiaj jest poniedziałek 6 kwietnia 2020, imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17357) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (23) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
16 / 9oC
Pojutrzepogoda
17 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
,,Kopernik" znów najlepszy. Grają też w Grarantann ... (0)Koninianie w "Kwarantańcu" polskich choreografów i ... (0)

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 6.08.2019 07:04

„Na interwencję moich kolegów i po wyrażeniu zgody przez oddział sanitarny pozwolono mi iść z niemi i przenieść sześć pocisków do granatników, które przewiesiłem z boku przy torbie. Byłem cały obandażowany, ręka, głowa i plecy.”

Ścieki sięgały do brody

Do kanałów weszli o godzinie 21.00. Poruszali się w całkowitych ciemnościach i milczeniu, więc żeby się nie pogubić, szli gęsiego, trzymając się za ręce. Początkowo były to przestronne tunele, w których mogli się wyprostować, a ścieki sięgały im tylko do kostek. „Pod ulicą Czerniakowską weszliśmy w burzowce, w których ścieki sięgały mi do brody, natomiast niżsi ode mnie musieli wprost podskakiwać dla złapania powietrza.”

Ponieważ nie można się było odzywać, bo akustyka pod ziemią była taka, że „gdy ktoś kaszlnął, to wydawało się, że pęka granat, a echo utrzymywało się przez kilka sekund”, w wielu głowach rodziły się podejrzenia i obawy, że to Niemcy puszczają wodę w kanały, żeby zatopić powstańców, jak to miało miejsce na Starym Mieście.

Noc w fekaliach

„Kanały w pewnym miejscu zwęziły się do tego stopnia, że musieliśmy iść na czworakach, a potem czołgać się w kamionkowych rurach. Ze zmęczenia i wyczerpania nerwowego moi koledzy i ja widzieliśmy fatamorgana.”

Szli tak przez wiele, jak się później okazało, ponad dwanaście godzin. Dopiero po czasie dowiedzieli się, że najpierw przeszli pod ulicą Puławską do placu Unii. Ponieważ pod ulicą Marszałkowską kanały zostały przez Niemców zabetonowane, musieli iść na dolny Czerniaków, pod Łazienki, pod Górnośląską aż do Wilczej, niedaleko alei Ujazdowskich. Następnego dnia między dziewiątą a dziesiątą przed południem dotarli do ulicy Wilczej.

Obóz i MP

„Tam wyciągnięto nas z kanałów i od razu przekazano pod opiekę lekarską. Oczy mieliśmy zapuchnięte od gazów i nic nie widzieliśmy. Myliśmy się i przebierali długo, niestety kąpieli nie było.” Po dwóch dniach Paweł Mańkowski wyruszył z kolegami na poszukiwanie swojego oddziału, który miał wycofać się do Śródmieścia. Doszli do ulicy Marszałkowskiej, po czym zeszli do piwnic, którymi dostali się do alei Jerozolimskich i przekopem pod nimi do ulicy Złotej. Swój batalion znaleźli w budynku, w którym po wojnie przez kilkadziesiąt lat mieściło się kino Palladium.

„Tam spędziliśmy ostatnie dni powstania i 3 października, po kapitulacji Warszawy, wyprowadzono nas przez plac Narutowicza, gdzie w domu akademickim na placu składaliśmy resztę broni.” Niemcy umieścili ich w halach fabryki kabli w Ożarowie, skąd zostali wywiezieni do Niemiec. Paweł Mańkowski uciekł z obozu wiosną 1945 roku, w trakcie jego ewakuacji. Po wkroczeniu amerykańskiej Armii Renu, zaciągnął się do wojska i do końca 1945 roku służył w Military Police czyli żandarmerii wojskowej.

Do Polski wrócił na początku 1946 roku, ale to jest już zupełnie inna historia.

Robert Olejnik

Artykuł powstał w oparciu o pracę Andrzeja Emeryka Mańkowskiego „Kronika domowa Mańkowskich”.

Na czołówce wykorzystane zostało zdjęcie z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego, fot: Wiesław Chrzanowski; kolor: Mikołaj Kaczmarek.

strona 3 z 3
1 2 3
Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧
Slajd 1/3

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

slajd 1 z 3

W przeciwieństwie do starszej siostry, Paweł Mańkowski przeżył Powstanie Warszawskie, dzięki czemu dzisiaj możemy odtworzyć jego udział w walkach o stolicę w oparciu o spisane po latach wspomnienia. Jadwiga Mańkowska – łączniczka „Wińcia” – zginęła gdzieś w gruzach zniszczonej Warszawy. Miała 28 lat.

Szedł przez kanały dwanaście godzin, jego siostra nie przeżyła🎧

slajd 2 z 3

W przeciwieństwie do starszej siostry, Paweł Mańkowski przeżył Powstanie Warszawskie, dzięki czemu dzisiaj możemy odtworzyć jego udział w walkach o stolicę w oparciu o spisane po latach wspomnienia. Jadwiga Mańkowska – łączniczka „Wińcia” – zginęła gdzieś w gruzach zniszczonej Warszawy. Miała 28 lat.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Odpowiedzialni za wybuch Powstania powinni zostać ukarani.
Dodano: 6.08.2019 12:43    Przez: Grzech Walerian

KOMENTARZE

Odpowiedzialni za wybuch Powstania powinni zostać ukarani.
Dodano: 06.08.2019 12:43    Przez: Grzech Walerian
W ogóle nie powinno dojść do powstań, do tej strasznej wojny. Trzeba było najpóźniej 1 września 1939 roku o 10 rano podpisać kapitulację i włączyć Polskę do Niemiec, zastrzegając jedynie, że językiem urzędowym będzie niemiecki, ale domach czy między sobą Polacy zachowają prawo do swobodnego rozmawiania w języku polskim, zamienić go po prostu na gwarę i po kłopocie. Skoro Niemcy uznali, że chcą zaopiekować się Polską i Polakami, że tak będzie lepiej dla Europy to nie potrzebny był cały ten opór. Ale Polak zawsze wie najlepiej i zamiast podporządkować się mądrzejszym, to musi robić awanturę
Dodano: 08.08.2019 06:36    Przez: Romek Ress
Już nie dojdziemy do prawdy politycznej czy Powstanie powinno się rozpocząć czy nie. Opisywane jest życie wspaniałego człowieka, patriotycznej rodziny, którą miałem przyjemność poznać. Śledzę zapiski z historii rodziny. W Koninie żyje wiele osób, które miały do czynienia z rodziną Mańkowskich. Gdyby co niektórzy pomyśleli to by im się oczy otworzyły. A ci ludzie nigdy się nie wywyższali mieszkając i przebywając wśród nas, w Koninie.
Dodano: 07.08.2019 01:17    Przez: Znajomy
Czy powinno się rozpocząć możemy wnioskować po skutkach-zginęło prawie 200 tys.mieszkańców,unicestwiono wielkie miasto,przepadły skarby kultury,wyeliminowano kwiat młodzieży,inteligencję,która po wojnie mogła wpływać na politykę kraju.Nie zyskano nic,kompletnie nic.
Dodano: 07.08.2019 12:02    Przez: Grzech Walerian
W ogóle Polacy niepotrzebnie walczyli
Dodano: 08.08.2019 06:38    Przez: Romek Ress

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.