Dzisiaj jest wtorek 7 lipca 2020, imieniny: Estery, Metodego, Kiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17791) SPORT FORUM FIRMY (5504) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 12oC
Jutropogoda
17 / 11oC
Pojutrzepogoda
19 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum

Dodano: 15.08.2019 08:01

15 sierpnia obchodzimy 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym znajduje się order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera.

W spisie pamiątek przekazanych po gen. Józefie Hallerze czytamy: Orderem tym został generał udekorowany za zwycięską bitwę z bolszewikami pod Warszawą zwaną „Cud nad Wisłą” w r. 1920. Bój o Warszawę rozpoczął się 13 sierpnia. Gen. Józef Haller w swoim pamiętniku zapisał: Punktualnie o godzinie drugiej po południu13 sierpnia 1920 r. podpisałem rozkaz do bitwy pod Warszawą rozpoczynający się słowami: „Jutro 14 sierpnia rozpoczynamy bitwę o Warszawę i o wolność Polski”.

W czasie bitwy warszawskiej gen. Józef Haller pełnił różne funkcje wojskowo-polityczne. Był generałem inspektorem Armii Ochotniczej, od końca lipca dowodził frontem północno - wschodnim. Jako szef Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej Haller z całym poświęceniem rozpoczął akcję propagandową i zaciąg ochotników. Wincenty Witos wspominał: Generał Haller rozpoczął i prowadził wielką akcję ochotniczą. Nie tylko, że potrafił on zorganizować doskonały aparat, składający się z ludzi oddanych i ofiarnych, z poświęceniem pracujących, ale sam świecił najlepszym przykładem. Skutkiem jego niezmordowanej pracy (...) z całej Polski garnęli się masowo ochotnicy. Najwięcej szło młodzieży szkolnej i rzemieślniczej. Zgłosili się także bardzo licznie i ochotnie synowie chłopscy, inteligencja, urzędnicy, właściciele ziemscy a nawet znaczna ilość księży. Liczba tych ochotników wynosiła przeszło 100 tys. Tutaj warto dodać, że wśród ochotników zgłaszających się do obrony Warszawy, był także kleryk Józef Jarzębowski- późniejszy założyciel muzeum.

Z inicjatywy gen. Józefa Hallera w kościele pod wezwaniem Zbawiciela, przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej codziennie od 13 sierpnia, o 7 rano odprawiane było nabożeństwo o powodzenie oręża polskiego. Haller był dowódcą Frontu Północnego, należał on do najbardziej zagrożonych z uwagi na dążenie bolszewików do zajęcia Warszawy. Obejmował obszar od granicy Prus Wschodnich na północy aż po Puławy na południu. Główny ciężar walki spoczął wówczas na 5. Armii dowodzonej przez Władysława Sikorskiego. Haller nakazał jej przejść do działań zaczepnych, w wyniku których rozproszono i pokonano jednostki przeciwnika. Uderzenie znad Wieprza grupy manewrowej dowodzonej przez Piłsudskiego przesądziło ostatecznie wynik walk. Według wielu źródeł główna zasługa gen. Hallera w wojnie 1920 r. polegała na moralnym podnoszeniu na duchu żołnierzy i ochotników.

Na zdjęciach:

Order Orła Białego i Gwiazda Orderu Orła Białego, należące do gen. Józefa Hallera

WSTĄP DO WOJSKA/ BROŃ OJCZYZNY, plakat z całopostaciowym przedstawieniem gen. Józefa Hallera, zachęcającego do boju, według litografii Stanisława Siestrzeńcewicza, z 1920 r., pocztówka Galeria Plakatu Kraków, Dydo Poster Collection

Gen. Józef Haller i ks. Józef Jarzębowski, Fawley Court, lata 50. XX w., obaj panowie byli serdecznymi przyjaciółmi.

  • Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum
  • Order Orła Białego należący do gen. Józefa Hallera w muzeum
  • 1565695700-3pibrz-lichen_haller4.jpg
  • 1565695702-_0gm4b-lichen_haller3.jpg

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.