Dzisiaj jest piątek 10 lipca 2020, imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17714) SPORT FORUM FIRMY (5508) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 15oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rewitalizacja parku w Turku. To miejsce będzie nie ... (0)Wierzbinek. Pożar przyczepy ze słomą na drodze woj ... (3)

O transformacji na sesji. „Proces dzieje się na naszych oczach”

Dodano: 29.08.2019 13:15
Źródło: LM.pl

Maciej Sytek, pełnomocnik zarządu województwa wielkopolskiego ds. transformacji Wielkopolski wschodniej, przedstawił podczas czwartkowej sesji powiatu informację o postępie prac w ramach Platformy Węglowej.

- To bardzo ważny proces, który dzieje się na naszych oczach - mówił podczas czwartkowej sesji rady powiatu konińskiego Maciej Sytek. I przypomniał, że Platforma Węglowa to projekt, który ma posiadać budżet wysokości pięciu miliardów euro. W subregionie konińskim obejmuje powiaty: kolski, słupecki, koniński i turecki oraz miasto Konin. 

- Węgiel brunatny będzie konczył się w tym regionie, jeżeli odkrywka Ościsłowo nie powstanie, a wydaje się, że już jest bardzo poźno. Potrzebjemy nowych działań żebyśmy mogli rozwijać się w tym regionie i by nie powstała zapaść gospodarcza - przekonywał radnych Maciej Sytek. 

Według prezesa zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie w regionie powinno postawić się na energetykę 4.0, czyli farmy wiatrowe, fotowoltaikę, technologie wodorowe i elektromobilność. To już się dzieje w ramach tzw. country teamu. Z obecnej perspektywy unijnej region koniński otrzyma lub otrzyma dofinansowania do dwudziestu złożonych projektów. To m.in. planowany przez ZE PAK park fotowoltaiczny, czy przebudowa PKS przez miasto Konin. Kolejne dziesięć projektów ma być w najbliższym czasie złożonych do Ministerstwa Energetyki. 

W te działania włączają się również prywatne podmioty i inwestorzy, których samorząd stara się ściągać do regionu. W tym kontekście Maciej Sytek wymienił firmę Energa, która w Przykonie chce wybudować farmę fotowoltaiczną, budowę fabryki przez firmę Johnson Matthey produkującą elementy do ogniw akumulatorowych, czy planowaną przez ZE PAK produkcję wodoru. - W perspektywie paru lat może stać się dominującym elementem w gospodarce europejskiej. Cała wioska olimpijska w Tokio została zbudowana na technologii wodorowej. Do ogrzewania mieszkań, w całej energetyce wykorzystywany jest wodor. Nasz podpoznański Solaris już produkuje autobusy wodorowe - mówił Maciej Sytek. 

W ostatnim czasie koniński zespół spotykał się z inwestorami z Tajwanu i Korei Południowej. Na 9 września zaplanowane jest spotkanie z szefem Izby Gospodarczej Izraela, a dwa dni później - z ministrami energetyki oraz inwestycji i rozwoju. Na 15 października zaplanowane jest kolejne spotkania w ramach Platformy Węglowej, na które Maciej Sytek zaprosił Przewodniczącego Rady Powiatu Konińskiego oraz starostę konińskiego. 

   • O transformacji na sesji. ,,Proces dzieje się na naszych oczach"

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.