Dzisiaj jest środa 27 maja 2020, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18333) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (16) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 11oC
Jutropogoda
16 / 10oC
Pojutrzepogoda
15 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Fotografia architektury. 5 sposobów na udane zdjęcie

Materiał promocyjny

Dodano: 21.08.2019 13:23

Zdjęcia budynków wykonywane są zarówno przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorów-turystów, którzy chętnie uwieczniają aparatem znane zabytki w nowo odwiedzanych miejscach. Są też dziełem pasjonatów, którzy specjalizują się w robieniu zdjęć zniszczonych murów, starych zajezdni tramwajowych, czy też nowoczesnych drapaczy chmur. Bez względu jednak na to, kto wykonuje fotografie, powinien trzymać się kilku podstawowych zasad, które gwarantują poprawność wykonania zdjęcia budynku lub jego fragmentu.

Porada dla amatorów – trzymaj aparat poziomo

Zmiana perspektywy zwykle służy nowatorskim ujęciom. Jednak w przypadku fotografii architektury może ona zepsuć proporcje budynku. Jeśli nie czujesz się pewnie z aparatem i zależy ci na poprawnym wykonaniu zdjęcia, ustaw aparat poziomo. Dzięki temu płaszczyzna filmu będzie równoległa do płaszczyzny fotografowanego budynku, a ty zachowasz równoległość pionowych krawędzi obiektu. Nie dojdzie wtedy do rażącego zniekształcenia perspektywy. Wolisz sfotografować budynek od dołu? Proszę bardzo. Ale nie dziw się wtedy, że uzyskasz efekt przekrzywionego budynku, co – jeśli nie mamy do czynienia z krzywą wieżą w Pizie, nie powinno mieć miejsca.

Ustawiając aparat poziomo, aby uzyskać odpowiednie proporcje budynku, możemy mieć jednak jeden problem – obiekt może nie zmieścić się nam w kadrze. I bardzo często tak właśnie się dzieje, nawet wtedy, gdy fotografujemy niski budynek. Rozwiązaniem jest wówczas wybór szerokokątnego obiektywu, który zwiększy odległość fotografowania.

Porada dla profesjonalistów – skorzystaj z obiektywu typu tilt-shift

Zakup obiektywu tilt-shift to wydatek około kilku tysięcy złotych, dlatego nie poleca się go amatorom, którzy wykonują zdjęcia do rodzinnego albumu lub dla własnej pasji. Przyda się jednak profesjonalnym fotografom, którym zależy na uzyskaniu specjalnego efektu wydobycia ostrości jednego fragmentu obiektu przy rozmyciu pozostałych. Będzie on niezbędny przy robieniu zdjęcia budynku, który wciąż otaczany jest przez tłumy turystów, czy kawalkadę samochodów. Aby dodatkowe obiekty w postaci aut, czy ludzi nie rzucały się w oczy, można je właśnie rozmyć poprzez użycie obiektywu tilt-shift, który pozwoli nam ustawić ostrość jedynie na fotografowany budynek.

Obiektywy typu tilt-shift wykorzystywane są przede wszystkim do kontroli perspektywy oraz płaszczyzny ostrości. Mają one możliwość przesuwania się równolegle do matrycy albo też przechylania względem jej płaszczyzny. Kiedy więc budynek próbuje nam uciec z kadru, wówczas wystarczy przesunąć (shift) oś optyczną szkła w pożądanym kierunku, aby ponownie złapać go w kadr (najczęściej jest to przesunięcie w górę). Z kolei do regulacji ostrości, służyć nam będzie pochylenie tej osi (tilt). W przypadku opcji tilt możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt makiety, gdzie fotografowany przez nas budynek jest ostry i wydobyty z całości, a reszta tła jest rozmyta.

Efekt rozmycia dla amatorów – wykorzystaj możliwości migawki

Oprócz programów graficznych, które są w stanie rozmyć nam zbędne tło wokół budynku lub niepożądane obiekty, możemy też skorzystać z możliwości migawki, dzięki której możemy uzyskać interesujący efekt rozmycia np. jadących samochodów pod mostem. Dzięki ustawieniu czasu otwarcia migawki na większą ilość sekund, jest ona w stanie zarejestrować większy przepływ aut pod mostem, co w konsekwencji spowoduje dłuższy czas naświetlania i utworzeniu finalnie na zdjęciu płynącej rzeki reflektorów. Światła reflektorów z kolei spowodują nietypowe i interesujące podświetlenie fotografowanego przez nas mostu, co pozwoli zwiększyć ciężar optyczny ostrego obiektu.

Szukaj odpowiedniego światła

Ta porada jest uniwersalna zarówno dla amatorów i profesjonalistów. Światło bowiem to coś, co nadaje życie budynkowi, wydobywa z niego interesujące detale i konstrukcje brył. W zależności więc od tego, o jakiej porze dnia będziemy robić zdjęcie, albo w jakiej porze roku będzie ono przez nas wykonywane, uzyskamy całkiem inny efekt na naszej fotografii. Jeśli więc zależy nam na wydobyciu kształtu bryły, wówczas powinniśmy wtedy fotografować budynek, gdy słońce pada na niego z boku. Kiedy chcemy wydobyć z obiektu jak najwięcej kolorów, róbmy zdjęcia wówczas, gdy słońce znajduje się nisko. A gdy chcemy budynkowi kolory odebrać, uczynić go bardziej tajemniczym lub strasznym, róbmy mu zdjęcia wtedy, gdy niebo przesłaniają chmury. Pamiętajmy też, że budynki bardzo często wyglądają najpiękniej tuż przed zachodem słońca i tuż po. Równie spektakularnie prezentują się w nocnym świetle reflektorów i sztucznych świateł.

Ustaw odpowiednio aparat – skorzystaj ze statywu

Aby zdjęcie budynku wyszło nam jak najbardziej poprawnie, pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu aparatu. W tym celu zdobądźmy statyw. Najlepiej sztywny i stabilny z głowicą panoramową oraz poziomicą, która jest niezbędna do fotografowania architektury. Pamiętajmy, że fotografując budynek często spędzamy przed nim wiele godzin, aby uchwycić go w zmieniającym się świetle. Trudno więc przez cały czas operować jedynie dłońmi. Nawet więc wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami aparatu wyposażonego w poziomicę elektryczną, warto przy robieniu zdjęć budynku skorzystać ze statywu.

Fotografia architektury Poznań – czyli jak to robią profesjonaliści

Znajomość teorii to jedno, ale wykorzystanie jej w praktyce – to drugie. Dlatego jeśli potrzebujesz profesjonalnej fotografii budynku np. w celu reklamy swojej firmy, wówczas najlepiej zgłosić się z tym do profesjonalistów np. do Flash Group lub też poczytać ich wpisy na blogu pod adresem http://flash-group.pl/blog/fotografia-architektury/. Dzięki ich doświadczeniu i niezbędnemu sprzętowi możesz uzyskać niepowtarzalne i oryginalne zdjęcie swojego biurowca, jak również stworzyć galerię interesujących wnętrz twojego biura. Tak stworzona galeria zdjęć umieszczona na twojej stronie internetowej z pewnością zwiększy prestiż twojej firmy i sprawi, że klienci chętniej będą zaglądać do budynku, który już znają z Internetu. Jest to sposób na budowanie cieplejszej więzi z klientem i przybliżenie mu charakteru twojej firmy oraz atmosfery w niej panującej.

Źródło:

  • https://www.swiatobrazu.pl/obiektywy-do-fotografowania-architektury-35694.html
  • A.A.Mroczek, Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym, Gliwice 2011, s. 283-284, 297
  • B.Peterson, Kompozycja bez tajemnic, Łódź 2013, s. 37
  • https://fotoblogia.pl/12533,tilt-shift-to-obiektywy-do-zadan-specjalnych-ale-nie-tylko

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:fotografia,   architektura

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.