Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOrder Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum

Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum

Dodano:
Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum

15 sierpnia obchodzimy 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym znajduje się order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera.

W spisie pamiątek przekazanych po gen. Józefie Hallerze czytamy: Orderem tym został generał udekorowany za zwycięską bitwę z bolszewikami pod Warszawą zwaną „Cud nad Wisłą” w r. 1920. Bój o Warszawę rozpoczął się 13 sierpnia. Gen. Józef Haller w swoim pamiętniku zapisał: Punktualnie o godzinie drugiej po południu13 sierpnia 1920 r. podpisałem rozkaz do bitwy pod Warszawą rozpoczynający się słowami: „Jutro 14 sierpnia rozpoczynamy bitwę o Warszawę i o wolność Polski”.

W czasie bitwy warszawskiej gen. Józef Haller pełnił różne funkcje wojskowo-polityczne. Był generałem inspektorem Armii Ochotniczej, od końca lipca dowodził frontem północno - wschodnim. Jako szef Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej Haller z całym poświęceniem rozpoczął akcję propagandową i zaciąg ochotników. Wincenty Witos wspominał: Generał Haller rozpoczął i prowadził wielką akcję ochotniczą. Nie tylko, że potrafił on zorganizować doskonały aparat, składający się z ludzi oddanych i ofiarnych, z poświęceniem pracujących, ale sam świecił najlepszym przykładem. Skutkiem jego niezmordowanej pracy (...) z całej Polski garnęli się masowo ochotnicy. Najwięcej szło młodzieży szkolnej i rzemieślniczej. Zgłosili się także bardzo licznie i ochotnie synowie chłopscy, inteligencja, urzędnicy, właściciele ziemscy a nawet znaczna ilość księży. Liczba tych ochotników wynosiła przeszło 100 tys. Tutaj warto dodać, że wśród ochotników zgłaszających się do obrony Warszawy, był także kleryk Józef Jarzębowski- późniejszy założyciel muzeum.

Z inicjatywy gen. Józefa Hallera w kościele pod wezwaniem Zbawiciela, przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej codziennie od 13 sierpnia, o 7 rano odprawiane było nabożeństwo o powodzenie oręża polskiego. Haller był dowódcą Frontu Północnego, należał on do najbardziej zagrożonych z uwagi na dążenie bolszewików do zajęcia Warszawy. Obejmował obszar od granicy Prus Wschodnich na północy aż po Puławy na południu. Główny ciężar walki spoczął wówczas na 5. Armii dowodzonej przez Władysława Sikorskiego. Haller nakazał jej przejść do działań zaczepnych, w wyniku których rozproszono i pokonano jednostki przeciwnika. Uderzenie znad Wieprza grupy manewrowej dowodzonej przez Piłsudskiego przesądziło ostatecznie wynik walk. Według wielu źródeł główna zasługa gen. Hallera w wojnie 1920 r. polegała na moralnym podnoszeniu na duchu żołnierzy i ochotników.

Na zdjęciach:

Order Orła Białego i Gwiazda Orderu Orła Białego, należące do gen. Józefa Hallera

WSTĄP DO WOJSKA/ BROŃ OJCZYZNY, plakat z całopostaciowym przedstawieniem gen. Józefa Hallera, zachęcającego do boju, według litografii Stanisława Siestrzeńcewicza, z 1920 r., pocztówka Galeria Plakatu Kraków, Dydo Poster Collection

Gen. Józef Haller i ks. Józef Jarzębowski, Fawley Court, lata 50. XX w., obaj panowie byli serdecznymi przyjaciółmi.

Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum
Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum
1565695700-3pibrz-lichen_haller4.jpg
1565695702-_0gm4b-lichen_haller3.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole