Dzisiaj jest środa 20 listopada 2019, imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20285) SPORT FORUM FIRMY (5416) PRACA (37) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 10oC
Jutropogoda
10 / 8oC
Pojutrzepogoda
9 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To była najsłabsza runda Sokoła Kleczew od czasu a ... (0)Aplikacja „Zgłoś rower” to informowanie o znalezie ... (3)

Stare Miasto. TK umorzył postępowanie dotyczące zmiany granic

Dodano: 20.08.2019 11:59

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie dotyczące zmiany granic gminy Stare Miasto.

Chodzi o to, że od 1 stycznia 2019 zmienił się obszar Konina. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 24 lipca 2017 roku do miasta została włączona oczyszczalnia „lewy brzeg”, która wcześniej była położona na terenie sąsiedniej gminy Stare Miasto. - Generowane były koszty związane z tym, że PWIK płacił podatek związany z użytkowaniem tego terenu do gminy Stare Miasto. Od 1 stycznia ten podatek wpływa do kasy Konina. Chodzi o 600 tys. złotych rocznie. Jest to niebagatelna kwota, która zasili miejski budżet. To, że przejmujemy ten teren jest korzystne także z powodu planowanego biznesu, który będzie tam prowadził PWiK, czyli uruchomienie instalacji fotowoltaicznej – podsumował zmianę Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Gmina Stare Miasto zwróciła się jednak wcześniej do Trybunału Konstytucyjnego by zbadał konstytucyjność kilku przepisów w zakresie, w jakim doszło do zmiany granicy między gminą a Koninem, a więc o przyłączenie od 1 stycznia 2019 do miasta działek o łącznej powierzchni ponad 14 hektarów.

Wnioskodawca stwierdził między innymi, że przyjęty rozporządzeniem z 2017 r. nowy przebieg granicy pomiędzy gminą Stare Miasto i miastem na prawach powiatu Koninem jest sprzeczny z zasadami racjonalności przestrzennej. Włącza on do drugiego z wymienionych podmiotów jednostkowy obszar oddzielony od niego pasem drogi publicznej kategorii krajowej (drogi czteropasmowej). W ocenie wnioskodawcy, gmina Stare Miasto wskutek wejścia w życie rozporządzenia z 2017 r. straci część swojego terytorium objętego jej władztwem podatkowym bez równoczesnego zmniejszenia liczby mieszkańców.

Po rozpoznaniu, na posiedzeniu niejawnym 12 czerwca 2019 r., wniosku Rady Gminy Stare Miasto, w zakresie zmiany granicy, polegającej na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta na prawach powiatu Konin części obszaru obrębu ewidencyjnego Rumin o łącznej powierzchni 14,56 ha, z gminy Stare Miasto, postępowanie umorzono. Jak czytamy w postanowieniu TK, orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Przypomnijmy, że 24 lipca 2017 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic. Do Konina, z dniem 1 stycznia 2019 roku, włączone zostały: część obszaru obrębu ewidencyjnego Rumin o pow. 14,56 ha, a więc teren, na którym położona jest oczyszczalnia ścieków Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, część obszaru ewidencyjnego Żychlin o powierzchni 0,12 ha. Natomiast do gminy Stare Miasto włączono części obszarów ewidencyjnych Przydziałki (pow. 0,15 ha) oraz Pawłówek (pow. 3,76 ha).

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.